Obwód Czelabiński - potężnie rozwinięty okręg przemysłowy z lokomotywami takimi jak Czelabińsk i Magnitogorski. Ulokowany we w miarę bezpiecznej odległości od Wojny na Uralu w miejscu gdzie Europa spotyka Azję, z furią produkuje czołgi i stal dla wojska.
Ciekawostka, w czasach II Wojny, Czelabińsk zwano Tankogradem, a 15 lutego 2013 nadleciał i rozpadła się nad miastem, potężny meteoryt, który szkód wiele poczynił.
Co po upadku, Obwód zapewne przypadnie sąsiedniemu Kazachstanowi.
Obwód położony jest na południu Uralskiego Okręgu Federalnego. Graniczy na południu z Kazachstanem, na zachodzie z obwodem orenburskim i Baszkirią, od północy z obwodem swierdłowskim, a od wschodu z obwodem kurgańskim.
Jest ważnym regionem przemysłu ciężkiego. Rozwinięte głównie hutnictwo, przemysł maszynowy i metalowy. Wydobycie: węgiel brunatny, ruda żelaza, miedź, fosforyty, złoto, magnezyt, grafit, talk.
Ważniejsze miasta: Czelabińsk (Челябинск), Magnitogorsk (Магнитогорск), Złatoust (Златоуст), Miass (Миасс), Oziorsk (Озёрск), Troick (Троицк).
Obwód utworzono 17 stycznia 1934.
Stolica Obwodu Czelabińsk
Czelabińsk (ros. Челябинск) – miasto obwodowe w azjatyckiej części Rosji, na Uralu, nad rzeką Miass.
Czelabińsk został założony w 1736 roku jako twierdza. Prawa miejskie otrzymał w 1787 roku. Od końca XIX wieku rozpoczął się rozwój przemysłu. Podczas II wojny światowej był to jeden z najważniejszych ośrodków produkcyjnych zaplecza frontu, zwany Tankogradem (miastem czołgów)[3]. Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym (galerie sztuki) i naukowym (5 szkół wyższych).
Czelabińsk jest jednym z największych ośrodków przemysłowych na Uralu. Ośrodek hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych (głównie cynku), produkcja ciężkich ciągników i ciężarówek, przemysł materiałów budowlanych, spożywczy, odzieżowy; gazociąg biegnący z Gazli, duża elektrownia cieplna. W okolicach eksploatacja węgla brunatnego.
15 lutego 2013 roku, nad okolicami Czelabińska przeleciał meteor o średnicy ok. 17 m i masie rzędu 10 tys. ton. Podczas przelotu nastąpił rozpad meteoru na wysokości 30-50 km nad powierzchnią Ziemi, a towarzysząca zdarzeniu fala uderzeniowa spowodowała znaczne szkody, głównie wybijając szyby z okien. Około 1,5 tys. osób zostało rannych.
"Stalowe" Miasto fortepianów, Magnitogorsk, jedno z najbardziej zanieczyszczonych na świecie, gdzie produkują fortepiany.
Magnitogorsk (ros. Магнитогорск) – miasto przemysłowe w południowej Rosji, w obwodzie czelabińskim, na Uralu. Położone w Europie i Azji. Niedaleko od granicy rosyjsko-kazachskiej.
Pierwsza osada na azjatyckim brzegu Uralu została założona w 1743 roku ukazem cesarzowej Elżbiety Romanowej i zasiedlona kozakami orenburskimi. Lewobrzeżny Magnitogorsk założony został w 1929 roku. Osada otrzymała prawa miejskie w 1931 roku. Miasto zostało bardzo rozbudowane podczas pierwszego planu pięcioletniego (lata 1928–1932).
Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu metalurgicznego, maszynowego, chemicznego i siedzibą wytwórni fortepianów. Większość z obiektów przemysłowych ulokowana jest na azjatyckim brzegu rzeki Ural. Wielki kombinat metalurgiczny spowodował, że miasto znajduje się w pierwszej 25 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Z tego też powodu tylko co czwarte dziecko rodzi się zdrowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz