O wyższości Sowiet techniki nad Zachodnią, a to przekłada się zapewne z pewnością na sukcesy Sovietii Wowy.
Republika Chakasji - kolejna z republik, której nazwa nic nie mówi, czy ktokolwiek słyszał, czy kto czytał, czy kto tam był? Zapewne wśród dziwnych administracyjnych stworów tego kałmuckiego państwa dojdziemy do kolejnych "pustych republik".
Chakasja, kraj rolniczy z niewielką domieszką metali rzadkich, czyli molibdenu. Śladowe ilości mieszkańców, gdzieś na rubieżach Syberii. Co stanie się z owymi niby republikami po rozpadzie? Czy stworzona zostanie Republika Syberii? Trudno wyrokować, wszak ludzi tam mało, a zasobów pod ziemią co niemiara! Ja wciąż optuję za protektoratem Japonii, choć obecnie to chińska domena.
Chakasja (ros. Республика Хакасия, chak. Хака́с Респу́бликазы, tr. Chakás Respúblikazy) – autonomiczna republika w Federacji Rosyjskiej.
Republika położona jest w południowo-zachodniej części Syberii Wschodniej, w lewej części basenu Jeniseju, na wysoczyźnie Sajano-Ałtajskiej oraz w Kotlinie Chakasko-Minusinskiej.
Od północnego zachodu graniczy z obwodem kemerowskim, od południa i południowego zachodu z republikami Ałtaj i Tuwa, od północy z Krajem Krasnojarskim.
Chakasja to ważny obszar rolniczy. Uprawiana jest zwłaszcza pszenica. Chów zwierząt nastawiony jest na przemysł mleczarski, ważne miejsce w rolnictwie republiki zajmuje także chów owiec. Równocześnie umiejscowione są w niej zakłady przemysłowe. Prowadzi się wydobycie węgla, rozwinięty jest przerób drewna. Na przemysł Chakasji składają się również zakłady metalurgiczne, huty stali, wydobywa się molibden. Rozwinięty jest przemysł elektroenergetyczny, z hydroelektrownią Sajano-Szuszenską, najefektywniejszym tego typu obiektem w Rosji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz