piątek, 5 kwietnia 2024

29 - Obwód Archangielski

Dlaczego Wowa wciąż na tronie? Czy dworacy nie widzą, że zbliża się koniec? Zasadne pytanie, wszak szczury zawsze opuszczają tonący okręt. 
Czyżby ten okręt nie tonął, a wszelkie wieści o rychłej zapaści Sovietii, to tylko pobożne życzenia naiwnych i nawiedzonych?
Otóż nie, zapaść postępuje, ale wciąż w wersji gotowania żaby. Główny Kucharz, USA panicznie boją się kolapsu i spektakularnie ograniczają Ukrainę.


Zauważmy, gdyby Ukraina dysponowała rakietami jakimi jest bombardowana, to dawno odbiłaby Krym. 
Ameryka przekazuje Ukrainie stare ogryzki, szczerze bojąc się rozgardiaszu po upadku kremlowskiego tronu. Zwyczajnie nie mają pomysłu na zagospodarowanie masy upadłościowej i obawiają się serii niekontrolowanych wewnętrznych wojen domowych. Na tym etapie wolą gnijącego słabością Wowę od zgrai nieobliczalnych watażków. 
Wowa rozkłada się powoli, ale systematycznie, najwyższa pora podjąć męską decyzję i rozpocząć całkiem nową partię szachów. 

Kraj który dylematów nie ma i  gra na nosie Wowie, to Finlandia, zamknęli wszystkie przejścia graniczne i śmieją się z Sovieta. Jak już otworzą granicę, to tylko po to, aby przejąć na własność bagienne miasto Sankt Petersburg:-)))


Obwód Archangielski - daleko północna nadmorska kraina, gdzie mróz i wiatr. 
Północna część obwodu leży na obszarze wiecznej zmarzliny. W skład obwodu wchodzą także arktyczne archipelagi Ziemia Franciszka Józefa oraz Nowa Ziemia.
Ludzi tam mało, bo ok. 1, 3 mln na obszarze o 3/4 większym od Polski.  
Jak to w Sovietii, administracyjny miszmasz, bo w ramach obwodu funkcjonuje prawie nie zaludniony(44 tysiące) Nieniecki Okręg Autonomiczny(rejestracje 83) gdzie 99% aktywności gospodarczej, to wydobycie ropy i gazu.



Kto po upadku Sovieta, zagospodaruje tę krainę ropą, gazem i diamentami sławną?  Trudno powiedzieć, czy ekspandują tam firmy skandynawskie, a może amerykanie. 





Obwód leży w północno-zachodniej części Rosji, w północnej części Niziny Wschodnioeuropejskiej. Obwód ma dostęp do licznych akwenów: Morza Białego, Morza Barentsa, Morza Peczorskiego i Morza Karskiego.

Na terenie obwodu znajduje się przylądek Fligely, uważany za najbardziej na północ wysunięty punkt Eurazji (81°51′N, 59°14′E) i mys Żełanija, będący położoną najdalej na wschód częścią Europy.

Region (włączając Nieniecki Okręg Autonomiczny) ma powierzchnię 587 400 km² i graniczy z obwodem kirowskim, obwodem wołogodzkim, Republiką Karelii i republiką Komi.
Cechą charakterystyczną lokalnego klimatu są częste zmiany pogodowe, spowodowane zmianami kierunków, z jakich napływają masy powietrza.
Obwód archangielski zamieszkuje 1 291 400 osób (2006) Liczba mieszkańców obwodu od końca lat 80. systematycznie spada. W 2000 żyły tutaj 1 294 993 osoby, zaś w 1989 populację regionu stanowiło 1 516 321 osób. 1/4 ludności zamieszkuje w stolicy regionu – Archangielsku.
Na terenie obwodu, ok. 170 km na południe od Archangielska, w pobliżu miasta Mirny znajduje się ważny rosyjski kosmodrom – Plesieck.
Podstawą miejscowej gospodarki jest przemysł. Rolnictwo nie odgrywa większej roli. Duże znaczenie gospodarcze posiadają natomiast miejscowe lasy.
Głównymi gałęziami przemysłu rozwijanymi w regionie są przemysł rybny, leśny i celulozowo-papierniczy, a także maszynowy (w tym zbrojeniowy) oraz wydobywczy.
Na terenie obwodu znajdują się złoża surowców energetycznych: ropy naftowej, gazu ziemnego oraz torfu. Ponadto istnieją tutaj pokłady skał i minerałów wykorzystywanych w budownictwie, m.in. gipsu, wapieni i anhydrytów. Istotne znaczenie mają także występujące tutaj diamenty. Na południu regionu istnieją bogate złoża soli kamiennej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Rozmowa!

Wczoraj Wowa gadał z Donaldem, z oficjalnych relacji kremlowskich wynika, że stał twardo na swej pierwotnej pozycji. No cóż, pozostaje pocze...