Dla Kitaja, biznes ponad wszystko i to bardzo cieszy, bo powoli, acz skutecznie, rozgotowuje żabę.
Obwód Uljanowski - nazwany od stolicy obwodu Uljanowska, za carskiej Rosji, miasto nazywało się Symbirsk. Jako, że w owym, urodził się Wołodia Ilicz Uljanow, to nazwę przemianowano na jego cześć. W Symbirsku urodził się również, niefortunny, przedbolszewicki premier Aleksander Kiereński, oraz polski pisarz i historyk Paweł Jasienica.
Jakie losy Obwodu po upadku satrapii, trudno wskazywać, okręg uprzemysłowiony, może połączy się z sąsiednim Tatarstanem.
Swoją obecną nazwę miasto otrzymało w 1924 roku, od rodowego nazwiska Włodzimierza Lenina – Uljanow – który urodził się w Symbirsku w 1870 roku[5]. W mieście urodził się również inny rosyjski polityk Aleksander Kiereński (1881 r.), a także polski historyk Paweł Jasienica (1909 r.).
W czasach sowieckich miasto zostało przebudowane, aby uczcić postać Włodzimierza Lenina. Nazwę miasta zmieniono pod hasłem „Osinowy kołek w mogiłę starego Symbirska!”[6] W myśl tej polityki w mieście burzono zabytkowe cerkwie, sobory i monastery. Zburzono cerkiew, w której ochrzczono Lenina. Zburzono dom gubernialny, w którym niegdyś zatrzymał się Aleksandr Puszkin. Sobór św. Trójcy, jeden z symboli miasta, wybudowany, by uczcić poległych w wojnie 1812 roku[12] wysadzono, a na jego miejscu postanowiono pomnik Lenina. Miejscowym ulicom nadano nowych patronów, m.in. Marksa, Engelsa, Liebknechta, Róży Luksemburg czy Plechanowa. Jak podaje miejscowy historyk Z. Mijdubajew:
„Cmentarz monasteru Pokrowskiego zamieniono w skwer, oszczędzając jeden tylko grób – Ilji Nikołajewicza Uljanowa. Co prawda i ten został zbezczeszczony: z nagrobnego pomnika usunięto krzyż. No bo jakże tak: ojciec wodza rewolucji – i spoczywa pod krzyżem?!”
Po rozpadzie Związku Radzieckiego miasto przeżywało znaczne trudności ekonomiczne. Względne ożywienie jest zauważalne dopiero po roku 2000[9]. W 2008 roku mer miasta Siergiej Jermakow zaproponował przywrócenie miastu jego historycznej nazwy. Jego zdaniem nazwa Uljanowsk została narzucona siłą i wbrew woli ludności, a po upadku ZSRR nie ma już ona racji bytu. Badania opinii przeprowadzane wśród mieszkańców miasta pokazują jednak, że nie życzą sobie oni powrotu do nazwy Symbirsk.
Uljanowsk do prężny ośrodek przemysłowy, to tutaj produkują terenowe UAZy, poza tym jest fabryka lotnicza, a także wytwórnia pojazdów wojskowych, no i jedne z największych browarów.
Uljanowsk to ważny ośrodek przemysłowy, podstawą gospodarki miasta jest m.in.: budowa maszyn, produkcja energii elektrycznej, przemysł motoryzacyjny, handel detaliczny i budownictwo, obecnie szybko rozwija się sektor bankowy, usługowy, turystyka, oraz przemysł spożywczy.
W Uljanowsku swoje siedziby i fabryki produkcyjne mają m.in. przedsiębiorstwa:
UAZ – przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji samochodów,
Aviastar-SP – spółka zajmująca się produkcją samolotów,
Uljanowski Zakład Mechaniczny – zajmujące się produkcją pojazdów wojskowych,
SABMiller Rus – jedno z największych przedsiębiorstw piwowarskich działających na rynku rosyjskim.
W mieście znajduje się jeden z najdłuższych mostów w Europie, mający długość 5,8 km. Most został otwarty w listopadzie 2009 roku przez Dmitrija Miedwiediewa, dziennie przez most przejeżdża około 40 tys. pojazdów.
Obwód uljanowski (ros. Ульяновская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.
W obwodzie rozwinął się przemysł maszynowy metalowy, środków transportu, włókienniczy, spożywczy, materiałów budowlanych oraz drzewny[4].
W regionie uprawia się zboże, słoneczniki, len, konopie, buraki cukrowe oraz hoduje się bydło, trzodę chlewną, owce.
W obwodzie uljanowskim według danych z 2020 roku mieszkało 1 229 824 ludzi, co stanowiło 1,76% obywateli Federacji Rosyjskiej. Spośród wszystkich mieszkańców regionu, 76,5% stanowili mieszkańcy miast, a pozostałe 23,5% mieszkańcy terenów wiejskich[5].
Większość mieszkańców obwodu stanowią Rosjanie (ponad 70%). Około 20% to Tatarzy i Czuwasze. Pozostałe narody stanowią około 10% populacji. Są wśród nich m.in. Mordwini, Ukraińcy, Azerowie i Ormianie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz