6% PKB na Wojnę, to w przypadku tak słabego gospodarczo kraju jak Sovietia, zwyczajne SAMOBÓJSTWO! Brawo Wowa, Brawo!
Jak podają, Iran kupił sovietcuda Su 35, logika mówi, bardzo mało wiarygodne. Soviet tak naprawdę już nie produkuje na eksport, bo ma okropne problemy z uzupełnieniem własnych strat wojennych. Takie wrzuty, to maskirowka dla Ameryki, aby przekonać, patrzcie wciąż mamy się świetnie, a produkcja w każdej dziedzinie aż furczy.
USA ma własny wzbogacony uran, wstrzymano dotychczasowe dostawy z Sovietii. Ameryka przestała się bawić, dla przypomnienia, w ciągu najdalej tygodnia Ukraina otrzyma rakiety dalekiego zasięgu ATACMS, o które dotychczas bezskutecznie prosiła! Cały Krym w strachu, a Most Kreczeński, raczej się nie ostanie.
W kwestii rosyjskiej zapaści intelektualnej, przyczyn szukać należy w okolicach XVIII wieku, kiedy to z wielkim opóźnieniem w stosunku do Europy powołano w 1724 r. w Petersburgu, pierwszy uniwersytet, drugi w Moskwie w 1755! Dalej było już tylko gorzej, bo wystraszeni buntami, a zwłaszcza pomni tragicznej doli Ludwika XVI i jego Małżonki Marii Antoniny w efekcie zburzenia Bastylii, carowie nie kształcili obywateli, a zwłaszcza bali się oświecania włościan!
W kwestii intelektualnej degrengolady Rosji, znamiennym cytat zawarty w ciekawym tekście prof. Andrzeja Nowaka.
Kiedy w 1990 roku miałem okazję oprowadzać wielkiego rosyjskiego poetę Josifa Brodskiego po renesansowym krakowskim zamku, laureat Literackiej Nagrody Nobla zareagował jednym westchnieniem podziwu i żalu: tego właśnie my, Rosjanie, nie mamy i nigdy nie mieliśmy – renesansu. Proszę się zastanowić nad znaczeniem renesansu dla kultury europejskiej… Albo nad znaczeniem uniwersytetu i druku. Pierwszy uniwersytet w Rosji powstał dopiero w roku 1755. Tymczasem pierwszy uniwersytet w Czechach w roku 1348, w Polsce w roku 1364, w polsko-litewskiej Rzeczypospolitej (po unii zawartej w 1385 roku) – w Wilnie w 1579, w Kijowie w 1658, we Lwowie w 1661; w estońskim Tallinie – w 1632 roku. Praktycznie do drugiej połowy XVII wieku druk był traktowany w Moskwie jako „wynalazek szatana” i zakazany, podczas gdy np. w Polsce był od końca XV wieku już na tyle rozpowszechniony, że niejaki Estanislao Polono przenosi się ze swoim warsztatem drukarskim w 1490 roku do Sewilli…
Sovietia Wowy, to ostatnie stadium tej coraz bardziej zacofanej układanki. Dodatkowo Sovietia, to kraj gdzie nadmiar gotówki z węglowodorów kompletnie zahamował ośrodki badań i rozwoju.
Decydenci doszli do wniosku, że wszystko można kupić albo ukraść, dlatego własne ośrodki innowacyjne nie są potrzebne. Ruscy akademicy, których niewielu reprezentowało światowy poziom, uciekli na Zachód, bo nepotyzm w połączeniu z prymitywnym system łapówkarsko mafijnym promował w ich kraju miernoty. Wybić się można było tylko na innowacyjności militarnej.
W kwestii bystrości intelektualnej tego kałmuckiego narodu, no cóż jednym z kryteriów może być liczba przyznanych im Nagród Nobla. Tak naprawdę niewielu, bardzo niewielu, szczególnie, że większość z Laureatów, to w rzeczywistości reprezentacji innych nacji.
Wiki zalicza do ruskich laureatów Nobla np. Marię Skłodowską Curie, Władysława Reymonta czy Henryka Sienkiewicza. Rzeczywistych Ruskich Laureatów z dziedzinach prawdziwie naukowych można policzyć na palcach obu rąk.
W kwestii intelektualnej mocy tego narodu, pisałem drzewiej w jednym ze starszych swych blogów.
Proszę w temacie, odsłuchać Marcina Strzyżewskiego, chociaż odcinek, ciut za długi, ale wielce interesujący.
Obwód Irkucki - wielka, prawie 2, 5 krotnie większa od Polski, syberyjska kraina granicząca z Mongolią. Można powiedzieć że republika bezludna, bo na tych wielkich przestrzeniach zamieszkuje niecałe 2, 4 mln ludzi. Wikipedia w swej oględności wskazuje, że Soviet nie przekazuje szczegółów bardzo świadomie, zapewne z pewnością czerpią z bogactw naturalnych ukrytych pod ziemią.
Jaki los tego syberyjskiego kraju po zapaści Sovieta? Trudno wyrokować, wszystko zależy od wartości bogactw mineralnych ukrytych pod ziemią.
Obwód irkucki (ros. Иркутская область, Irkutskaja obłast´) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej. Na południu i południowym zachodzie graniczy z Buriacją i Republiką Tuwy, na zachodzie z Krajem Krasnojarskim, na północnym wschodzie z Jakucją i na wschodzie z Krajem Zabajkalskim.
Kościół Polski w Irkucku
W przeszłości był to jeden z regionów zsyłek Polaków na Syberię. W 1866 w Kułtuku wybuchło polskie powstanie zabajkalskie. W latach 1881–1884 polscy zesłańcy wznieśli w Irkucku neogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwany potocznie Kościołem Polskim. W Kireńsku w latach 1887–1890 przebywał na zesłaniu Józef Piłsudski. W obwodzie leży wieś Wierszyna, założona i do dziś zamieszkiwana przez Polaków. We wsi działa Dom Polski.
W południowo-zachodniej części obwodu w latach 1939–1950 istniał Tofalarski Rejon Narodowy. Na południu obwodu znajduje się późnopaleolityczne stanowisko archeologiczne Malta.
Obwód położony jest w południowo-wschodniej części Syberii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz