sobota, 11 maja 2024

47 - Obwód Leningradzki

We czwartek 9 maja,  odbyła się najskromniejsza w historii rządów Wowy, Parada Zwycięstwa. 
Czy była to ostatnia z jego udziałem, a zarazem ostatnia w niesławnej historii tego kałmuckiego państwa, miejmy nadzieję, że tak.






Miłe dla ucha i oka wiadomości o degrengoladzie gospodarczej Sovieta.



Obwód Leningradzki - północno zachodnie rubieże Sovietii, historycznie nobilitowane przez Piotra I, który w rejonach Jeziora Ładoga na smrodliwych bagnach wymyślił nową stolicę Imperium, 
Sankt - Petersburg.
Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy)[3] (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg, Пи́тер, Pitier; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 5 384 342[1].

Petersburg jest miastem wydzielonym Federacji Rosyjskiej i stanowi jej odrębny podmiot. Jest stolicą Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego i obwodu leningradzkiego, chociaż sam do niego nie należy.
Nazwa miasta w ciągu wieków ulegała zmianie. Pierwotnie na cześć św. Piotra miasto nazywało się Сан(к)тпитербурхъ, co było wzorowane na niderlandzkiej wymowie Sint Petersburg, a wynikało z faktu, iż car Piotr I w młodości przebywał przez pewien czas w Holandii. Później ustabilizowała się nazwa w obecnym odniemieckim brzmieniu.

Otwartym pozostaje pytanie, co po upadku Moskwy? Czy tzw. Obwód Leningradzki wraz z Petersburgiem przejmie na siebie godność Nowej Rosji, czy też zwróci się w kierunku Finlandii i Krajom Bałtyckim? Najbardziej realnym wydaje się to pierwsze.


Obwód leningradzki (ros. Ленинградская область, Leningradskaja obłast´) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.
Obwód leningradzki leży w północno-wschodniej Europie, na północnym zachodzie europejskiej części Rosji, nad Morzem Bałtyckim. Region zajmuje obszar 85 300 km², co stanowi ok. 0,5% powierzchni całej Federacji Rosyjskiej. Z północy na południe obwód ciągnie się na długości 320 km, zaś ze wschodu na zachód – 450 km.

Obwód leningradzki graniczy:

na północy – z Republiką Karelii
na wschodzie – z obwodem wołogodzkim
na południowym wschodzie – z obwodem nowogrodzkim
na południu – z obwodem pskowskim
na południowym zachodzie – z Estonią
na zachodzie – z Petersburgiem
na północnym zachodzie – z Finlandią
Od zachodu do obwodu przylega Morze Bałtyckie










Obszar obwodu jest terenem o dużej wilgotności. Istnieje tutaj znaczna liczba rzek i jezior. Ponadto wielkie ilości wody znajdują się w bagnach, zajmujących dużą część regionu.
Na terenie obwodu znajduje się ok. 1800 jezior, w tym Ładoga i Onega – największe jeziora Europy.
Na terenie obwodu żyje 1894,0 tys. osób (2021), co stanowi 1,29% całej populacji Rosji. Średnia gęstość zaludnienia w regionie to 22,57 os./km². Najgęściej zaludnione są rejony leżące w pobliżu Petersburga, zaś najsłabiej – wschodnie obszary obwodu.

Części niektórych rejonów obwodu (m.in. wyborgskiego, wsiewołoskiego, kirowskiego i in.) wchodzą w skład aglomeracji petersburskiej.
45% mieszkańców stanowią osoby w wieku produkcyjnym. Spośród nich 39% pracuje w przemyśle, 34% – w sferze usług, 18% – w rolnictwie, a 9% – w transporcie.
Rdzennymi mieszkańcami regionu są ludy ugrofińskie: Wepsowie, Iżorowie i Karelowie oraz Finowie. Obecnie populacja tych nacji na terenie obwodu jest bardzo nieliczna, zaś 90% populacji stanowią Rosjanie.
Podstawą gospodarki regionu jest zróżnicowany przemysł: maszynowy, chemiczny, metalurgiczny, lekki, spożywczy itp.

Ważnym elementem infrastrukturalnym Obwodu jest nowoczesny kompleks internmodalny Ust - Ługa, zaprojektowany i zrealizowany przez firmę Simens. Ten kolejowo - portowy gigant jest w pełni zautomatyzowny i obługuje strategiczne towary Sovieta, gaz, ropę, węgiel. Pomyślany jako antidotum uniezależniający Rejon od krajów bałtyckich. 
Miał być ponadto ważnym elementem niesławnej pamięci rurociągu Nord Stream 2.
W wyniku Wojny i zamknięcia sie Europy na Sovietię i skutecznego zdominowania Morza Bałtyckiego przez NATO, korzyści płynące z Terminala są o wiele mniejsze od zakładanych.
Należy dodać, że ów cud techniki był już w tym roku "dronowany" przez Ukraińców. 
Dodatkowo wielce problematycznym pozostaje bieżące utrzymanie wielce skomplikowanej infrastruktury. Części zamienne oraz obsługa techniczna pochodziła z Niemiec, a sankcje spowodowały, że źródełko z częściami zamiennymi wyschło, a ruskie drutowanie skomplikowanego, nowoczesnego sytemu, powoduje jego szybką degenerację. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...