czwartek, 25 kwietnia 2024

39(91) - Obwód Królewiecki

Sovietia rozmieszcza w Kreli taktyczną broń jądrową, Sovietia wzmacnia granice które dzięki wojnie stały się groźne. Hm, po pierwsze pozostaje pytanie ile w tym prawdy, wszak wszystko co jest sprawne zostało skierowane na Wojnę! Nie zapominajmy, że utworzenie nowego Okręgu Leningradzkiego, to koszt wręcz niewyobrażalny dla pustego skarbu państwa. Czy w Obowodzie Królewieckim są rakiety atomowe, zapewne z pewnością tak, ale jaki jest ich stan techniczny, to już osobny temat. Druga, ale jakże istotna kwestia, tak naprawdę przy granicach nie trzeba rozmieszczać atomu, bo zasięg rakiet jest tak wielki, że przygraniczna szopka, to tylko zabieg czysto propagandowy.


Obwód Królewiecki - który znam z autopsji, bo na początku lat 90 ubiegłego wieku bywałem służbowo dość regularnie. Syfi, kiła i mogiła...Kanta, tam były!
Poniżej link do mojej skromnej twórczości w temacie z lat ubiegłych.


Generalnie, enklawa królewiecka, to wojskowa pięść, która w zamyśle dawnej Sowietii, a obecnie Sovietii Wowy miała i ma(?), trzymać w ryzach kraje bałtyckie. Wielki port wojenny w Bałtijsku, naprędce sprowadzone rakiety z taktyczną bronią jądrową i różne inne wojenne atrakcje.
Wojska i rodzin wojskowych tam multum. W ostatnich latach, dla podreperowania budżetu próbowano stwarzać tam enklawy przemysłu, czyli montownie samochodów osobowych. Lud tam bardziej cywilizowany, bo spaczony nie tak dawnymi możliwościami wyjazdów do niedalekiego Trójmiasta. Jeździli do nas na zakupy(bo taniej), jeździli  turystycznie(bo Zachód), jeździli na koncerty i inne imprezy kulturalne(bo szpanersko wypadało). 
Obecnie, to całe towarzystwo jest odcięte od cywilizacji mocno cierpi.
Dlaczego o tym wspominam, bo ten Obwód z dużą niecierpliwością czeka na oderwanie się od Kałmucji i z wielkim ukontentowaniem przyjmie każdą propozycję nowego rozdania. Obecnie zduszeni wojennymi sankcjami jak kania dżdżu czekają na Wyzwolenie.
Moim skromnym zdaniem jedyną rozsądną szansą bezkonfliktowego zagospodarowania Królewca jest powołanie tam strefy wolnego handlu pod auspicjami USA(ot takie europejskie Makau). 
Wyhamuje to zapędy Niemców, którzy już teraz wykazują duże zainteresowanie Strefą.  

PS. Kwestia "potężnego uzbrojenia" Królewca, to oczywisty mit, maskirowka. Okręty wojenne w Bałtijsku to złom totalny, a rakiety wycelowane w nas i dalszą część Europy, no cóż, to realne zagrożenie, ale naprawdę ich relokacja do Obwodu nie zwiększyła ani na jotę naszego zagrożenia, bo tak naprawdę nieważne, z jakiej odległości zostaną odpalone, czy spod Moskwy, Mińska, czy też Królewca.





Obwód królewiecki[2] (ros. Калининградская область, Kaliningradskaja obłast´; w tłum. na pol. „Obwód kaliningradzki”) – jednostka administracyjna Rosji, rosyjska eksklawa w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim.
Obwód zajmuje obszar 15 096 km² (ok. 13 300 km² bez powierzchni zatok morskich) i położony jest nad Bałtykiem. Obwód królewiecki jest najdalej na zachód wysuniętym regionem Rosji. Teren obwodu oddzielony jest od reszty kraju obszarami niepodległych państw i pozbawiony łączności lądowej z główną częścią państwa rosyjskiego, i jako taki jest eksklawą.

Obwód graniczy z Litwą i Polską. Do obwodu należy odcinek wybrzeża Morza Bałtyckiego o długości 147 km.

Największa rozciągłość obwodu z północy na południe to 108 km, a ze wschodu na zachód – 205 km.

Obwód królewiecki obejmuje historyczne krainy: Sambię, Prusy Dolne (Natangia i Barcja) oraz Litwę Mniejszą zwaną Małą Litwą lub Pruską Litwą.

Około ⅓ powierzchni obwodu (w tym znaczną część wybrzeża oraz całą rosyjską część Mierzei Wiślanej) stanowią strefy ograniczonego dostępu. Również 5-kilometrowy pas przy granicy objęty jest zakazem wstępu cudzoziemców; mogą oni znajdować się tam wyłącznie na podstawie specjalnych przepustek.

Przynależność administracyjna
Pod względem administracyjnym obwód wchodzi w skład utworzonego w 2000 r. Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego.
Największymi wewnętrznymi zbiornikami wodnymi obwodu są zatoki Morza Bałtyckiego: Zalew Kuroński oraz Zalew Wiślany (zwany w Rosji Zalewem Kaliningradzkim). W rzeczywistości zbiorniki te są lagunami (limanami), odciętymi od otwartego morza mierzejami Kurońską i Wiślaną (zwana w Rosji Bałtycką).
Po 1991 i ukonstytuowaniu się Federacji Rosyjskiej jako nowego państwa władze federacyjne w Moskwie nie były w stanie wypracować spójnej koncepcji dotyczącej bałtyckiej eksklawy. Pojawił się nurt separatystyczny postulujący szeroką autonomię (postulat partii „Reformy – Nowy Kurs”) lub nawet niepodległość obwodu jako Republiki Bałtyckiej – samodzielnego podmiotu prawa międzynarodowego, luźno stowarzyszonego z Rosją (koncepcje takie głosiła Bałtycka Partia Republikańska[w innych językach]). O ile jednak na początku lat 90. XX w. tego typu postulaty popierało nawet ok. 20–30% mieszkańców obwodu, to już w latach 2000–2001 poparcie dla utworzenia niezależnej republiki spadło do ok. 6%.

Zrealizowana w 2001 reforma pozbawiła obwód części bezpośrednich wpływów z podatków, które zostały przekazane do budżetu federalnego, w zamian wprowadzając mechanizm subwencji i dotacji. W efekcie przyczyniło się to do finansowego uzależnienia regionu od władz centralnych. W 2010 budżet federalny uzyskał z terenu obwodu wpływy w wysokości ok. 1 mld USD, a budżet obwodu – niespełna 0,4 mld USD. Subwencje, dotacje i transfery w roku 2010 stanowiły 40% dochodów budżetu obwodu.

1 kwietnia 2006 weszła w życie ustawa o specjalnej strefie ekonomicznej. Obecnie administracja prezydencka w okresie rządów Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa realizuje pragmatyczne podejście do eksklawy, próbując z jednej strony dalej rozwijać jego współpracę międzynarodową, a drugiej zaś, ograniczając jego uprawnienia na rzecz większego uzależnienia od władz w Moskwie. Wprowadzono m.in. zakaz istnienia regionalnych partii i bloków politycznych.

30 stycznia 2012 w Królewcu doszło do największego od lat protestu politycznego w Rosji, który przyczynił się m.in. do usunięcia dotychczasowego gubernatora obwodu Gieorgija Boosa.

Sankcje po napaści Rosji na Ukrainę utrudniły komunikację z pozostałą częścią Rosji.
Największym miastem obwodu jest jego ośrodek administracyjny – Królewiec, skupiający ok. 45% całej populacji regionu. Na terenie obwodu znajduje się 21 miast oraz 3 osiedla typu miejskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...