Świetny tekst o apologi terroru i kolonializmu w rosyjskiej literaturze. Tekst długi, ale bezbłędnie diagnozuje, nie dostrzegany na Zachodzie problem.
Po prostu w sedno tarczy.
W kwestiach bieżących, zastępca Gierasimowa i inni z MON w tiurmie, szukają winnych nadchodzącej klęski.
Szwecja na Gotlandii tworzy bastion, złom z Bałtijska nie podoła, Wowa w czarnej D!
Ponadto Szwedzi pomagają Ukrainie w nieprawdopodobnie skutecznie, jak w relacji Marcina Strzyżewskiego, dostarczą pomoc w wysokości 7 mld USD, to tak jakby Ameryka pomogła Ukrainie w wysokości 335 mld USD, brawo!
Dzięki Wojnie, Wowa sprawił sobie wroga w postaci pokojowej Szwecji i Finlandii.
Obwód Nowosybirski - południowa część Syberii, gdzie dominuje deszcz i długa prawie bezśnieżna zima. Prężny ośrodek przemysłu wydobywczego.
Najważniejszym i zarazem największym miastem całej Syberii, pozostaje stolica Obwodu, Nowosybirsk, kuźnia kadr syberyjskich z Uniwersytetem i 14 innymi uczelniami.
Ponadto w okolicy działa duży ośrodek naukowy Akademgorodok.
Największe miasto Syberii, stolica obwodu nowosybirskiego, centrum administracyjne Syberyjskiego Okręgu Federalnego. Wielki ośrodek handlowy, naukowy (14 szkół wyższych; uniwersytet zał. w 1959), kulturalny (muzea, galerie sztuki) i sportowy. Ważny ośrodek przemysłowy, m.in.: maszynowy, elektroniczny, chemiczny, skórzano-obuwniczy; hutnictwo żelaza i cyny; elektrownia wodna na Nowosybirskim Zbiorniku Wodnym (400 MW). Ważny węzeł drogowy i kolejowy (Kolej Transsyberyjska), ze stacją Nowosybirsk, metro. Miasto posiada Międzynarodowy Port Lotniczy, port rzeczny, sieć tramwajową i trolejbusową. Około 30 km na południe od miasta mieści się Akademgorodok, ogromne centrum naukowe zapoczątkowane w latach 50. XX
Co po upadku, owa syberyjską krainę, zapewne przytuli potężny Kazachstan.
Obwód bogaty, jak to na Syberii w minerały, wydobywają tutaj węgiel, dobrej jakości ropę, znajdują metale rzadkie, dwutlenki tytanu i cyrkonu, a nawet złoto.
Obwód nowosybirski (ros. Новосибирская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej położona w południowo-zachodniej Syberii.
Obwód nowosybirski położony jest w południowo-zachodniej Syberii, na obszarze Niziny Zachodniosyberyjskiej. Od północy graniczy z obwodem tomskim, na południowym zachodzie z Kazachstanem, na zachodzie z obwodem omskim, na południu z Krajem Ałtajskim, a na wschodzie z obwodem kemerowskim.
Obwód nowosybirski zajmuje powierzchnię 178,2 tys. km², co stanowi 1% całej powierzchni Federacji Rosyjskiej.
W obwodzie rocznie pada około 425 mm opadów, głównie w postaci deszczu. 330 mm opadów przypada na ciepłą połowę roku (od kwietnia do października), a tylko 95 mm – na okres zimowy (od listopada do marca). Najbardziej deszczowym miesiącem jest maj, w ciągu którego spada 20% całorocznych opadów.
Maksymalna rozciągłość kraju z północy na południe to 444 kilometry, a ze wschodu na zachód 642 kilometry.
Na terytorium obwodu panuje klimat umiarkowany typu kontynentalnego. Charakteryzuje się on ciepłym i dość długim latem oraz długą, mroźną i mało śnieżną zimą.
Na terenie obwodu nowosybirskiego zlokalizowano 523 złoża różnych kopalin, spośród których w chwili obecnej eksploatowane są 83.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz