Wywiad z p. Marcinem, wciąż i niezmiennie ciekawy.
Kraj Kamczacki - dalekowschodnia kraina o której w Wiki mało. Ponieważ rozłożona na półwyspie w bliskim sąsiedztwie Japonii, zapewne z pewnością zmilitaryzowana. W kraju jedno miasto zamknięte oraz jedno miasto wydzielone pod jurysdykcją centrali w Moskwie.
Na przestrzeniach o wiele większych od Polski, 464 275 km², żyje niecałe 312 tys. ludzi, należy założyć ze rejon raczej militarny, a nie produkcyjny.
Krainy obok, to Obwód Magadański i Okręg Czukocki, może w trójkę połączą siły po upadku moskiewskiej satrapii. Hm, a może Japonia się zlituje?
Kraj Kamczacki (ros. Камчатский край, Kamczatskij kraj) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej utworzona 1 lipca 2007 w wyniku połączenia obwodu kamczackiego i Koriackiego Okręgu Autonomicznego (zwanego w ramach nowej jednostki Okręgiem Koriackim), przeprowadzonego zgodnie z referendum z 23 października 2005. Stolicą kraju jest Pietropawłowsk Kamczacki.
Kraj leży w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym, w azjatyckiej części Rosji, administracyjnie granicząc z Czukockim Okręgiem Autonomicznym i obwodem magadańskim.
Położony jest na Półwyspie Kamczackim między Morzem Ochockim a Morzem Beringa. W skład kraju wchodzą również Wyspa Karagińska oraz Wyspy Komandorskie. Znajdują się tu Góry Koriackie oraz Góry Środkowe. Najwyższym szczytem jest czynny wulkan Kluczewska Sopka o wysokości 4570 m n.p.m.
W roku 2010 kraj liczył 322 079 mieszkańców.
Miasto zamknięte – pod jurysdykcją rządu Federacji
Wiluczynsk (Вилючинск)
Miasta wydzielone – pod jurysdykcją władz Kraju
Pietropawłowsk Kamczacki (Петропавловск-Камчатский) – stolica Kraju
Jelizowo (Елизово) – centrum administracyjne rejonu jelizowskieg
Co naprawdę dzieje się w Soviet biznesie, warto posłuchać.
Obwód Kałuski - jednostka terytorialna w centrum eur. części Rosji, nad górną Oką;
pow. 29,9 tys. km2, 1,0 mln mieszk. (2003); przemysł elektromaszynowy, drzewny, chem., włók., materiałów budowlanych, spoż.; wydobycie węgla brunatnego; hodowla bydła, trzody chlewnej, owiec i drobiu; uprawa zbóż, roślin pastewnych, ziemniaków, lnu, warzyw.(Żródło Encyklopedia PWN).
Położony w na południowy zachód od Moskwy, jest silnym ośrodkiem przemysłowym.
Trudno wyrokować co stanie się z zachodnimi rejonami Sovietii, po jej upadku, logicznym wydaje się zupełne zerwanie więzów z Moskwą i utworzenie nowego tworu państwowego z aspiracjami dołączenia do Europy. Otwartym pozostaje jaki będzie status Białorusi, po jej wyzwoleniu. Owe obecnie europejskie ruskie obwody mogą właśnie z Białorusią stworzyć wspólne państwo.
Może również spekulować, że zwycięska Ukraina przejmując należną jej schedę tradycji Ruskiej, przejmie obecne przemysłowe obwody na zachód od Moskwy.
Obwód kałuski leży na zachodzie europejskiej części Rosji i zajmuje obszar 29 900 km², co stanowi niespełna 0,18% powierzchni całej Federacji Rosyjskiej. Z północy na południe region rozciąga się na długości 220 km, a ze wschodu na zachód – także na długości 220 km.
Obwód graniczy z:
miastem Moskwą
Obwodem moskiewskim
Obwodem tulskim
Obwodem briańskim
Obwodem smoleńskim
Obwodem orłowskim
Pod względem administracyjnym obwód kałuski wchodzi w skład utworzonego w 2000 Centralnego Okręgu Federalnego.
Obwód kałuski zamieszkuje 1014,2 tys. osób (2006). Liczba ta systematycznie spada w wyniku niskiego przyrostu naturalnego i ujemnego salda migracji; jeszcze 2002 żyło tutaj 1 041 641 osób.
Średnia gęstość zaludnienia w regionie to obecnie 34,2 os./km² (w 2002 – 34,8 os./km²). Ludność miejska stanowi 74,9% populacji (2006). Około 1/3 wszystkich mieszkańców obwodu zamieszkuje w jego stolicy – Kałudze.
Spośród gałęzi przemysłu w regionie najważniejszym jest przemysł maszynowy; ponadto dużą rolę odgrywają przemysł budowlany, leśny (wraz z celulozowo-papierniczym), lekki, spożywczy i hutnictwo żelaza.
W 2007 na terenie obwodu została otwarta fabryka Volkswagena; wybudowano fabryki Volvo i Samsung.
Głównym ośrodkiem przemysłowy regionu jest jego stolica – Kaługa. W obwodzie kałuskim znajduje się także bardzo ważny rosyjski ośrodek naukowo-badawczy – miasto Obnińsk, gdzie wykonuje się doświadczenia i wdraża technologie z zakresu m.in. techniki atomowej i kosmonautyki. Właśnie w tym mieście 27 czerwca 1954 uruchomiono pierwszą na świecie doświadczalną elektrownię jądrową.
Sovietia rozmieszcza w Kreli taktyczną broń jądrową, Sovietia wzmacnia granice które dzięki wojnie stały się groźne. Hm, po pierwsze pozostaje pytanie ile w tym prawdy, wszak wszystko co jest sprawne zostało skierowane na Wojnę! Nie zapominajmy, że utworzenie nowego Okręgu Leningradzkiego, to koszt wręcz niewyobrażalny dla pustego skarbu państwa. Czy w Obowodzie Królewieckim są rakiety atomowe, zapewne z pewnością tak, ale jaki jest ich stan techniczny, to już osobny temat. Druga, ale jakże istotna kwestia, tak naprawdę przy granicach nie trzeba rozmieszczać atomu, bo zasięg rakiet jest tak wielki, że przygraniczna szopka, to tylko zabieg czysto propagandowy.
Obwód Królewiecki - który znam z autopsji, bo na początku lat 90 ubiegłego wieku bywałem służbowo dość regularnie. Syfi, kiła i mogiła...Kanta, tam były!
Poniżej link do mojej skromnej twórczości w temacie z lat ubiegłych.
Generalnie, enklawa królewiecka, to wojskowa pięść, która w zamyśle dawnej Sowietii, a obecnie Sovietii Wowy miała i ma(?), trzymać w ryzach kraje bałtyckie. Wielki port wojenny w Bałtijsku, naprędce sprowadzone rakiety z taktyczną bronią jądrową i różne inne wojenne atrakcje.
Wojska i rodzin wojskowych tam multum. W ostatnich latach, dla podreperowania budżetu próbowano stwarzać tam enklawy przemysłu, czyli montownie samochodów osobowych. Lud tam bardziej cywilizowany, bo spaczony nie tak dawnymi możliwościami wyjazdów do niedalekiego Trójmiasta. Jeździli do nas na zakupy(bo taniej), jeździli turystycznie(bo Zachód), jeździli na koncerty i inne imprezy kulturalne(bo szpanersko wypadało).
Obecnie, to całe towarzystwo jest odcięte od cywilizacji mocno cierpi.
Dlaczego o tym wspominam, bo ten Obwód z dużą niecierpliwością czeka na oderwanie się od Kałmucji i z wielkim ukontentowaniem przyjmie każdą propozycję nowego rozdania. Obecnie zduszeni wojennymi sankcjami jak kania dżdżu czekają na Wyzwolenie.
Moim skromnym zdaniem jedyną rozsądną szansą bezkonfliktowego zagospodarowania Królewca jest powołanie tam strefy wolnego handlu pod auspicjami USA(ot takie europejskie Makau).
Wyhamuje to zapędy Niemców, którzy już teraz wykazują duże zainteresowanie Strefą.
PS. Kwestia "potężnego uzbrojenia" Królewca, to oczywisty mit, maskirowka. Okręty wojenne w Bałtijsku to złom totalny, a rakiety wycelowane w nas i dalszą część Europy, no cóż, to realne zagrożenie, ale naprawdę ich relokacja do Obwodu nie zwiększyła ani na jotę naszego zagrożenia, bo tak naprawdę nieważne, z jakiej odległości zostaną odpalone, czy spod Moskwy, Mińska, czy też Królewca.
Obwód królewiecki[2] (ros. Калининградская область, Kaliningradskaja obłast´; w tłum. na pol. „Obwód kaliningradzki”) – jednostka administracyjna Rosji, rosyjska eksklawa w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim.
Obwód zajmuje obszar 15 096 km² (ok. 13 300 km² bez powierzchni zatok morskich) i położony jest nad Bałtykiem. Obwód królewiecki jest najdalej na zachód wysuniętym regionem Rosji. Teren obwodu oddzielony jest od reszty kraju obszarami niepodległych państw i pozbawiony łączności lądowej z główną częścią państwa rosyjskiego, i jako taki jest eksklawą.
Obwód graniczy z Litwą i Polską. Do obwodu należy odcinek wybrzeża Morza Bałtyckiego o długości 147 km.
Największa rozciągłość obwodu z północy na południe to 108 km, a ze wschodu na zachód – 205 km.
Obwód królewiecki obejmuje historyczne krainy: Sambię, Prusy Dolne (Natangia i Barcja) oraz Litwę Mniejszą zwaną Małą Litwą lub Pruską Litwą.
Około ⅓ powierzchni obwodu (w tym znaczną część wybrzeża oraz całą rosyjską część Mierzei Wiślanej) stanowią strefy ograniczonego dostępu. Również 5-kilometrowy pas przy granicy objęty jest zakazem wstępu cudzoziemców; mogą oni znajdować się tam wyłącznie na podstawie specjalnych przepustek.
Przynależność administracyjna
Pod względem administracyjnym obwód wchodzi w skład utworzonego w 2000 r. Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego.
Największymi wewnętrznymi zbiornikami wodnymi obwodu są zatoki Morza Bałtyckiego: Zalew Kuroński oraz Zalew Wiślany (zwany w Rosji Zalewem Kaliningradzkim). W rzeczywistości zbiorniki te są lagunami (limanami), odciętymi od otwartego morza mierzejami Kurońską i Wiślaną (zwana w Rosji Bałtycką).
Po 1991 i ukonstytuowaniu się Federacji Rosyjskiej jako nowego państwa władze federacyjne w Moskwie nie były w stanie wypracować spójnej koncepcji dotyczącej bałtyckiej eksklawy. Pojawił się nurt separatystyczny postulujący szeroką autonomię (postulat partii „Reformy – Nowy Kurs”) lub nawet niepodległość obwodu jako Republiki Bałtyckiej – samodzielnego podmiotu prawa międzynarodowego, luźno stowarzyszonego z Rosją (koncepcje takie głosiła Bałtycka Partia Republikańska[w innych językach]). O ile jednak na początku lat 90. XX w. tego typu postulaty popierało nawet ok. 20–30% mieszkańców obwodu, to już w latach 2000–2001 poparcie dla utworzenia niezależnej republiki spadło do ok. 6%.
Zrealizowana w 2001 reforma pozbawiła obwód części bezpośrednich wpływów z podatków, które zostały przekazane do budżetu federalnego, w zamian wprowadzając mechanizm subwencji i dotacji. W efekcie przyczyniło się to do finansowego uzależnienia regionu od władz centralnych. W 2010 budżet federalny uzyskał z terenu obwodu wpływy w wysokości ok. 1 mld USD, a budżet obwodu – niespełna 0,4 mld USD. Subwencje, dotacje i transfery w roku 2010 stanowiły 40% dochodów budżetu obwodu.
1 kwietnia 2006 weszła w życie ustawa o specjalnej strefie ekonomicznej. Obecnie administracja prezydencka w okresie rządów Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa realizuje pragmatyczne podejście do eksklawy, próbując z jednej strony dalej rozwijać jego współpracę międzynarodową, a drugiej zaś, ograniczając jego uprawnienia na rzecz większego uzależnienia od władz w Moskwie. Wprowadzono m.in. zakaz istnienia regionalnych partii i bloków politycznych.
30 stycznia 2012 w Królewcu doszło do największego od lat protestu politycznego w Rosji, który przyczynił się m.in. do usunięcia dotychczasowego gubernatora obwodu Gieorgija Boosa.
Sankcje po napaści Rosji na Ukrainę utrudniły komunikację z pozostałą częścią Rosji.
Największym miastem obwodu jest jego ośrodek administracyjny – Królewiec, skupiający ok. 45% całej populacji regionu. Na terenie obwodu znajduje się 21 miast oraz 3 osiedla typu miejskiego.
Jak podają, Iran kupił sovietcuda Su 35, logika mówi, bardzo mało wiarygodne. Soviet tak naprawdę już nie produkuje na eksport, bo ma okropne problemy z uzupełnieniem własnych strat wojennych. Takie wrzuty, to maskirowka dla Ameryki, aby przekonać, patrzcie wciąż mamy się świetnie, a produkcja w każdej dziedzinie aż furczy.
USA ma własny wzbogacony uran, wstrzymano dotychczasowe dostawy z Sovietii. Ameryka przestała się bawić, dla przypomnienia, w ciągu najdalej tygodnia Ukraina otrzyma rakiety dalekiego zasięgu ATACMS, o które dotychczas bezskutecznie prosiła! Cały Krym w strachu, a Most Kreczeński, raczej się nie ostanie.
W kwestii rosyjskiej zapaści intelektualnej, przyczyn szukać należy w okolicach XVIII wieku, kiedy to z wielkim opóźnieniem w stosunku do Europy powołano w 1724 r. w Petersburgu, pierwszy uniwersytet, drugi w Moskwie w 1755! Dalej było już tylko gorzej, bo wystraszeni buntami, a zwłaszcza pomni tragicznej doli Ludwika XVI i jego Małżonki Marii Antoniny w efekcie zburzenia Bastylii, carowie nie kształcili obywateli, a zwłaszcza bali się oświecania włościan!
W kwestii intelektualnej degrengolady Rosji, znamiennym cytat zawarty w ciekawym tekście prof. Andrzeja Nowaka.
Kiedy w 1990 roku miałem okazję oprowadzać wielkiego rosyjskiego poetę Josifa Brodskiego po renesansowym krakowskim zamku, laureat Literackiej Nagrody Nobla zareagował jednym westchnieniem podziwu i żalu: tego właśnie my, Rosjanie, nie mamy i nigdy nie mieliśmy – renesansu. Proszę się zastanowić nad znaczeniem renesansu dla kultury europejskiej… Albo nad znaczeniem uniwersytetu i druku. Pierwszy uniwersytet w Rosji powstał dopiero w roku 1755. Tymczasem pierwszy uniwersytet w Czechach w roku 1348, w Polsce w roku 1364, w polsko-litewskiej Rzeczypospolitej (po unii zawartej w 1385 roku) – w Wilnie w 1579, w Kijowie w 1658, we Lwowie w 1661; w estońskim Tallinie – w 1632 roku. Praktycznie do drugiej połowy XVII wieku druk był traktowany w Moskwie jako „wynalazek szatana” i zakazany, podczas gdy np. w Polsce był od końca XV wieku już na tyle rozpowszechniony, że niejaki Estanislao Polono przenosi się ze swoim warsztatem drukarskim w 1490 roku do Sewilli…
Sovietia Wowy, to ostatnie stadium tej coraz bardziej zacofanej układanki. Dodatkowo Sovietia, to kraj gdzie nadmiar gotówki z węglowodorów kompletnie zahamował ośrodki badań i rozwoju.
Decydenci doszli do wniosku, że wszystko można kupić albo ukraść, dlatego własne ośrodki innowacyjne nie są potrzebne. Ruscy akademicy, których niewielu reprezentowało światowy poziom, uciekli na Zachód, bo nepotyzm w połączeniu z prymitywnym system łapówkarsko mafijnym promował w ich kraju miernoty. Wybić się można było tylko na innowacyjności militarnej.
W kwestii bystrości intelektualnej tego kałmuckiego narodu, no cóż jednym z kryteriów może być liczba przyznanych im Nagród Nobla. Tak naprawdę niewielu, bardzo niewielu, szczególnie, że większość z Laureatów, to w rzeczywistości reprezentacji innych nacji.
Wiki zalicza do ruskich laureatów Nobla np. Marię Skłodowską Curie, Władysława Reymonta czy Henryka Sienkiewicza. Rzeczywistych Ruskich Laureatów z dziedzinach prawdziwie naukowych można policzyć na palcach obu rąk.
Proszę w temacie, odsłuchać Marcina Strzyżewskiego, chociaż odcinek, ciut za długi, ale wielce interesujący.
Obwód Irkucki - wielka, prawie 2, 5 krotnie większa od Polski, syberyjska kraina granicząca z Mongolią. Można powiedzieć że republika bezludna, bo na tych wielkich przestrzeniach zamieszkuje niecałe 2, 4 mln ludzi. Wikipedia w swej oględności wskazuje, że Soviet nie przekazuje szczegółów bardzo świadomie, zapewne z pewnością czerpią z bogactw naturalnych ukrytych pod ziemią.
Jaki los tego syberyjskiego kraju po zapaści Sovieta? Trudno wyrokować, wszystko zależy od wartości bogactw mineralnych ukrytych pod ziemią.
Obwód irkucki (ros. Иркутская область, Irkutskaja obłast´) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej. Na południu i południowym zachodzie graniczy z Buriacją i Republiką Tuwy, na zachodzie z Krajem Krasnojarskim, na północnym wschodzie z Jakucją i na wschodzie z Krajem Zabajkalskim.
Kościół Polski w Irkucku
W przeszłości był to jeden z regionów zsyłek Polaków na Syberię. W 1866 w Kułtuku wybuchło polskie powstanie zabajkalskie. W latach 1881–1884 polscy zesłańcy wznieśli w Irkucku neogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwany potocznie Kościołem Polskim. W Kireńsku w latach 1887–1890 przebywał na zesłaniu Józef Piłsudski. W obwodzie leży wieś Wierszyna, założona i do dziś zamieszkiwana przez Polaków. We wsi działa Dom Polski.
W południowo-zachodniej części obwodu w latach 1939–1950 istniał Tofalarski Rejon Narodowy. Na południu obwodu znajduje się późnopaleolityczne stanowisko archeologiczne Malta.
Obwód położony jest w południowo-wschodniej części Syberii.
Samolot zestrzelony w piątek TU 22M3, jednak załatwiony przez Ukrainę, brawo, brawo, brawo! Kronikarsko, bombowiec zestrzelono w Kraju Stawropolskim(26;126).
Sierioża Szojgu, wizytuje, wizytuje, dogląda, ale od mieszania czaj słodszy nie będzie. Jego kolejna wizyta w Omskiej fabryce czołgów(Omsk 55), to wyraz bezsilności. Na fotkach widać, że w rzeczywistości, to nie produkcja, ale naprawa i odbudowa zniszczonych na wojnie czołgów.
Szlag trafił propagandowy przekaz o stachanowskiej linii produkującej coraz więcej nowych tanków.
Obwód Iwanowski - mniejszy od Belgii rejon administracyjny położony ok. 300 km na północny wschód od Moskwy. Według Wiki rolnicza kraina jezior, rzemieślników i przemysłu włókienniczego. No i znowu, skoro w Wikipedii tak oględnie, to coś tam ukrytego być musi. Nie bez kozery miasto Iwanowo ma prawie pół miliona mieszkańców. Zapewne z pewnością, jest to strategiczne zaplecze Stolicy.
Obwód iwanowski (ros. Ивановская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej w Centralnym Okręgu Federalnym.
Obwód położony jest w zachodniej części Rosji, w większości pomiędzy rzekami Wołgą i Klaźmą. Na terenie obwodu znajdują się źródła ok. 1700 cieków wodnych oraz więcej niż 150 jezior. Graniczy z obwodami jarosławskim, kostromskim, niżnonowogrodzkim i włodzimierskim.
W obwodzie mieszka 987 032 ludzi, 807 364 żyje w miastach, 179 668 na terenach wiejskich.
W obwodzie rozwinął się przemysł włókienniczy, odzieżowy oraz rzemieślniczy[4]. W regionie wydobywa się fosforyty oraz torf[4]. W obwodzie hoduje się bydło, trzodę chlewną, drób oraz uprawia się zboże, len, ziemniaki, warzywa, rośliny pastewne.
Od rana dobre wiadomości z Wojny, pierwszy w historii konfliktu strategiczny bombowiec zniszczony. Nowoczesna jak na Soviet możliwości maszyna, ponaddźwiękowy TU 22 M3 spłonął. Pod sukcesem podpisują się Ukraińcy, ale, ale, bardziej realną przyczyną, wydaje się awaria niewłaściwie serwisowanego odrzutowca.
Obwód Woroneski - położony prawie 500 km na południe od Moskwy, to zapewne z pewnością prężny ośrodek przemysłowy. Skąd przypuszczenie, bo w Wiki informacje o nim śladowe.
Tradycyjna oszczędność w informowaniu, to najlepsza informacja, że produkcja wojskowa tam furczy. Spośród śladowych danych, np. w Woroneżu produkują wiertarki i inne ręczne obrabiarki, hm, w związku z tym wiadomo, że to przykrywka dla produkcji karabinków i innej broni ręcznej a także luf armatnich oraz czołgowych.
Woroneż (ros. Воронеж) – miasto obwodowe w Rosji, nad rzeką Woroneż (dopływ Donu). Znajduje się 486 km na południe od Moskwy, przy federalnej magistrali M4 „Don”. Aglomeracja woroneska liczy ponad 1,3 mln mieszkańców, a samo miasto (2020) 1 058 261 mieszkańców[1].
Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu maszynowego, elektronicznego, chemicznego, lekkiego, spożywczego oraz materiałów budowlanych.
Co zdarzy się z Obwodem po upadku Niedźwiedzia? Okręg w bliskości od Ukrainy, tuż obok graniczącego z Ukrainą, Obwodu Białogrodzkiego. Łakomy kąsek, w ramach reparacji należy się Ukrainie.
Ideologiczny Guru Wowy, Sasza Dugin, to cudaczny świr, jego przemyślenia kwalifikują gościa wprost do psychuszki. Warto poczytać, bo daje obraz skretynienia Carusia. Pokaż mi kto ci doradza, a powiem ci kim jesteś.
Sovieci na gwałt szukają pieniędzy, furtkę znaleźli w zwiększeniu produkcji i eksportu skroplonego gazu. Jednak Amerykanie trzymają rękę na pulsie i z planów będą nici. Aby uruchomić projekt na Jamale, trza urządzeń do tej pory sprowadzanych z Zachodu. Soviet łudzi się, że zastąpi je wyrobami własnej konstrukcji.
W związku z powyższym możemy być spokojni, to się nie uda.
Obwód Wołogodzki - leży na północy europejskiej części Rosji i zajmuje obszar 145 700 km², co stanowi ok. 0,85% powierzchni całej Federacji Rosyjskiej.
W obwodzie wołogodzkim żyje 1 227 800 osób (2007). Liczba mieszkańców regionu spada z powodu niskiego przyrostu naturalnego i ujemnego salda migracji. Jeszcze w 2002 na terenie obwodu mieszkało 1 269 568 osób.
69% populacji żyje w miastach, z czego blisko 3/4 wszystkich mieszkańców miast regionu (tj. ok. połowy całej ludności obwodu) to populacja 2 metropolii: Czerepowca i Wołogdy.
to region w północno-zachodniej Rosji, graniczący z obwodem twerskim i nowogrodzkim na południowym zachodzie, obwodem leningradzkim na zachodzie, Karelią na północnym zachodzie, obwodem archangielskim na północy, obwodem kirowskim na wschodzie i Kostromą Obwód na południowym wschodzie i obwód jarosławski na południu.
Obszarowo potężna(prawie pół Polski) ze śladową ilością mieszkańców. Wiki i inne portale, bardzo oględne w informowaniu. Patrząc na liczbę ludności i ujemny trend migracyjny, teren bez perspektyw, czyli bez infrastruktury przemysłowej. Może jakieś obiekty wojskowe?
Kto po upadku Sovietii będzie zainteresowany tą dość zimną pustynią? Patrząc na mapę, logicznym wydaje się, powstanie administracyjnego tworu wokół bagiennego miasta Sankt Petersburg, które na pewno oddzieli się od Moskwy.
Otwarta pozostaje kwestia, czy oprócz spornej Karelii, Finlandia będzie zainteresowana tak mało atrakcyjnymi terenami jak Obwód Wołogodzki.
Iran zaatakował Izrael, rakietami i dronami, 99% z nich zostało unicestwionych grubo przed celem, ba niektóre z nich zaraz po starcie. Oto moc sojuszników Sovietii, a właściwie ich niemoc! Izrael w kooperacji z Ameryką nie ma żadnych problemów, bo stosuje najnowocześniejsze techniki obrony, o których Irańczykom i ich sojusznikom Sovietom nawet się nie śniło. Takowych, póki co nie stosuje się na Ukrainie, ale, ale!
Obwód Wołgogradzki - dość słabo opisana przez Wiki kraina, zapewne z pewnością z uwagi na strategiczne znaczenie dla Sovietii. Rozwinięty przemysł w połączeniu ze szlakiem wodnym Wołgi, będzie w przyszłości łakomym kąskiem dla pobliskiej Ukrainy, ale również dla sąsiadującego z Obwodem, Kazachstanu.
Wydaje się, że w ramach reparacji wojennych przypadnie Ukrainie.
Obwód wołgogradzki (ros. Волгоградская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej położona na południowym wschodzie Równiny Wschodnioeuropejskiej. Centrum administracyjne obwodu – Wołgograd.
Graniczy z obwodami: saratowskim, rostowskim, astrachańskim i woroneskim, oraz z Kałmucją i Kazachstanem. Łączna długość granic wynosi 2221,9 km.
Powierzchnia obwodu obejmuje 112,9 tys. km². Na jego terytorium znajduje się 1506 miejscowości, które tworzą 39 jednostek administracyjnych (6 miast wydzielonych i 33 rejony wiejskie). Wchodzą one w skład 8 regionalnych okręgów (wołżskiego, kałaczewskiego, michajłowskiego, nowoannińskiego, pałłasowskiego, urupińskiego i frołowskiego).
Wczorajszy Dzień Kosmonauty(12 kwietnia), obchodzono hucznie, bo w wigilię święta, po dwóch nieudanych próbach, udało się wystartować rakiecie, Angara 5, brawo!
Towarzysze dwoją się i troją, aby maskirować degrengoladę, w poniższym materiale p. Marcin opowiada o powodzi w Orsku na Uralu i wpływie na nią naszych polskich bobrów oraz o zapadających się wiaduktach.
W kosmos wystrzelono również rakietę balistyczną, oficjalnie cicho sza, ale, ale, rozpowszechniają przekaz drogą pantoflową. Kolejny element gry psychologicznej, popatrzcie jacy jesteśmy wielcy, mimo wojny, jesteśmy silni, zwarci, gotowi! Oczywisty kit:-)
Obwód Włodzimierski - przymoskiewski, położony na południowy wschód od Moskwy, mocno zalesiony, a zarazem zindustrializowany obszar z jednym miastem zamkniętym. Obecnie bardzo ważny, bo produkują i remontują tam różnej maści wozy bojowe i amunicję.
Czy po upadku Sovietii, dołączy do okrojonej Moskowii? Nie przypuszczam, przemysłowe Obwody, Jarosławski, Iwanowski, Riazański, Niżnonowogrodzki, położone w pasie północ południe na wschód od Moskwy utworzą nowy "przemysłowy" twór państwowy.
Obwód włodzimierski położony jest we wschodniej Europie, w centrum europejskiej części Rosji, ok. 200 km na wschód od Moskwy. Obwód leży w południowej części międzyrzecza Wołżańsko-Ockiego i zajmuje obszar 29 tys. km².
42% powierzchni regionu stanowią lasy.
Od 2006 obwód włodzimierski dzieli się na 16 rejonów. 4 największe miasta regionu nie wchodzą w skład tego podziału i stanowią wydzielone okręgi miejskie. Wydzielonym z obszaru rejonu, odrębnym okręgiem miejskim jest także miasto zamknięte Radużny.
Spośród istniejących w regionie gałęzi przemysłu największe znaczenie ma przemysł maszynowy. Przynosi on ok. 40% wartości całej produkcji przemysłowej regionu. Jego główne ośrodki to Włodzimierz, Kowrow i Murom. W jego ramach powstają m.in. traktory, parowozy, samochody, sprzęt strzelecki i inny drobniejszy sprzęt. Z racji rozwiniętego rolnictwa duże znaczenie ma też przemysł spożywczy (zwłaszcza produkcja produktów mleczarskich i konserw),
Ja kocham dawne sowieckie mundury, a zwłaszcza czapy, toć to krążowniki, nie, nie, raczej lotniskowce! Niestety w Sovietii za sprawą Sierioży Szojgu, czapki zmalały do rozmiarów amerykańskich i to był początek i koniec reformy jaką przeprowadził w "drugiej armii świata" ów strażak na stanowisku Ministra Obrony.
Jednak duch Sowietii w armii nie zginał na Białorusi, tam im ważniejszy sołdat, tym większa czapa, brawo!
Zaraz, zaraz, ale soviecki emeryt Gienierał Gurulow(ten od wygrażania Kazachstanowi) nie lepszy, choć sznyt munduru już a' la Szojgu. Hm, emeryty pewno same czapki zamawiają :-)))
Na Uralu, w Orsku, pękła tama, zalało tysiące domostw. Poszkodowanych częściowo ewakuowano. Przyczyna, oczywista! Wszystkie środki przeznaczane na Wojnę, a na utrzymanie infrastruktury brak. Przerwana tama, to kolejny krok w dewastacji wszystkiego, a zaczęło prozaicznie, symbolicznie, od rozsadzanych mrozem rur kanalizacyjnych w wielu miastach Sovietii.
Obwód Briański - niewielki, ale strategiczny region, położony przy granicach z Białorusią i Ukrainą. Węzeł kolejowy obwodu łączy Moskwę z Kijowem. W przeszłości tereny przypisane Wielkiemu Księstwu Litewskiemu, a następnie odbite przez Rosję.
Po Wojnie, naturalnym przejęcie go przez Ukrainę w celu kontrolowania linii kolejowych ze Wschodu.
Obwód briański leży w zachodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej, zajmując centralną część basenu Desny oraz lesisty wododział pomiędzy Desną a Oką.
Współrzędne geograficzne skrajnych punktów obwodu: północny – 54°N, południowy – 52°10′N, zachodni – 31°10′E, wschodni – 35°20′E.
Na północy obwód graniczy z obwodem smoleńskim, na zachodzie – z białoruskimi obwodami homelskim i mohylewskim, na wschodzie z obwodami kałuskim i orłowskim, na południu z obwodem kurskim oraz ukraińskimi obwodami czernihowskim i sumskim.
Istniejące od XII do XIV wieku księstwo briańskie było jednym z księstw udzielnych Rusi Kijowskiej. W 1356 zostało włączone przez Olgierda do Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1430 roku księstwo briańskie upadło. W czasie wojny litewsko-moskiewskiej w 1500 roku ziemie te podbił Iwan III Srogi i włączył do państwa moskiewskiego, co zostało potwierdzone w 1503 roku. Zachodnią część regionu z miastem Starodub Rzeczpospolita uzyskała w 1618 na mocy rozejmu w Dywilinie. Administracyjnie obszar przynależał do powiatu starodubowskiego w województwie smoleńskim Litwy. W granicach Rosji od 1686 po pokoju Grzymułtowskiego.
Obwód praktycznie jednolity narodowościowo. Mieszkańcy narodowości innej niż rosyjska stanowią niewielki odsetek.
Briańsk jest ważnym węzłem kolejowym. Węzłami o mniejszym znaczeniu są Uniecza i Nawla. Przez Nawlę/Brańsk podąża większość pociągów dalekobieżnych kursujących na trasie Moskwa-Kijów. Dobrze rozwinięte są połączenia komunikacyjne między miastami. Przez obwód przebiegają trasy o znaczeniu federalnym – droga magistralna M3 oraz droga A240, dawniej oznaczana jako droga magistralna M13.
Miłe wieści gospodarcze, ceny biletów samolotowych oficjalnie droższe o 34%, a dróg długodystansowych w Sovietii brak.
Jajca, no cóż ok. 90 Rb, czyli 4 PLN, pozostaje pytanie czy za sztukę, czy tuzin. Duże trudności z benzyną i ropą, ceny rosną, produkcja w wyniku niesprawności rafinerii spada. Wpływ na to ma ukraińskie dronowanie, ale w dużej mierze awarie, spowodowane brakiem części zamiennych z Zachodu. Parafrazując, piasku brakuje na pustyni:-)
Pensje w Sovietii rosną, lecz tylko dla siłownikom i wojsku. Wory rubli, dla ochotników i uczestników Wojny, ciekawe jak długo budżet to wytrzyma?
Wynajem mieszkań w Moskwie, tylko dla "białych", a ludziom z republik kaukaskich przebijają koła.
Wrogość plemienna nabiera rozmachu, kiedy wybuchnie, zobaczymy.
PS. Pan Marcin poniżej podaje między innymi wysokość premii za wstąpienie do armii. Proszę pamiętać, że niebotyczne dla Ruska 200 000 Rb, to wg dzisiejszego kursu 2 000 Euro.
W Sovietii Wowy, życie ludzkie jest tańsze od awtomaszyny Łada!!!
Kolejne świetne wieści dobiegają z Kazachstanu, ten wielki obszarowo kraj, stoi w coraz mocniejszej opozycji do Sovietii. W związku z tym słychać wrogie pomruki sovieckich deputatów i grożenie wojną. Zabawne w obecnej sytuacji. Oficjalne dementi Kremla to tylko gaszenie pożaru i rozpaczliwe próby nie zaogniania sytuacji.
Alkoholiczne Generały niczym degenerat Dima M., żyją swym delirycznym świecie, co i rusz puszczając mocno śmierdzące bąki.
Obwód biełgorodzki (ros. Белгородская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej w Centralnym Okręgu Federalnym.
Obwód położony jest w zachodniej części Federacji Rosyjskiej, od 500 do 700 km na południe od Moskwy, przy granicy z Ukrainą. Stolicą obwodu jest miasto Biełgorod, nad rzeką Doniec. Obwód powstał 6 stycznia 1954 roku, od tamtej pory jego granice nie uległy zmianie. Zajmuje 67 miejsce wśród obwodów Federacji Rosyjskiej pod względem wielkości terytorium i 30 po względem liczby mieszkańców.
Powierzchnia obwodu wynosi 27,1 tys. km², długość na linii północ-południe około 190 km, długość na linii wschód-zachód około 270 km[3]. Łączna długość granic wynosi 1150 km, z czego 540 km stanowi granica z Ukrainą.
Obwód jest podzielony na 19 rejonów administracyjnych. Znajduje się w nim 11 miast, 18 większych miejscowości o charakterze miejskim i 1574 miejscowości o charakterze wiejskim.
Z uwagi na sprzyjające warunki klimatyczne i urodzajną ziemię w obwodzie rozwija się rolnictwo. Grunty orne zajmują 2713,4 tys. hektarów, z czego 70% to czarnoziemy. Obwód biełgorodzki zajmuje pierwsze miejsce wśród obwodów Federacji Rosyjskiej pod względem produkcji rolnej na jednego mieszkańca. W 2016 roku gospodarstwa rolne wyprodukowały 1634 tys. ton mięsa i 542,4 tys. ton produktów mlecznych, co stanowiło 4% całkowitej produkcji w kraju
Obwód Astrachański - niewielka obszarowo pozostałość po Złotej Ordzie i Tatarach z niespełna milionem grażdan, przytulony do potężnego Kazachstanu. Upadek moskiewskiej satrapii sprawi, że obywatele poproszą o opiekę o niebo bogatszy Kazachstan. A może w tym rejonie Morza Kaspijskiego powstanie nowe państwo, zlepek z Dagestanu, Kałmucji i Astrachania.
Obwód astrachański (ros. Астраханская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.
Obwód astrachański na południu ograniczony jest przez Morze Kaspijskie, na zachodzie graniczy z Kałmucją, od północy z obwodem wołgogradzkim, od wschodu z Kazachstanem.
W późnym średniowieczu obszar przynależał do Złotej Ordy. W wyniku jej rozpadu w połowie XV w. powstał Chanat Astrachański – państwo tatarskie ze stolicą w Astrachaniu. Jego teren obejmował dorzecze dolnej Wołgi i stepy północnego Kaukazu. W 1556 chanat został podbity przez Iwana Groźnego i przyłączone do Rosji.
Zauważmy, gdyby Ukraina dysponowała rakietami jakimi jest bombardowana, to dawno odbiłaby Krym.
Ameryka przekazuje Ukrainie stare ogryzki, szczerze bojąc się rozgardiaszu po upadku kremlowskiego tronu. Zwyczajnie nie mają pomysłu na zagospodarowanie masy upadłościowej i obawiają się serii niekontrolowanych wewnętrznych wojen domowych. Na tym etapie wolą gnijącego słabością Wowę od zgrai nieobliczalnych watażków.
Wowa rozkłada się powoli, ale systematycznie, najwyższa pora podjąć męską decyzję i rozpocząć całkiem nową partię szachów.
Kraj który dylematów nie ma i gra na nosie Wowie, to Finlandia, zamknęli wszystkie przejścia graniczne i śmieją się z Sovieta. Jak już otworzą granicę, to tylko po to, aby przejąć na własność bagienne miasto Sankt Petersburg:-)))
Obwód Archangielski - daleko północna nadmorska kraina, gdzie mróz i wiatr.
Północna część obwodu leży na obszarze wiecznej zmarzliny. W skład obwodu wchodzą także arktyczne archipelagi Ziemia Franciszka Józefa oraz Nowa Ziemia.
Ludzi tam mało, bo ok. 1, 3 mln na obszarze o 3/4 większym od Polski.
Jak to w Sovietii, administracyjny miszmasz, bo w ramach obwodu funkcjonuje prawie nie zaludniony(44 tysiące) Nieniecki Okręg Autonomiczny(rejestracje 83) gdzie 99% aktywności gospodarczej, to wydobycie ropy i gazu.
Kto po upadku Sovieta, zagospodaruje tę krainę ropą, gazem i diamentami sławną? Trudno powiedzieć, czy ekspandują tam firmy skandynawskie, a może amerykanie.
Obwód leży w północno-zachodniej części Rosji, w północnej części Niziny Wschodnioeuropejskiej. Obwód ma dostęp do licznych akwenów: Morza Białego, Morza Barentsa, Morza Peczorskiego i Morza Karskiego.
Na terenie obwodu znajduje się przylądek Fligely, uważany za najbardziej na północ wysunięty punkt Eurazji (81°51′N, 59°14′E) i mys Żełanija, będący położoną najdalej na wschód częścią Europy.
Region (włączając Nieniecki Okręg Autonomiczny) ma powierzchnię 587 400 km² i graniczy z obwodem kirowskim, obwodem wołogodzkim, Republiką Karelii i republiką Komi.
Cechą charakterystyczną lokalnego klimatu są częste zmiany pogodowe, spowodowane zmianami kierunków, z jakich napływają masy powietrza.
Obwód archangielski zamieszkuje 1 291 400 osób (2006) Liczba mieszkańców obwodu od końca lat 80. systematycznie spada. W 2000 żyły tutaj 1 294 993 osoby, zaś w 1989 populację regionu stanowiło 1 516 321 osób. 1/4 ludności zamieszkuje w stolicy regionu – Archangielsku.
Na terenie obwodu, ok. 170 km na południe od Archangielska, w pobliżu miasta Mirny znajduje się ważny rosyjski kosmodrom – Plesieck.
Podstawą miejscowej gospodarki jest przemysł. Rolnictwo nie odgrywa większej roli. Duże znaczenie gospodarcze posiadają natomiast miejscowe lasy.
Głównymi gałęziami przemysłu rozwijanymi w regionie są przemysł rybny, leśny i celulozowo-papierniczy, a także maszynowy (w tym zbrojeniowy) oraz wydobywczy.
Na terenie obwodu znajdują się złoża surowców energetycznych: ropy naftowej, gazu ziemnego oraz torfu. Ponadto istnieją tutaj pokłady skał i minerałów wykorzystywanych w budownictwie, m.in. gipsu, wapieni i anhydrytów. Istotne znaczenie mają także występujące tutaj diamenty. Na południu regionu istnieją bogate złoża soli kamiennej.
Obwód Amurski - dalekowschodnia prawie bezludna kraina, większa od Polski. Najważniejszą kopaliną jest złoto.
Upadek Sovieta zweryfikuje obecne sztuczne podziały, komu przypadną owe bezludne przestrzenie, Chinom, czy Japonii? Obwód Amurski w połączeniu z Krajem Chabarowskim oraz Krajem Zabajkalskim, to ma sens.
Obwód amurski (ros. Амурская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, zlokalizowana około 8000 km na wschód od Moskwy i położona w zlewisku rzek Amur i Zeja. Na północy graniczy z Republiką Sacha, na wschodzie z Krajem Chabarowskim i Żydowskim Obwodem Autonomicznym, na południu z Chinami, natomiast na zachodzie z Krajem Zabajkalskim.
Stolicą obwodu amurskiego jest Błagowieszczeńsk. Założony w 1856 roku jest jedną z najstarszych osad na Rosyjskim Dalekim Wschodzie. Miasto jest tradycyjnym centrum handlu i wydobywania złota. Przez obwód przechodzi Kolej Transsyberyjska oraz Kolej Bajkalsko-Amurska. W obwodzie położony jest też kosmodrom Swobodny.
Obwód leży we wschodniej Azji. Nazwa obwodu pochodzi od przepływającej przez niego rzeki Amur. Powierzchnia obwodu wynosi 363 700 km². Ludność obwodu w 2008 roku wynosiła 869,6 tys., gęstość zaludnienia: 2,4 os/km² (2008), procent ludzi mieszkających w miastach: 65,5% (2008).