czwartek, 29 lutego 2024

11 - Republika Komi

Co do osiągnięć soviet techniki mam określone zdanie. Ciekawe,  czy produkcja nowoczesnych Ład przebiega podobnie jak pancernych nietanałogów, czyli najlepszych czołgów na świecie?
Pytanie raczej retoryczne, a w fabrykach Czelabińska,  zapewne z pewnością produkcja furczy jak w Iżewsku i Togliatti:-)


Na Stacji Benzynowej Rosja, może zabraknąć benzyny, brawo Towarzysze, tak trzymać:-)))


Kolejne najlepsze na świecie samoloty i najwspanialsi lotnicy dołują, miło.



Beztroska czy zwykła głupota, to wykańcza Sovietów na Wojnie. Z jednej strony upadające gospodarka, a z drugiej kretyni na stanowiskach dowódczych. Brawo Towarzysze, szczere słowa uznania.



Republika Komi - zmarznięta kraina GUŁagów, które do tej pory tam funkcjonują. Na obszarze o 1/3 większym od Polski zamieszkuje nieco ponad milion ludzi. Bogactwem naturalnym obszaru był i jest węgiel, złoto i diamenty. 
Jakie perspektywy, po rychłym rozpadzie Sovietii,  dla tej "więziennej" Republiki? Hm, na złoto i diamenty na pewno znajdzie się amator, no chyba że złoża już zupełnie wyeksploatowane.


 


Komi (ros. i komi Коми), pełna nazwa Republika Komi (ros. Республика Коми, komi Коми Республика) – republika w składzie Federacji Rosyjskiej.
Republika Komi leży po zachodniej stronie gór Ural, na północnym wschodzie Niziny Wschodnioeuropejskiej, w północno-wschodniej europejskiej części Rosji. Graniczy z Krajem Permskim, obwodami: archangielskim, kirowskim, swierdłowskim oraz z okręgami autonomicznymi: Nienieckim, Chanty-Mansyjskim i Jamalsko-Nienieckim.

Terytorium republiki zajmuje 415 900 km² (15. na terenie Rosji), zamieszkuje ją zaledwie 1 019 000 mieszkańców (54. na terenie Rosji), gęstość zaludnienia równa jest 2,44 osoby/km². Stolicą republiki jest Syktywkar, położony w południowo-zachodniej części republiki. Językami urzędowymi są język rosyjski i język komi.

Lasy zajmują ponad 70% terytorium republiki, a bagna około 15%.

Ponad 32 800 km² północnej części Republiki Komi jest pokryte dziewiczymi lasami Komi. Jest tu Peczorsko-Iłycki Rezerwat Biosfery, który wraz z Parkiem Narodowym „Jugyd Wa” został w 1995 wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W latach 30. odkryto na terenie Komi duże zasoby węgla kamiennego (eksploatacja rozpoczęła się jednak dopiero w latach II wojny światowej, gdy Wehrmacht zajął dostarczające węgla na potrzeby radzieckiej gospodarki obszary zagłębia Donbasu). W latach 30. rozpoczęto w Komi budowę przemysłu, zbudowano koleje i drogi. Spowodowało to szybki napływ osadników (głównie Rosjan) i wzrost zaludnienia.

Od lat 30. do 50. XX wieku obszar republiki był ważnym punktem na mapie radzieckiego systemu obozów – Gułagów. Część ówczesnych obozów funkcjonuje do dziś jako więzienia lub kolonie karne.

Na terenie republiki wydobywa się: węgiel, ropę naftową, gaz ziemny, złoto i diamenty.

Po upadku ZSRR przemysł republiki (główne źródło dochodów mieszkańców) znalazł się w kryzysie. Spowodowało to znaczną emigrację, w konsekwencji czego w latach 1990–2007 liczba mieszkańców kraju spadła o 22%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...