środa, 14 lutego 2024

01 - Republika Adygei

Najbiedniejsza, rolnicza Republika Adygei, zdominowana przez ludność rosyjską z niewielką ilością innych narodowości w tym bitnych Czerkiesów, teoretycznie nie stanowi żadnego zagrożenia dla sovieckiej dominacji w rejonie Kaukazu. Jednak jej położenie w samym sercu najludniejszego w całej Rosji, Kraju Krasnodarskiego położonego nad brzegami  Morza Czarnego, prawie dotykającego Wojny, może w niedalekiej przyszłości odmienić losy, tej "wsiowej" republiki. 
Swoją drogą, już samo jej powołanie w 1922 wydaje się niezrozumiałe i bez sensu, ale zapewne chodziło o spacyfikowanie zamieszkujących ten rejon, Czerkiesów.





Adygeja (czasem określana także jako Adygea; oficj. Republika Adygei, ros. Республика Адыгея, Riespublika Adygieja, adygejski Адыгэ Республик, Adygè Respublik) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, leżąca na południu jej europejskiej części.

Geografia
Republika Adygei leży na równinie u północnych stóp gór Kaukazu, w pobliżu Morza Czarnego, jednak nie mając do niego dostępu. Republika jest enklawą otoczoną terytorium Kraju Krasnodarskiego.

Lasy pokrywają niemal 40% powierzchni republiki.

Najwyższym punktem jest góra Czugusz (3238 m).

Miasta: Adygejsk, Majkop.

Strefa czasowa
Adygeja należy do moskiewskiej strefy czasowej (MSK). UTC +3:00 przez cały rok. Wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+3:00, a czas letni – UTC+4:00.

Gospodarka
Podstawę gospodarki republiki stanowi rolnictwo, jakkolwiek przemysł również odgrywa istotną rolę. Uprawa zbóż, słonecznika, buraków cukrowych; chów zwierząt. Rozwinięty przemysł żywnościowy, drzewny i celulozowo-papierniczy.

Ocenia się, iż republika ma stosunkowo duże złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Ludność
Tytularni Adygejczycy nie stanowili większości przy żadnym spośród radzieckich i rosyjskich powszechnych spisów ludności. Procentowy udział Agydejczyków zwiększa się jednak od 1970 roku. Od roku 1939 Rosjanie stanowią procentowo największą grupę ludności, która ilościowo zmniejsza się od 1989. W spisie powszechnym 2010 mniejszymi grupami byli Kurdowie z 4.528 (1,03%), Czerkiesi z 2.651 (0,60%), Tatarzy z 2.571 (0,58%) i Romowie z 2.364 (0,54%) osób. Językami urzędowymi są adygejski i rosyjski. Agydejczycy, Czerkiesi, Kurdowie i Tatarzy są w większości muzułmanami. Większość Rosjan, Ukraińców i Ormian stanowią natomiast chrześcijanie. Poza tym w Agydei żyją tysiące uciekinierów z niespokojnych obszarów Północnego Kaukazu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...