Kraj Nadmorski - dalekowschodnia kraina wielkości pół Polski, leżąca nad Pacyfikiem, a dokładniej nad Morzem Japońskim, w bliskim sąsiedztwie Chin, Korei Kima i rzut beretem od japońskiego Hokkaido.
Rejon uprzemysłowiony z miastami zamkniętymi z portem we Władywostoku, łakomy kąsek do przejęcia.
Jaka przyszłość tej pacyficznej enklawy, gdzie już obecnie większość aut ma po japońsku, kierownice z prawej? Oczywistym, pokojowo i spokojnie Japonia owe tereny zagospodaruje, pod czyją flagą, no cóż, pożyjemy, zobaczymy.
Uwaga istotna, mój wariant "zagospodarowania", to opcja zakładająca, póki co mało realne założenie, zapaści Chin.
Kraj Nadmorski (ros. Приморский край) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym ze stolicą we Władywostoku.
Kraj Nadmorski stanowi najdalej wysuniętą na południowy wschód część Rosji. Znajduje się pomiędzy 42° i 48° szerokości geograficznej północnej i 130° i 139° długości geograficznej wschodniej. Jest rozciągnięty południkowo, a odległość od najbardziej wysuniętego punktu na północ do najbardziej wysuniętego na południe wynosi około 900 km.
Kraj Nadmorski graniczy z Chinami od zachodu, z Koreą Północną od południa, z Krajem Chabarowskim na północy i z Morzem Japońskim na wschodzie.
W 1989 roku zaludnienie kraju wynosiło 2 258 391 osób[2], w 2002 roku 2 071 210[3], a w roku 2010 spadło do 1 956 497 mieszkańców[4]. W roku tym w skład populacji wchodziły następujące narodowości.
W Kraju Nadmorskim rozwinął się przemysł hutniczy, górniczy, rybny, maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, drzewny, chemiczny oraz materiałów budowlanych[7]. W regionie uprawia się pszenicę, owies, ryż, soję, buraki cukrowe, słonecznik oraz hoduje się bydło, zwierzęta futerkowe.
Przez kraj przebiega linia kolei transsyberyjskiej, która kończy tu swój bieg, oraz liczne drogi w tym droga magistralna M60. We Władywostoku znajduje się największy rosyjski port morski na Dalekim Wschodzie oraz międzynarodowy Port lotniczy Władywostok.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz