Konfiskują ochłapy od banków, które mimo sankcji przez długi czas trwały wiernie przy Putinie! Głupota nie byle jaka! Okropna wtopa wizerunkowa, bo przy okazji takich działań można zniechęcić ostatnich wiernych np.austriacki Commerzbank.
Wielkość konfiskat budzi politowanie, sąd zajął aktywa o wartości 463 mln euro należące do włoskiego UniCredit, co odpowiada około 4,5 proc. jego aktywów w tym kraju. Obejmują udziały w spółkach zależnych UniCredit w Rosji, a także akcje i fundusze, które posiadał.
Zgodnie z inną decyzją z tego samego dnia, sąd zajął aktywa Deutsche Banku o wartości 238,6 mln euro, w tym nieruchomości i udziały na rachunkach w Rosji.
Dla przypomnienia, Sovietia dziennie wydaje 180 mln USD na podtrzymanie zdychającego kursu rubla.
Pocieszające wieści z frontu, dzięki nowym dostawom z Ameryki, Ukraina ma się coraz lepiej.
Skromnie powiem, bardzo dobrze, ale w sumie niewiele się zmienia, pat na froncie trwa, ani jedna ani druga strona nie jest w stanie zdobyć jakiejkolwiek znaczącej przewagi.
Jedyne co warto podkreślić, ani nie jest tak źle jak "skrzypią" nasi krajowi pożal się Boże wojskowi eksperci, ani tak dobrze jak byśmy chcieli.
Jedyną skuteczną bronią na Sovietię, niezmiennie to powtarzam, jest gotowanie żaby, a w tym jakże ważną rolę ostatnich dni jest niszczenie rafinerii.
Nowoczesny, bo zwodowany rok temu okręt rakietowy trafiony amerykańską rakietą, soviet nietanałogi bezradne wobec nowoczesności.
I jeszcze zupełnie z innej beczki, prof. Roszkowski o ideologii marksistowskiej i jej szatańskich korzeniach. Wbrew temu co opowiadają ideologowie Kremla, Wowa i jego kamanda, to również wytwór tej ideologii.
Obwód Niżnonowogrodzki - silnie uprzemysłowiony Obwód, a jego stolica Niżnyj Nowogród aż kipi od firm zbrojeniowych. W czasach Sowietii, miato przemianowano na Gorki. Tutaj powstała fabryka gazików GAZ, tutaj produkują okręty podwodne, tutaj składają MIGi.
Miasto Dzierżyński centrum produkcji broni chemicznej.
Ile jeszcze innych nie oznaczonych przez Wiki, trudno powiedzieć, ale w tym miejscu bije przemysłowe serce armii.
To potężne zaplecze przemysłowe będzie łakomym kąskiem na przyszłość, kto przejmie i zagospodaruje po upadku Sovietii, trudno wyrokować. Wszak wszystkie obwody na wschód od Moskwy, to koło zamachowe przemysłu tego kraju, wydaje się logicznym, że połączą siły i stworzą nowy twór państwowy. W jakiej konfiguracji i z czyją pomocą, zapewne amerykańską.
Niżny Nowogród (ros. Нижний Новгород, Niżnij Nowgorod; w latach 1932–1990 Gorki) – miasto wydzielone w Rosji, stolica Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego i obwodu niżnonowogrodzkiego, położone nad Wołgą, u ujścia Oki; wielki ośrodek przemysłowy w regionie Wołżańsko-Wiackim, port lotniczy.
Ośrodek przemysłowy, głównie samochodowy (GAZ), maszynowy, chemiczny, metalurgiczny, stoczniowy.
Założony został w 1221 jako gród obronny księstwa włodzimierskiego. Stał się dużym ośrodkiem handlowo-kulturowym. Od 1350 roku stał się stolicą księstwa suzdalsko-niżnonowogrodzkiego, w 1392 roku włączony został do państwa moskiewskiego. Na początku XVII w. stał się jednym z najbogatszych miast Rosji. W latach 1611–1613 był punktem oporu Rosjan w walce z Rzeczpospolitą w wojnie moskiewskiej. W 1777 roku stał się stolicą guberni, a od 1825 roku był siedzibą generała-gubernatora powołżskiego. W 1902 w mieście miała miejsce wielka demonstracja robotników przedstawiona w powieści Matka Maksyma Gorkiego. W grudniu 1905 r. w osiedlach robotniczych Sormowo i Kanawino doszło do zbrojnego powstania, którym kierowali niżnonowogrodzcy działacze bolszewiccy i mienszewiccy[3].
W roku 1917 był jednym z ośrodków bolszewików. W 1932 roku miasto zostało nazwane Gorki, dla uczczenia powrotu z Włoch do Moskwy na zaproszenie Józefa Stalina pisarza Maksyma Gorkiego. W 1936 roku miasto Gorki zostało stolicą obwodu.
Od 1929 roku zbudowano w mieście wielkie zakłady samochodowe GAZ – Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod (po rosyjsku: Горьковский Автомобильный Завод) we współpracy z amerykańskim Fordem. Powstała nowa modelowa dzielnica mieszkaniowa oraz fabryka. Wielu amerykańskich robotników zgłosiło się do pracy w tych zakładach, kierując się swoimi lewicowymi sympatiami. Reakcja na kontrast ich wyobrażeń o ZSRR z rzeczywistością na miejscu oznaczała dla szeregu z nich zesłanie na Syberię.
Obok samochodów terenowych (jak znany w Polsce „gazik”) i ciężarówek, jednym z modeli samochodów wyprodukowanych przez GAZ był GAZ-M20 Pobieda, samochód na którego licencji rozpoczęto produkcję samochodów osobowych w FSO na Żeraniu w Warszawie pod nazwą Warszawa M20.
W 1930 roku w mieście rozpoczęto budowę jednych z największych w ZSRR zakładów lotniczych. W zakładach tych produkowano przede wszystkim samoloty biura konstrukcyjnego MiG. Obecnie zakłady noszą nazwę Zakłady Lotnicze Sokoł.
W czasie II wojny światowej do miasta ewakuowano fabryki z Kijowa i Leningradu, wraz z ich pracownikami. W ten sposób powstała m.in. fabryka motocykli GMZ – Gorkowskij Motocikletnyj Zawod (ros. Горьковский Мотоциклетный Завод).
Tamtejsza stocznia (obecna nazwa: AO Stocznia „Krasnoje Sormowo” – Niżnij Nowgorod) specjalizuje się m.in. w budowie okrętów podwodnych. Jednym z nich był wybudowany w 1954 r. dla marynarki ZSRR okręt podwodny S-265, w późniejszych latach służący w polskiej Marynarce Wojennej jako ORP „Orzeł”[4]. Stocznia ta budowała także atomowe okręty podwodne, np. okręty podwodne projektu 945[5].
W 1990 roku przywrócono tradycyjną nazwę miasta – Niżny Nowogród.
Dzierżyńsk (ros. Дзержинск, do 1929 Rastiapino) – miasto w Rosji (część europejska), w obwodzie niżnonowogrodzkim, port śródlądowy nad Oką. Około 229 tys. mieszkańców (2020). Duży ośrodek przemysłowy. Głównie przemysł chemiczny (także maszynowy, drzewny, materiałów budowlanych i spożywczy), w tym – w czasach ZSRR, od roku 1941 – ważny ośrodek produkcji broni chemicznej, a także składowania niebezpiecznych odpadów chemicznych, przez co mieszkańcy miasta narażeni są na ciężkie zatrucia, będące ich skutkiem choroby, a wskutek tego też na większe zagrożenie przedwczesną śmiercią.
Do 1929 roku Rastiapino, obecna nazwa miasta pochodzi od nazwiska Feliksa Dzierżyńskiego, radzieckiego działacza komunistycznego polskiego pochodzenia.
Obwód niżnonowogrodzki (ros. Нижегородская область, Niżegorodskaja obłast’) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.
Obwód niżnonowogrodzki RFSRR utworzono 14 stycznia 1929, a 15 czerwca przekształcono go w Kraj Niżnonowogrodzki. W 1932 zmieniono nazwę na Kraj Gorkowski. W 1936 przekształcono go w obwód gorkowski (wyłączając z jego terytorium Maryjską i Czuwaską ASRR). W 1990 zmieniono nazwę na obwód niżnonowogrodzki. W 1994 przyłączono do niego rejon sokolski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz