Soviecka gospodarka, dzięki szaleństwu Wowy cofnęła się do czasów gorbaczowowskiej Sowietii. Logiczne reformy z czasów Jelcyna, których efekt skutecznie konsumował Putin, zostały zastopowane w drugiej dekadzie XXI wieku. Powróciło centralne planowanie z widomym skutkiem dla gospodarki.
Obecnie, sprawnie działa jedynie, maskirowka i propaganda, która stara się przekonać biedniejących grażdan, oraz Zachód, że Wojna to świetne antidotum, rozkręcające gospodarkę i niezależność ekonomiczną Kraju Rad.
Miasto Bajkonur - miasto na terenie Kazachstanu, dzierżawione przez Sovietię z przesławnym kosmodromem z którego startował w przestrzeń Jurij Gagarin.
Bajkonur (kaz. Байқоңыр, Bajkongyr; ros. Байконур), w latach 1958–1995 Lenińsk – miasto w Kazachstanie, w obwodzie kyzyłordyńskim, na skraju Kara-kum Nadaralskiego, administrowane przez Rosję; stanowi miasto wydzielone, zbudowane dla pracowników kosmodromu Bajkonur. W 2009 roku liczyło ok. 36 tys. mieszkańców[2]. W 2021 roku było to 76 tys. mieszkańców. Założone w 1955 roku k. miejscowości Töretam (Tiuratam).
Bajkonur to również nazwa kazachskiej wioski odległej kilkaset kilometrów od kosmodromu – po locie Gagarina była ona podawana przez ZSRR jako rzekoma lokalizacja kompleksu. W wiosce tej wystawiane były wówczas, dla utrzymania pozorów, makiety rakiet.
28 marca 1994 roku Rosja podpisała z Kazachstanem dwudziestoletnią umowę dzierżawczą dotyczącą Bajkonuru. W jej ramach Rosja płaci corocznie 115 milionów dolarów amerykańskich w zamian za możliwość korzystania z centrum kosmicznego (miasta oraz kosmodromu).
Kazachstan z czasem zaczął naciskać na Rosję o zmianę warunków dzierżawy, co zaowocowało podpisaniem w 2004 nowej umowy o warunkach korzystania z kosmodromu, jednocześnie termin umowy dzierżawczej został przedłużony do 2050.
Dla bezpieczeństwa swego upadającego programu kosmicznego, przeniesiono główny kosmodrom w okolice targanego zawieruchami Archangielska do miejscowości Plesieck. Obecnie jest to najdalej na północ wysunięty kosmodrom na świecie.
W tym miejscu należy wspomnieć, że wszelkiego rodzaju kosmiczna infrastruktura startowa innych państw kosmicznych jest logicznie, zlokalizowana w rejonach południowych, gdzie zmienne i niepewne warunki pogodowe nie zagrażają programom startów kosmicznych.
Plesieck stał się więc, kolejnym Soviet Nietałogiem:-)))
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz