czwartek, 11 kwietnia 2024

32 - Obwód Briański

Ja kocham dawne sowieckie mundury, a zwłaszcza czapy, toć to krążowniki, nie, nie, raczej lotniskowce! Niestety w Sovietii za sprawą Sierioży Szojgu, czapki zmalały do rozmiarów amerykańskich i to był początek i koniec reformy jaką przeprowadził w "drugiej armii świata" ów strażak na stanowisku Ministra Obrony. 
Jednak duch Sowietii w armii nie zginał na Białorusi, tam im ważniejszy sołdat, tym większa czapa, brawo!



Zaraz, zaraz, ale soviecki emeryt Gienierał Gurulow(ten od wygrażania Kazachstanowi) nie lepszy, choć sznyt munduru już a' la Szojgu. Hm, emeryty pewno same czapki zamawiają :-)))



Soviecki cud techniki, rakieta Angara 5, po raz drugi nie wystartowała, wczoraj odwołano odliczanie na kilka sekund przed startem.


Na Uralu, w Orsku, pękła tama, zalało tysiące domostw. Poszkodowanych częściowo ewakuowano. Przyczyna, oczywista! Wszystkie środki przeznaczane na Wojnę, a na utrzymanie infrastruktury brak. Przerwana tama, to kolejny krok w dewastacji wszystkiego, a zaczęło prozaicznie, symbolicznie, od rozsadzanych mrozem rur kanalizacyjnych w wielu miastach Sovietii. 



Obwód Briański - niewielki, ale strategiczny region, położony przy granicach z Białorusią i Ukrainą. Węzeł kolejowy obwodu łączy Moskwę z Kijowem. W przeszłości tereny przypisane Wielkiemu Księstwu Litewskiemu, a następnie odbite przez Rosję.
Po Wojnie, naturalnym przejęcie go przez Ukrainę w celu kontrolowania linii kolejowych ze Wschodu.




6 Obwód Briański





Obwód briański leży w zachodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej, zajmując centralną część basenu Desny oraz lesisty wododział pomiędzy Desną a Oką.

Współrzędne geograficzne skrajnych punktów obwodu: północny – 54°N, południowy – 52°10′N, zachodni – 31°10′E, wschodni – 35°20′E.

Na północy obwód graniczy z obwodem smoleńskim, na zachodzie – z białoruskimi obwodami homelskim i mohylewskim, na wschodzie z obwodami kałuskim i orłowskim, na południu z obwodem kurskim oraz ukraińskimi obwodami czernihowskim i sumskim.
Istniejące od XII do XIV wieku księstwo briańskie było jednym z księstw udzielnych Rusi Kijowskiej. W 1356 zostało włączone przez Olgierda do Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1430 roku księstwo briańskie upadło. W czasie wojny litewsko-moskiewskiej w 1500 roku ziemie te podbił Iwan III Srogi i włączył do państwa moskiewskiego, co zostało potwierdzone w 1503 roku. Zachodnią część regionu z miastem Starodub Rzeczpospolita uzyskała w 1618 na mocy rozejmu w Dywilinie. Administracyjnie obszar przynależał do powiatu starodubowskiego w województwie smoleńskim Litwy. W granicach Rosji od 1686 po pokoju Grzymułtowskiego.
Obwód praktycznie jednolity narodowościowo. Mieszkańcy narodowości innej niż rosyjska stanowią niewielki odsetek.
Briańsk jest ważnym węzłem kolejowym. Węzłami o mniejszym znaczeniu są Uniecza i Nawla. Przez Nawlę/Brańsk podąża większość pociągów dalekobieżnych kursujących na trasie Moskwa-Kijów. Dobrze rozwinięte są połączenia komunikacyjne między miastami. Przez obwód przebiegają trasy o znaczeniu federalnym – droga magistralna M3 oraz droga A240, dawniej oznaczana jako droga magistralna M13.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...