Marcin Strzyżewski o Krymie.
Kryzys Chin, wciąż skutecznie ukrywany, ale ten najważniejszy sojusznik Sovietii, coraz szybciej słabnie. Czy to dobrze, czy źle, hm, pewno niedobrze, bo może spowodować niekontrolowane działania, na zasadzie, po nas choćby potop. Jednak nie ma co się martwić, Ameryka z Japonią coraz mocniejsze.
Obwód Tiumeński - to azjatycka kraina granicząca bezpośredni z Kazachstanem. Najzabawniejsze, że do tego średniego, jak na warunki Sovietii kraju dookoptowano dwa potężne północne okręgi autonomiczne, Chant-Mansyjski Okręg Autonomiczny – Jugra i Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny. W owych dwóch autonomiach, "czystych" ruskich jest tylko 66%, a pozostali to rdzenni więc skośnoocy, dlatego wg norm sovieckich, gorszego sortu, których w ryzach trzymać musi moskiewski Naczalnik.
Bez dwóch, obszarowo potężnych północnych, syberyjskich "autonomii", Obwód Tiumeński, zajmuje tylko 180 tys. km².
Bez północnych autonomicznych przyległości, upadek Sovietii spowoduje przyłączenie Obwodu do granicznego Kazachstanu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_tiume%C5%84ski
Obwód leży w azjatyckiej części Rosji. Biorąc pod uwagę fakt, że w skład obwodu wchodzą Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny – Jugra i Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny, obwód jest jednym z największych obwodów Rosji i na północnym zachodzie (poprzez Jamalsko-Nieniecki OA) graniczy z obwodem archangielskim (ściślej, wchodzącym w jego skład Nienieckim Okręgiem Autonomicznym), na zachodzie-z Republiką Komi, na wschodzie i północnym wschodzie z Krasnojarskim Krajem. Na południowym zachodzie graniczy z obwodem kurgańskim i obwodem swierdłowskim, od południowego wschodu z obwodem tomskim i obwodem omskim, a od południa z Kazachstanem.
Znaczna część obwodu wchodzi w skład Nienieckiego Okręgu Autonomicznego (obejmującego ponad połowę obszaru obwodu – 750 tys. km²) i Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego – Jugry (zajmującego 534 tys. km², tj. ponad 36% powierzchni), mających status osobnych podmiotów Federacji Rosyjskiej.
W XV-XVI w. na tych ziemiach znajdował się Chanat Syberyjski, powstały w wyniku rozpadu Złotej Ordy, a podbity następnie przez Carstwo Rosyjskie.
Obwód utworzono 14 sierpnia 1944.
Według stanu na 1 stycznia 2013 roku obwód zajmował 9. miejsce pod względem liczby ludności wśród podmiotów Federacji Rosyjskiej oraz 3. miejsce pod względem powierzchni (uwzględniając terytoria Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego i Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego)[1]. Pod względem gęstości zaludnienia (2,3 mieszkańców na km²) zajmuje 72 miejsce wśród regionów Rosji.
Region był jednym z miejsc zsyłek Polaków na Syberię. Znajdują się tu zabytkowe kościoły wzniesione przez Polaków: kościół Trójcy Przenajświętszej w Tobolsku i kościół św. Józefa w Tiumeni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz