Kobiety Sovieckie mają rodzić więcej dzieci, no cóż Hitler też wspierał prokreację, bo świeże mięso armatnie w cenie. Dochodziło do zabawnych sytuacji, Hans wracał z frontu na urlop, po roku niewidzenia żony, a ona przedstawiała mu nowego członka rodziny, a jakże chłopaka. Wódz rozkazał, sąsiad się sprawił, Hans nie protestował i kochał jak własne:-).
I jeszcze o Gieroju, co to diewoczkom, postrzelać dawał, a potem...!!!
Obwód Tomski - syberyjska kraina, prawie tak duża jak Polska(314 391 km²) zaludniona milionem grażdan (1 070 544).
Tajga na bagnach, miejsce zsyłek naszych pradziadów. Wikipedia wielce oględna w informacjach.
Tomsk, stolica Obwodu to ponad półmilionowe(508,6) które jest podobno silnym ośrodkiem akademickim. No cóż jaki kraj takie uniwersytety.
Ważnym ośrodkiem strategicznym jest miasto zamknięte Siewiersk, gdzie majstrują przy plutonie i innych dodatkach do broni atomowej. Co nie zawsze było(jest?)bezpieczne dla mieszkańców miast.
Co po upadku, nie podejmę się przewidywać, bo kraina uboga w bogactwa naturalne, a samo "atomowe" miasto Siewiersk to dla atrakcyjności całości za mało.
Tomsk (ros. Томск) – miasto w Rosji, położone na Nizinie Zachodniosyberyjskiej, nad rzeką Tom (70 km od jej ujścia do Obu), liczące 576,6 tys. mieszkańców (2020). Miasto jest ważnym ośrodkiem naukowym, w którym istnieje 7 szkół wyższych, w tym najstarsza uczelnia Syberii, Narodowy Badawczy Tomski Uniwersytet Państwowy założony w 1878 roku, ośrodkiem przemysłu spożywczego, drzewnego, elektromaszynowego i chemicznego.
Tomsk był jednym z miejsc zsyłek Polaków na Syberię. W Tomsku znajduje się parafia oraz kościół katolicki, zwany Kościołem Polskim, wzniesiony w 1833 przez polskich zesłańców jako pierwszy katolicki kościół zachodniej Syberii.
Siewiersk (ros. Северск) – miasto zamknięte w Rosji, w obwodzie tomskim, nad Tomem (dopływ Obu), pozostające w gestii Federalnej Agencji Energii Atomowej Rosatom (Государственная корпорация по атомной энергии «Росатом»). Liczy 106 tys. mieszkańców (2020). Założone w 1949 jako „Skrytka pocztowa №5” (ros. Почтовый ящик №5). Prawa miejskie Siewiersk posiada od 1956. W miejscowości znajdują się zakłady chemiczne (produkcja plutonu, a także m.in. chłodziarek, proszków metalurgicznych, magnesów wysokoenergetycznych, piezoceramiki), a także rozlewnie piwa, wody mineralnej. W Siewiersku znajdują się również instytucje kultury, m.in. teatry, muzeum.
6 kwietnia 1993, podczas czyszczenia kwasem azotowym, doszło do wybuchu zbiornika reaktora wytwarzającego pluton. Wybuch wytworzył chmurę radioaktywnego gazu. Magazyn „Time” określił ten wybuch jako jedną z największych katastrof jądrowych.
Przez wiele lat mieszkańcy mieli ograniczone możliwości wyjazdu (nawet czasowego) z miasta. Po opuszczeniu Siewierska mieszkańcy musieli deponować przepustki na przejściach i nie wolno im było rozmawiać o miejscu pracy czy zamieszkania z osobami niebędącymi rezydentami Siewierska. Dopiero w 1987, ze względu na duże zapotrzebowanie na pracowników oraz rozwój miejscowej politechniki, zostały zniesione pewne ograniczenia w dostępie do miasta.
Pomimo formalnego usunięcia tajnego statusu miasto wciąż pozostaje zamknięte dla nierezydentów. Miasto ma sześć punktów kontrolnych, gdzie podróżni muszą okazać zezwolenie na wjazd lub dokument poświadczający status rezydenta. Zezwolenie na wjazd do miasta może być udzielone przez właściwe władze, przez instytucję podlegającą odwiedzanym lub za pośrednictwem rezydenta (będącego na przykład członkiem rodziny zapraszanego). Przed majem 2007 odwiedzający wnioskowali o przepustki w biurze w Tomsku. Obecnie odwiedzający mogą się ubiegać o przepustkę na głównym punkcie kontrolnym.
Obwód tomski (ros. Томская область, Tomskaja obłast’) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.
Obwód leży w azjatyckiej części Rosji. Większą część powierzchni obwodu pokrywa tajga oraz bagna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz