sobota, 2 marca 2024

12 - Republika Mari El

Hiobowe wieści z Kremla o przygotowaniach do pełnoskalowej wojny z Zachodem, mają swoje uzasadnienie. Ogłupiałe dobrobytem społeczeństwa Zachodu należy przekonywać, że Ukrainę trzeba wspierać, bo inaczej zaleje nas dzicz.
Jak jest naprawdę? ISW opisuje przygotowanie Moskowii do odbudowy dwóch okręgów wojskowych, leningradzkiego i moskiewskiego. No tak, biedy Wowa na musiku, wszak rozpętana Wojna spowodowała że do tej pory przyjazne mu i wielce pokojowe kraje północy postanowiły się bronić, Finlandii i Szwecji nie można lekceważyć!
Jedyny szkopuł i potężny ból głowy Carusia, to diengi! 
Stworzenie nowych okręgów wojskowych i ich uzbrojenie, to koszt nieprawdopodobnie wysoki, wręcz nierealny. W sytuacji, gdy wszystkie granice już pozbawiono osłony, bo cała Armia Czerwona zaangażowana na Ukrainie, nawet tak egzotyczne jednostki jak Wojska Arktyczne:-) 
Jeśli do tego dodamy kompletne zacofanie techniczne i przez to permanentnie tracone "nowoczesne" samoloty i nietanałogowe rakiety, to stan przygotowań do rozprawy z Zachodem jest czystą mrzonką. To wypisz wymaluj, jak deklarowana dwa lata temu w Dzień Kosmonauty, wspólna eksploracja Księżyca przez ludzi Wowy i białoruskiego Saszy.
Swoją drogą, widoczny na zdjęciu Szef Sztabu Gierasimow zniknął z przestrzeni publicznej, co najmniej pół roku temu. To samo z onegdaj buńczucznym grubaskiem z Czeczenii, nie ma, zapadł się pod ziemię. Chłopaki, albo bardzo chore, albo już ich nie ma.


Republika Mari El - maleństwo bez znaczenia, przemysł śladowy, dominujące rolnictwo, niecały milion ludzi. Jaka perspektywa po rozpadzie? Jedyna szansa, to połącznie się z sąsiednim bogatym Tatarstanem.




Mari El (ros. i maryjski Марий Эл); pełna nazwa Republika Mari El[2] (ros. Республика Марий Эл; maryjski Марий Эл Республик) – autonomiczna republika Federacji Rosyjskiej, położona nad środkową Wołgą.
Republika znajduje się na wschodnim skrawku europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Kraj graniczy z obwodem kirowskim, Republiką Tatarstanu, Republiką Czuwaszji oraz z obwodem niżnonowogrodzkim.
Na terenie kraju znajdują się złoża torfu, gliny, kamieni używanych w budownictwie, wapniaki, piaski szklarskie i krzemionkowe, oraz źródła mineralne.
Głównymi gałęziami przemysłu są przemysł maszynowy i metalurgiczny. Produkują one elementy metalowe, przyrządy, elementy maszyn oraz techniczne oprzyrządowanie dla innych gałęzi lokalnego przemysłu, zwłaszcza leśnego i spożywczego, paszowego i związanego z hodowlą. Ponadto w kraju wytwarza się produkty przemysłu lekkiego, spożywczego, papierniczego oraz drzewnego (i związanego z nim – meblarskiego).
Główną gałęzią gospodarki rolnej jest chów i hodowla, obejmujące bydło domowe, trzodę chlewną, owce i drób.

Z upraw największe znacznie mają zboża (zwłaszcza jęczmień, i owies, w mniejszym stopniu żyto i pszenica) oraz rośliny pastewne, len, chmiel, ziemniaki i warzywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...