wtorek, 20 lutego 2024

05 - Republika Dagestanu

Za chwilę kilka map i opis kaukaskiej Republiki Dagestanu. Jednak póki co miłe wieści z rejonów Kaukazu. Coś się tam dziać  musi, skoro główny szpion Wowy, Mikołajek wyje z Kirgistanu o niecnych knowaniach Zachodu i sianiu chaosu wśród ludów południowego Kaukazu. Hm, owych raczej podburzać nie trzeba, oni od zawsze pałają nienawiścią do Moskowii, a widząc postępujący rozkład imperium, zaczynają działać. Brawo, poczekajmy co się z tego nomen, omen jajka, wykluje.


Republika Dagestanu, w większości islamska, mniejszość rosyjska w śladowych ilościach. Spoglądając na mapę, wokół mieszanka wybuchowa, Azerbejdżan,  Gruzja, Czeczenia, można założyć, że po wybuchu będą dążyć do bliższej kooperacji z tymi sąsiadami, z dużym naciskiem na głodnych wolności Czeczenów.


 





Dagestan (ros. Дагестан, Dagestan), Republika Dagestanu (ros. Респу́блика Дагеста́н, Riespublika Dagiestan) – autonomiczna, wieloetniczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.
Republika graniczy z Kałmucją na północy, Krajem Stawropolskim na północnym zachodzie, Czeczenią i Gruzją na zachodzie i Azerbejdżanem na południu. Leży nad Morzem Kaspijskim. Stolicą Dagestanu jest Machaczkała.
Dagestan zamieszkuje ok. 3,1 mln mieszkańców (2021)[3], tworząc prawdziwą mozaikę etniczną: wyróżnia się tu zwykle 36 autochtonicznych narodowości, z których 12 posiada oficjalny status narodów. Poza nimi istnieją duże liczebnie społeczności Azerów i Rosjan. Ludność Dagestanu posługuje się językami należącymi do trzech różnych rodzin językowych. Struktura narodowościowo-językowa przedstawia się następująco:

narody mówiące językami nach-dagestańskimi:
Awarowie – ok. 777,8 tys. osób (27,6% mieszkańców republiki)
Dargijczycy – ok. 432,5 tys. (16,1%)
Lezgini – 350,7 tys. (13%)
Lakowie – 152,9 tys. (4,9%)
Tabasaranowie – 200,6 tys. (6,5%)
Rutulowie – 30,2 tys. (1,0%)
Agulowie – 30 tys. (1,0%)
Cachurzy – 9,1 tys. (0,4%)
Czeczeni – 96,3 tys. (3,6%) – wielu spośród nich to uciekinierzy z Czeczenii, którzy przybyli do Dagestanu po wojnie w Czeczenii; jeszcze w 1994 r. było ich tylko 62 tys.
narody mówiące językami tureckimi:
Kumycy – 367,5 tys. (12,9%)
Azerowie – 88.3 tys. (3.3%)
Nogajowie – 33,4 tys. (1,6%)
narody mówiące językami indoeuropejskimi:
Rosjanie – 100,6 tys. (3,2%)
Tatowie oraz Żydzi górscy – 10,8 tys. (ok. 0,3% ludności republiki).
Poza tym w mniejszej liczbie obecni są także Ukraińcy, Białorusini, Ormianie, Osetyjczycy oraz mniejsze wspólnoty językowo-kulturowe, których status jest sporny.

Głównymi językami Dagestanu są rosyjski (urzędowy), kumycki oraz awarski (język największego narodu dagestańskiego). Dziewięć języków Dagestanu pełni funkcję języków literackich, cztery (rutulski, agulski, cachurski oraz tacki) nie wykształciły normy literackiej.
Zdecydowana większość mieszkańców to wyznawcy islamu (sufizm). W ostatnich latach odnotowuje się konflikty na tle religijnym spowodowane pojawieniem się w połowie lat 90. i rozprzestrzenianiem się wahhabizmu.
W 2000 największy udział w gospodarce Dagestanu miało rolnictwo (35% – Dagestan jest najmniej zurbanizowaną republiką na Kaukazie), a następnie budownictwo (26%) i przemysł (24%).

Ze względu na 400 km linii brzegowej roponośnego Morza Kaspijskiego Dagestan ma ogromne znaczenie strategiczne dla Rosji.
Przez republikę przechodzą linie komunikacyjne z Azerbejdżanu oraz rurociąg tłoczący kaspijską ropę do Noworosyjska nad Morzem Czarnym poprzez terytorium Czeczenii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...