Niektórzy nasi "eksperci", wciąż twierdzą, że Sovietia produkuje ponad 1000 czołgów rocznie, prawdziwe dane są ciut inne, a i to zapewne zawyżone. Według poniższego stać ich na 30 sztuk, a pozostałe na liniach produkcyjnych Rostechu, to remontowane starocie wyciągnięte z magazynów lub uszkodzone na Wojnie.
Japończycy wspierają Ukrainę pokaźnymi kwotami, mój dalekowschodni faworyt coraz bardziej aktywny na militarnej arenie świata, brawo!
Powtórka z historii, Wariag już kiedyś, za sprawą Japonii, poszedł na dno?:-)))
Wowa w durnia z Saszą gra?
Może jednak jest inaczej,
Baćka chłopski rozum ma,
Z Wową tonąć nie chce raczej :-)
Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny - Jugra - duża(534 801 km²) syberyjska, azjatycka kraina położona przy granicy z Europą, ludzi tam na lekarstwo(1 688 378), a największym skarbem Chanatu są złoża ropy i gazu, odkryte nie tak dawno, bo w latach 50 ubiegłego wieku.
Jaki los tej bagiennej krainy jezior i tajgi, po upadku Sovietii? Czy Chanat połączy się z innymi, zasobnymi w bogactwa w układzie południkowym, być może.
Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny – Jugra (ros. Ханты-Мансийский автономный округ – Югра, Chanty-Mansijskij awtonomnyj okrug – Jugra) – jednostka podziału administracyjnego w obrębie Federacji Rosyjskiej, wchodząca w skład obwodu tiumeńskiego.
Chanty-Mansyjski OA – Jugra położony jest w zachodniej Syberii, na kontynencie azjatyckim, tuż przy granicy z Europą. Okręg leży w północnej Rosji, na wschód od Uralu, na równinnym terenie wchodzącym w skład środkowej części Niziny Zachodniosyberyjskiej. Jugra leży między 58° a 66° szerokości geograficznej północnej. Kraj z północy na południe rozciąga się na długości 900 km, a ze wschodu na zachód – na 1400 km.
Od północy Okręg graniczy z Jamalsko-Nienieckim Okręgiem Autonomicznym, od północnego zachodu – z Republiką Komi, od południowego zachodu – z obwodem swierdłowskim, od południa – z wchodzącymi w skład obwodu tiumeńskiego rejonami: Tobolskim i Uwackim. Na wschodzie Jugra graniczy z Krasnojarskim Krajem, zaś na południowym wschodzie – z obwodem tomskim.
Łączna długość granic Chanty-Mansyjskiego OA wynosi 4750 km.
Ponad połowę obszaru Okręgu porasta tajga. Przez terytorium Jugry płyną liczne rzeki i strumienie. Na terenie obwodu znajdują się niezliczone jeziora oraz zajmujące wielkie obszary bagna.
Na obszarze obwodu położona jest ogromna liczba większych i mniejszych jezior, w tym ponad 29 000 o powierzchni przekraczającej 1 ha, a także 4 zajmujące obszar ponad 100 km². Są nimi: Kondinskij Sor, Leuszynskij Tuman, Bandemtor i Tromemtor.
Na terenie Jugry znajdują się bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, których eksploatacja jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Zostały one odkryte w latach 50. XX w. Złoża te stanowią część Zachodniosyberyjskiego Zagłębia Naftowego. Pierwsze złoże gazu w rejonie tego zagłębia zostało odkryte 21 września 1953 właśnie na terenie Chanty-Mansyjskiego OA, w pobliżu miasta Bieriozowo, zaś ropa naftowa odkryta została w 1959 r. Na terenie okręgu pierwszy odwiert powstał 25 września 1959 w rejonie wsi Szaim (dzisiejsze miasto Uraj).
Blisko 30 mln ha lasów dostarcza surowca dla przemysłu drzewnego i papierniczego. Ponadto na terenie okręgu rozwinięte związane z lasem myślistwo oraz pozyskiwanie owoców runa leśnego. Duże znaczenie ma rybołówstwo oraz chów reniferów i zwierząt futerkowych. Rolnictwo z powodu trudnych warunków klimatycznych i niekorzystnych warunków glebowych nie odgrywa znacznej roli.
W XIX w. na terytorium Jugry kontynuowana było osadnictwo rosyjskie. Obszar dzisiejszego obwodu był jednym z wielu miejsc zsyłki przeciwników politycznych caratu, w tym Polaków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz