sobota, 17 lutego 2024

03 - Republika Buriacji

Wczoraj ubili Nawalnego,  no cóż, kałmucki modus operandi, mordowanie bezbronnych. Nie łudźmy się, że to coś zmieni, wszak nikt się nie zbuntuje. 
Rychłą przyczyną upadku Wowy nie będą bunty polityczne, ale ekonomia! Oznaki zapaści, mimo szalonej maskirowki, wypełzają i zaczynają kąsać kremlowski tron! Stąd też owe tchórzliwe i rozpaczliwe ruchy, pozbywania się przeciwników.
Z drugiej strony, Nawalny był ruskim nacjonalistą i nie po drodze Polsce z jego poglądami.





Republika Buriacji, kraj słabo zaludniony, z przewagą Rosjan. Mocno dotknięty branką na Wojnę z Ukrainą. Czy po rozpadzie Sovietii wybierze ścieżkę federacyjną z sąsiadami, trudno powiedzieć. 




Poniższy opis za encyklopedią PWN, warto zwrócić uwagę, że niesnaski związane z niesprawiedliwym podziałem zysków z kopalin, tlą kaganek buntu.


Buriacja, buriacki Burjadaj, ros. Buriạtija, Republika Buriacji, buriacki Burjaad Respublika, ros. Riespublika Buriạtija, republika w Rosji, w południowej części Syberii Wschodniej, w Zabajkalu;
972 tys. mieszk. (2010), pow. 351,3 tys. km2 , gł. Rosjanie i Buriaci; stol. Ułan Ude. Kraj górzysty (wysokość do 3491 m), położony w większości między Bajkałem a G. Jabłonowymi; klimat umiarkowany chłodny, wybitnie kontynent.; gł. rz. Selenga; ok. 70% pow. zajmują lasy. Wydobycie węgla brunatnego, rud wolframu, molibdenu, złota; gł. ośr. przemysłu przetwórczego Ułan Ude; rozwinięta hodowla owiec, bydła, trzody chlewnej oraz zwierząt futerkowych.
Historia.
Terytorium obecnej Buriacji w I tysiącl. wchodziło w skład różnych związków plemiennych i organizmów polit., m.in. Ujgurów; w XII–XIII w. zamieszkane przez plemiona mong. i tur., z których wykształciła się narodowość buriacka; w XVII–XVIII w. ziemie przyłączone do Rosji; w XVIII w. eksploatacja złota, w XIX w. węgla, budowa Kolei Transsyberyjskiej, rozwój przemysłu; miejsce zesłań polit.; po rewolucji październikowej zajęte przez jap. wojska interwencyjne i białogwardzistów; po zwycięstwie bolszewików 1921–22 utworzono 2 obwody autonomiczne w składzie Rep. Dalekiego Wschodu, połączone 1923 w Buriacko-Mong. ASRR w składzie Ros. FSRR; od 1958 — Buriacka ASRR w Ros. FSRR; po rozpadzie ZSRR i powstaniu Wspólnoty Niepodległych Państw Buriacji podpisała w marcu 1992 układ federacyjny z Rosją, ale później, z powodu kontrowersji wobec praw buriackich oraz podziału bogactw naturalnych i zasobów finansowych, odrzuciła go; mimo to nadal jest uważana za jeden z podmiotów Federacji Rosyjskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...