piątek, 31 maja 2024

57 - Obwód Orłowski







Obwód Orłowski - niewielki, pogrążony w kryzysie, obecnie w zasięgu ukraińskich rakiet. Po upadku wraz z sąsiednim Obwodem Kurskim i Biełgorodzkim oraz Woroneskim, powróci do Europy, powróci do Ukrainy.


Obwód orłowski (ros. Орловская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.
Obwód orłowski leży w zachodniej części Rosji, niedaleko od granicy z Białorusią i Ukrainą.

Region ten położony jest we wschodniej Europie, na terenie niewysokiej wyżyny, stanowiącej część Wyżyny Środkoworosyjskiej, wschodzącej w skład Niziny Wschodnioeuropejskiej.

W późnym średniowieczu sięgały tu wschodnie granice Litwy, obejmując m.in. miasta Orzeł i Mcensk. Orzeł był w XV w. jednym z najbardziej na wschód wysuniętych miast Litwy. Mcensk pomiędzy 1320 a 1505 przynależał do Litwy. Od 1547 obszar znajdował się pod panowaniem Rosji. Dmitrowsk został założony przez władcę mołdawskiego Dimitrie Cantemira w 1711 r.
Obwód wydzielono 27 września 1937 z terenów obwodu kurskiego. Obwód ten nawiązuje do tradycji istniejącej na tych terenach w latach 1788-1928 guberni orłowskiej.

Gospodarka obwodu, po rozpadzie ZSRR pogrążona jest w kryzysie.

Podstawowymi źródłami utrzymania dla mieszkańców obwodu jest praca w rolnictwie, przemyśle i usługach.




środa, 29 maja 2024

56 - Obwód Orenburski

Podatki w Sovietii podnoszą na potęgę, no cóż bogaty kraj, a ludziom żyje się dostatnio. 
Najzabawniejsze, że zachodnie rakiety wchodzą w Sovieta jak w masło, rusek bezbronny, nietanałogi nie chronią niczego, a ratują ich jeno, zachodnie ograniczenia celów ataku. 





Obwód Orenburski -  kraina na skraju Europy i Azji, zapewne uprzemysłowiona, ale dowodów internetowych na to niewiele. Rejon okrutnych eksperymentów Rzeźnika Żukowa, który w 1954 na poligonie w Tocku w pobliżu Orenburga, kazał zrzucić bombę atomową dwa razy mocniejszą niż nad Hiroszimą, a potem na zgliszcza po niej wysłał własną armię. Cel, ano Marszał CCCP był ciekaw jak jego mołodcy będą reagować w warunkach śmiertelnego promieniowania.

14 września 1954 roku na położonym 215 km od Orenburga poligonie w Tocku armia radziecka przeprowadziła manewry z użyciem bomby atomowej. O godzinie 9:53 bombowiec Tu-4 zrzucił bombę o mocy 40 kiloton (przeszło dwa razy większej niż zrzucona na Hiroszimę) na teren poligonu, na którym znajdowało się około 45 tys. żołnierzy i więźniów[11] oraz zwierzęta. Bomba eksplodowała na wysokości 350 m nad ziemią, a bezpośrednio po jej wybuchu pododdziały piechoty wspierane przez 600 czołgów, 600 transporterów opancerzonych i 320 samolotów ruszyły w kierunku epicentrum do pozorowanego natarcia. Celem „eksperymentu” przeprowadzonego pod kierunkiem marszałka Żukowa było sprawdzenie zdolności sprzętu i żołnierzy do prowadzenia walki w warunkach wojny jądrowej.

Liczba ofiar manewrów nie jest znana, radzieckie władze fałszowały wpisy w dokumentacji przebiegu służby żołnierzy, ofiarom napromieniowania odmawiano pomocy lekarskiej, a wszyscy mający styczność z „eksperymentem” musieli podpisać zobowiązanie o przestrzeganiu tajemnicy.

Jeszcze dziś zachorowalność w Orenburgu na pewne rodzaje raka jest dwukrotnie wyższa niż wśród ofiar wybuchu w elektrowni czarnobylskiej. Orenburg jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Rosji

Na stepach orenburskich mieliśmy również tragiczne lądowanie Kosmonauty Komarowa(1967), który ze swej misji powrócił martwy.
24 kwietnia 1967 r. w okolicach Orenburgu miała swój finał misja kosmiczna Sojuz 1 zakończona katastrofą w której zginął pilot, kosmonauta Władimir Komarow.

Tej wiosny, Orsk, drugie co do wielkości miasto obwodu, zostało zalane wielką wodą z gwałtownie zerwanej tamy.


Czy ów pechowy i sztucznie sformowany Obwód ma szanse wyrwać się z Kręgu Zła? Zapewne po upadku wchłonięty zostanie przez sąsiedni Kazachstan. 


Obwód orenburski (ros. Оренбургская область, Оренбуржье) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.
Obwód orenburski na południu graniczy z Kazachstanem, na zachodzie z obwodem samarskim, na północy z Tatarstanem a na wschodzie z Baszkirią i obwodem czelabińskim.
Obwód utworzono 7 grudnia 1934.




poniedziałek, 27 maja 2024

55 - Obwód Omski




Obwód Omski - syberyjska kraina silnie uprzemysłowiona, w Omsku na przykład funkcjonuje fabryka czołgów, która stara się sprostać wojennym oczekiwaniom, ale wychodzi im na odwyrtkę, bo części zamiennych brak. 

W Wiki z uwagi na mnogość wojennej produkcji o potencjale Obwodu, cicho sza.
Co po upadku Sovietii? Spójrzmy na mapę, Kazachstan przejmie i zagospodaruje Obwód, tak jak inne dobrze uprzemysłowione przygraniczne rejony.


Obwód omski (ros. Омская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej w składzie Syberyjskiego Okręgu Federalnego. Miasta obwodu: Isilkul, Kałaczinsk, Nazywajewsk, Tara, Tiukalinsk.
Obwód położony jest w południowej Syberii. Od zachodu i północy graniczy z obwodem tiumeńskim, od wschodu z obwodem tomskim i obwodem nowosybirskim, a od południa z Kazachstanem.

Warto zauważyć, że Omsk jak i sąsiednie rejony, są silnie uprzemysłowione za sprawą II Wojny Światowej, Stalin uciekając przed Hitlerem, przeniósł  wszystko co miał najcenniejszego w bezpieczne rejony Syberii i tak to już zostało do dziś.

Pierwszy raz obwód utworzono w 1822 w czasie reform hrabiego Michaiła Spierańskiego. W następnych latach nazwy i granice regionu zmieniały się wielokrotnie: obwód kirgizów syberyjskich (od 1854), obwód akmoliński (od 1868), obwód omski (od 1917), gubernia omska (od 1918). W 1925 obwód zlikwidowano włączając jego terytorium w skład kraju syberyjskiego. Ponownie obwód utworzono 7 grudnia 1934 i po kilku korektach od 1943 funkcjonuje w dzisiejszych granicach.







sobota, 25 maja 2024

54(154) Obwód Nowosybirski

Świetny tekst o apologi terroru i kolonializmu w rosyjskiej literaturze. Tekst długi, ale bezbłędnie diagnozuje, nie dostrzegany na Zachodzie problem.  
Po prostu w sedno tarczy. 


W kwestiach bieżących, zastępca Gierasimowa i inni z MON w tiurmie, szukają winnych nadchodzącej klęski.



Szwecja na Gotlandii tworzy bastion, złom z Bałtijska nie podoła, Wowa w czarnej D!
Ponadto Szwedzi pomagają Ukrainie w nieprawdopodobnie skutecznie, jak w relacji Marcina Strzyżewskiego, dostarczą pomoc w wysokości 7 mld USD, to tak jakby Ameryka pomogła Ukrainie w wysokości 335 mld USD, brawo!
Dzięki Wojnie, Wowa sprawił sobie wroga w postaci pokojowej Szwecji i Finlandii. 



Obwód Nowosybirski - południowa część Syberii, gdzie dominuje deszcz i długa prawie bezśnieżna zima. Prężny ośrodek przemysłu wydobywczego. 
Najważniejszym i zarazem największym miastem całej Syberii, pozostaje stolica Obwodu, Nowosybirsk, kuźnia kadr syberyjskich z Uniwersytetem i 14 innymi uczelniami. 
Ponadto w okolicy działa duży ośrodek naukowy Akademgorodok. 
Największe miasto Syberii, stolica obwodu nowosybirskiego, centrum administracyjne Syberyjskiego Okręgu Federalnego. Wielki ośrodek handlowy, naukowy (14 szkół wyższych; uniwersytet zał. w 1959), kulturalny (muzea, galerie sztuki) i sportowy. Ważny ośrodek przemysłowy, m.in.: maszynowy, elektroniczny, chemiczny, skórzano-obuwniczy; hutnictwo żelaza i cyny; elektrownia wodna na Nowosybirskim Zbiorniku Wodnym (400 MW). Ważny węzeł drogowy i kolejowy (Kolej Transsyberyjska), ze stacją Nowosybirsk, metro. Miasto posiada Międzynarodowy Port Lotniczy, port rzeczny, sieć tramwajową i trolejbusową. Około 30 km na południe od miasta mieści się Akademgorodok, ogromne centrum naukowe zapoczątkowane w latach 50. XX


Co po upadku, owa syberyjską krainę, zapewne przytuli potężny Kazachstan.

Obwód bogaty, jak to na Syberii w minerały, wydobywają tutaj węgiel, dobrej jakości ropę, znajdują metale rzadkie, dwutlenki tytanu i cyrkonu, a nawet złoto.


Obwód nowosybirski (ros. Новосибирская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej położona w południowo-zachodniej Syberii.
Obwód nowosybirski położony jest w południowo-zachodniej Syberii, na obszarze Niziny Zachodniosyberyjskiej. Od północy graniczy z obwodem tomskim, na południowym zachodzie z Kazachstanem, na zachodzie z obwodem omskim, na południu z Krajem Ałtajskim, a na wschodzie z obwodem kemerowskim.

Obwód nowosybirski zajmuje powierzchnię 178,2 tys. km², co stanowi 1% całej powierzchni Federacji Rosyjskiej.
W obwodzie rocznie pada około 425 mm opadów, głównie w postaci deszczu. 330 mm opadów przypada na ciepłą połowę roku (od kwietnia do października), a tylko 95 mm – na okres zimowy (od listopada do marca). Najbardziej deszczowym miesiącem jest maj, w ciągu którego spada 20% całorocznych opadów.

Maksymalna rozciągłość kraju z północy na południe to 444 kilometry, a ze wschodu na zachód 642 kilometry.
Na terytorium obwodu panuje klimat umiarkowany typu kontynentalnego. Charakteryzuje się on ciepłym i dość długim latem oraz długą, mroźną i mało śnieżną zimą.
Na terenie obwodu nowosybirskiego zlokalizowano 523 złoża różnych kopalin, spośród których w chwili obecnej eksploatowane są 83.





czwartek, 23 maja 2024

53 - Obwód Nowogrodzki

Soviet cennik za sabotaż, oni naprawdę cienko przędą, za wysadzenie pociągu towarowego 10 tys. USD, hm narobić się trzeba, ryzyko duże, a zapłata żebracza.


Pozostajemy przy kolei wielce interesujące.


Chodorkowski w dobrej wierze(?) i na podstawie danych gospodarczych wieszczy upadek Ukrainy. 
Gdybym wierzył Soviet statystykom, to doradzałbym Ukrainie natychmiastowe poddanie się, bo szans żadnych bym nie widział. Problem dla Sovieta jest ich skrywana przez lata niewyobrażalna słabość gospodarcza, a wszystko co mówią publicznie, to jedno wielkie kłamstwo. Chodorkowski jako były obywatel CCCP mimo rozsądku, wciąż w owe bajania wierzy.


Gazprom w mocnych kłopotach, no cóż Panie Chodorkowski, diabeł tkwi w szczegółach, a puzzle coraz bardziej przypominają Titanica.


Dane Gazpromu i obliczenia agencji Reutera wskazują, że jeszcze w 2022 roku Rosja różnymi trasami dostarczyła do Europy około 63,8 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. W minionym roku wielkość ta stopniała już o ponad połowę - o 55,6 proc. rok do roku, do zaledwie 28,3 mld m3. To przepaść w zestawieniu z rekordowym 2018 rokiem, gdy rosyjski koncern wyeksportował do UE i innych krajów europejskich, m.in. Turcji, imponujące 200,8 mld m3 surowca.
Nałożona na to wszystko perspektywa braku dywidendy za ubiegły rok to poważny cios zarówno dla samej spółki, jak i jej mniejszościowych akcjonariuszy oraz całej moskiewskiej giełdy. Utrata przez Gazprom statusu "dojnej krowy" i pewnego źródła gotówki to zarazem kolejny symptom głębokich problemów, z którymi w obliczu narastającej międzynarodowej izolacji musi się mierzyć cała rosyjska gospodarka. Nie ma też pewności, że wypłata dywidendy w przyszłych latach również zostanie wstrzymana.
Dane potwierdzające kłopoty paliwowego giganta poznaliśmy na początku maja. Okazało się wówczas, że Gazprom miał w 2023 roku 629 miliardów rubli straty. Była to pierwsza strata tej firmy od 1999 roku.
Dla przypomnienia, amerykański budżet wojskowy to ponad 700 mld USD, a Sovieta po przestawieniu w trybiki wojenne jak poniżej.
Ekspertka cytowana przez Financial Times przywołuje szereg danych obrazujących postępującą militaryzację rosyjskiej gospodarki. Wskazuje, że bezpośrednie wydatki wojskowe Rosji wzrosły ponad trzykrotnie do ponad 100 mld dolarów (6 proc. PKB) w porównaniu z okresem sprzed inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Liczba przedsiębiorstw wojskowo-przemysłowych zwiększyła się z niecałych 2 tys. do 6 tys., a zatrudnienie w tym sektorze poszło w górę o co najmniej pół miliona etatów.

Warto posłuchać, bo aż miło, w okręgach/obwodach coraz gorzej, hm, nawet diamenty nie przynoszą profitów:-)))




Obwód Nowogrodzki - niezbyt ważny obecnie, ale historycznie istotny, bo Nowogrodem władał Aleksander Newski co to pierwszy raz w dziejach Krzyżaków pokonał, a nadto dał początek carskiemu rodowi Rurykowiczów.
Jaka przyszłość, po upadku Sovietii, z uwagi na niewielkie znaczenie gospodarcze, zapewne z pewnością obszar zasili obszar Nowej Rosji, zarządzanej z Sankt Petersburga.


Obwód położony jest na północnym zachodzie europejskiej części Rosji, na obszarze Niziny Wschodnioeuropejskiej.

Region graniczy z następującymi obwodami: leningradzkim (na północy i północnym zachodzie), wołogodzkim (na wschodzie), twerskim (na południu i południowym wschodzie) i pskowskim (na południowym zachodzie).
Obwód zamieszkuje 657,6 tys. osób (2007; dane szacunkowe). Liczba ta systematycznie spada. Jeszcze w 2002 żyło tutaj 694 355 osób (dane spisowe), zaś w 1989 – 753.000. Powodem tego spadku jest migracja do innych regionów kraju, oraz – podobnie jak w całej Rosji – ujemny przyrost naturalny, który w regionie jest bardzo wysoki; w 2006 wyniósł on aż -9,8‰.

Pod koniec IX w. władca Nowogrodu (prawdopodobnie pochodzenia normańskiego) Ruryk zjednoczył kilka (co najmniej 3) wschodniosłowiańskich państewek plemiennych (ze stolicami w Ładodze (dziś: Starej Ładodze), Nowogrodzie Wielkim i Białojeziersku). Ruryk główną stolicą zjednoczonego kraju uczynił Nowogród. Nowogrodzkie państwo Ruryka uważa się za kolebkę państwowości rosyjskiej. Niektórzy członkowie drużyny Ruryka pod przywództwem Askolda i Dira udali się w dół Dniepru, gdzie zawładnęli państwem plemiennym Polan i ich największym grodem – Kijowem. Następca i krewny Ruryka, Oleg Mądry (ok. 880 – 884) podbił kijowskie państewko, a Askold i Dir najprawdopodobniej zostali zabici. Z powodu położenia geograficznego miasta Oleg postanowił przenieść swoją stolicę z Nowogrodu właśnie do Kijowa. W ten sposób powstało państwo zwane Rusią Kijowską.
W wyniku rozbicia dzielnicowego Rusi północna jej część – Księstwo Nowogrodzkie, zwane też (ściślej) Republiką (lub Rzeczpospolitą) Nowogrodzką, w 1136 uzyskało niezależność. Stolicą księstwa był jeden z największych wówczas ruskich grodów – Nowogród Wielki. 
W okresie panowania mongolskiego wodzem dużej rangi i zręcznym politykiem okazał się książę nowogrodzki Aleksander Newski z rodu Rurykowiczów. W 1236 został wybrany księciem Nowogrodu. W tym czasie na zachodzie coraz większe zagrożenie stwarzał Zakon Kawalerów Mieczowych, a z północy zaczęli zagrażać Szwedzi. Aleksander Newski pokonał Szwedów w 1240 roku w bitwie nad Newą, stąd wziął się jego przydomek. W 1242 na zamarzniętym jeziorze Pejpus zwyciężył wojska inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego i zdobył Psków, co zapobiegło niemieckiej ekspansji na ziemie ruskie. Następnie pokonał najeżdżające Nowogród wojska litewskie.

Będąc doskonałym dyplomatą, jednocześnie zawierał z Tatarami okresowe porozumienia. W 1249 przyjął tytuł księcia kijowskiego, a w 1252 wielkiego księcia włodzimierskiego. W 1257 odbył wraz z Tatarami ekspedycję karną do Nowogrodu powstrzymującego się z wypłatą danin. Aleksander Newski był przodkiem carów rosyjskich. Jego syn Daniel był założycielem moskiewskiej linii Rurykowiczów.




wtorek, 21 maja 2024

52(152) - Obwód Niżnonowogrodzki

Konfiskują ochłapy od banków, które mimo sankcji przez długi czas trwały wiernie przy Putinie! Głupota nie byle jaka! Okropna wtopa wizerunkowa, bo przy okazji takich działań można zniechęcić ostatnich wiernych np.austriacki Commerzbank.

Wielkość konfiskat budzi politowanie, sąd zajął aktywa o wartości 463 mln euro należące do włoskiego UniCredit, co odpowiada około 4,5 proc. jego aktywów w tym kraju. Obejmują udziały w spółkach zależnych UniCredit w Rosji, a także akcje i fundusze, które posiadał. 
Zgodnie z inną decyzją z tego samego dnia, sąd zajął aktywa Deutsche Banku o wartości 238,6 mln euro, w tym nieruchomości i udziały na rachunkach w Rosji.


Dla przypomnienia, Sovietia dziennie wydaje 180 mln USD na podtrzymanie zdychającego kursu rubla.

Pocieszające wieści z frontu, dzięki nowym dostawom z Ameryki, Ukraina ma się coraz lepiej. 
Skromnie powiem, bardzo dobrze, ale w sumie niewiele się zmienia, pat na froncie trwa, ani jedna ani druga strona nie jest w stanie zdobyć jakiejkolwiek znaczącej przewagi.
Jedyne co warto podkreślić, ani nie jest tak źle jak "skrzypią" nasi krajowi pożal się Boże wojskowi eksperci, ani tak dobrze jak byśmy chcieli.
Jedyną skuteczną bronią na Sovietię, niezmiennie to powtarzam, jest gotowanie żaby, a w tym jakże ważną rolę ostatnich dni jest niszczenie rafinerii.





Nowoczesny, bo zwodowany rok temu okręt rakietowy trafiony amerykańską rakietą, soviet nietanałogi bezradne wobec nowoczesności.


I jeszcze zupełnie z innej beczki, prof. Roszkowski o ideologii marksistowskiej i jej szatańskich korzeniach. Wbrew temu co opowiadają ideologowie Kremla, Wowa i jego kamanda, to również wytwór tej ideologii.


Obwód Niżnonowogrodzki - silnie uprzemysłowiony Obwód, a jego stolica Niżnyj Nowogród aż kipi od firm zbrojeniowych. W czasach Sowietii, miato przemianowano na Gorki. Tutaj powstała fabryka gazików GAZ, tutaj produkują okręty podwodne, tutaj składają MIGi.
Miasto Dzierżyński centrum produkcji broni chemicznej. 
Ile jeszcze innych nie oznaczonych przez Wiki, trudno powiedzieć, ale w tym miejscu bije przemysłowe serce armii.
To potężne zaplecze przemysłowe będzie łakomym kąskiem na przyszłość, kto przejmie i zagospodaruje po upadku Sovietii, trudno wyrokować. Wszak wszystkie obwody na wschód od Moskwy, to koło zamachowe przemysłu tego kraju, wydaje się logicznym, że połączą siły i stworzą nowy twór państwowy. W jakiej konfiguracji i z czyją pomocą, zapewne amerykańską.


Niżny Nowogród (ros. Нижний Новгород, Niżnij Nowgorod; w latach 1932–1990 Gorki) – miasto wydzielone w Rosji, stolica Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego i obwodu niżnonowogrodzkiego, położone nad Wołgą, u ujścia Oki; wielki ośrodek przemysłowy w regionie Wołżańsko-Wiackim, port lotniczy.

Ośrodek przemysłowy, głównie samochodowy (GAZ), maszynowy, chemiczny, metalurgiczny, stoczniowy.
Założony został w 1221 jako gród obronny księstwa włodzimierskiego. Stał się dużym ośrodkiem handlowo-kulturowym. Od 1350 roku stał się stolicą księstwa suzdalsko-niżnonowogrodzkiego, w 1392 roku włączony został do państwa moskiewskiego. Na początku XVII w. stał się jednym z najbogatszych miast Rosji. W latach 1611–1613 był punktem oporu Rosjan w walce z Rzeczpospolitą w wojnie moskiewskiej. W 1777 roku stał się stolicą guberni, a od 1825 roku był siedzibą generała-gubernatora powołżskiego. W 1902 w mieście miała miejsce wielka demonstracja robotników przedstawiona w powieści Matka Maksyma Gorkiego. W grudniu 1905 r. w osiedlach robotniczych Sormowo i Kanawino doszło do zbrojnego powstania, którym kierowali niżnonowogrodzcy działacze bolszewiccy i mienszewiccy[3].

W roku 1917 był jednym z ośrodków bolszewików. W 1932 roku miasto zostało nazwane Gorki, dla uczczenia powrotu z Włoch do Moskwy na zaproszenie Józefa Stalina pisarza Maksyma Gorkiego. W 1936 roku miasto Gorki zostało stolicą obwodu.

Od 1929 roku zbudowano w mieście wielkie zakłady samochodowe GAZ – Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod (po rosyjsku: Горьковский Автомобильный Завод) we współpracy z amerykańskim Fordem. Powstała nowa modelowa dzielnica mieszkaniowa oraz fabryka. Wielu amerykańskich robotników zgłosiło się do pracy w tych zakładach, kierując się swoimi lewicowymi sympatiami. Reakcja na kontrast ich wyobrażeń o ZSRR z rzeczywistością na miejscu oznaczała dla szeregu z nich zesłanie na Syberię.

Obok samochodów terenowych (jak znany w Polsce „gazik”) i ciężarówek, jednym z modeli samochodów wyprodukowanych przez GAZ był GAZ-M20 Pobieda, samochód na którego licencji rozpoczęto produkcję samochodów osobowych w FSO na Żeraniu w Warszawie pod nazwą Warszawa M20.

W 1930 roku w mieście rozpoczęto budowę jednych z największych w ZSRR zakładów lotniczych. W zakładach tych produkowano przede wszystkim samoloty biura konstrukcyjnego MiG. Obecnie zakłady noszą nazwę Zakłady Lotnicze Sokoł.

W czasie II wojny światowej do miasta ewakuowano fabryki z Kijowa i Leningradu, wraz z ich pracownikami. W ten sposób powstała m.in. fabryka motocykli GMZ – Gorkowskij Motocikletnyj Zawod (ros. Горьковский Мотоциклетный Завод).

Tamtejsza stocznia (obecna nazwa: AO Stocznia „Krasnoje Sormowo” – Niżnij Nowgorod) specjalizuje się m.in. w budowie okrętów podwodnych. Jednym z nich był wybudowany w 1954 r. dla marynarki ZSRR okręt podwodny S-265, w późniejszych latach służący w polskiej Marynarce Wojennej jako ORP „Orzeł”[4]. Stocznia ta budowała także atomowe okręty podwodne, np. okręty podwodne projektu 945[5].

W 1990 roku przywrócono tradycyjną nazwę miasta – Niżny Nowogród.


Dzierżyńsk (ros. Дзержинск, do 1929 Rastiapino) – miasto w Rosji (część europejska), w obwodzie niżnonowogrodzkim, port śródlądowy nad Oką. Około 229 tys. mieszkańców (2020). Duży ośrodek przemysłowy. Głównie przemysł chemiczny (także maszynowy, drzewny, materiałów budowlanych i spożywczy), w tym – w czasach ZSRR, od roku 1941 – ważny ośrodek produkcji broni chemicznej, a także składowania niebezpiecznych odpadów chemicznych, przez co mieszkańcy miasta narażeni są na ciężkie zatrucia, będące ich skutkiem choroby, a wskutek tego też na większe zagrożenie przedwczesną śmiercią.

Do 1929 roku Rastiapino, obecna nazwa miasta pochodzi od nazwiska Feliksa Dzierżyńskiego, radzieckiego działacza komunistycznego polskiego pochodzenia.



Obwód niżnonowogrodzki (ros. Нижегородская область, Niżegorodskaja obłast’) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.
Obwód niżnonowogrodzki RFSRR utworzono 14 stycznia 1929, a 15 czerwca przekształcono go w Kraj Niżnonowogrodzki. W 1932 zmieniono nazwę na Kraj Gorkowski. W 1936 przekształcono go w obwód gorkowski (wyłączając z jego terytorium Maryjską i Czuwaską ASRR). W 1990 zmieniono nazwę na obwód niżnonowogrodzki. W 1994 przyłączono do niego rejon sokolski.








niedziela, 19 maja 2024

51 - Obwód Murmański

Moskiewski poddany z u Chana w Pekinie, po jarłyk, czyli zgodę na sprawowanie rządów.


Na obchody 80 Rocznicy D-Day, Emanuel zaprasza Sovietów, mało tego jego przedstawiciel, jako jedyny, spośród cywilizowanych państw, uczestniczył w ostatniej Paradzie Zwycięstwa. 
Hm, czy kłopoty w Afryce i ruchawki w Nowej Kaledonii nic tego "Wielkiego Stratega" nie nauczyły?


Obwód Murmański - bogata w surowce kraina dalekiej północy, położona nad Morzem Barentsa i Morzem Białym, granicząca z Finlandią. Część  terenów Obwodu, to ziemie zrabowane Finom podczas II Wojny. Murmańsk był ważnym portem II Wojny, to tutaj zawijały konwoje z amerykańską pomocą wojskową, bez niej, Stalin przerżnąłby z kretesem zapasy z Hitlerem.
Co po upadku moskiewskiej satrapii? Ta ziemia jak i cała Karelia zapewne z pewnością przypadnie Finlandii.







Obwód murmański (ros. Мурманская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, położona na północnym zachodzie europejskiej części kraju.
Obwód murmański zajmuje powierzchnię 144,9 tys. km². Obszar ten to teren górzysty i pagórkowaty..

Większą część obszaru obwodu pokrywa tundra i lasotundra, a południe regionu porastają lasy tajgi. Na terenie obwodu istnieją duże obszary bagien.

Około połowy obszaru obwodu (w części północnej) znajduje się na terenie, na którym panuje wieczna zmarzlina.
Obwód murmański położony jest w północnej Europie; większa część obszaru leży na Półwyspie Kolskim. Zdecydowana większość tych terenów (oprócz krańców południowo-wschodnich) znajduje się za kołem podbiegunowym.

Od południa region graniczy z autonomiczną rosyjską republiką Karelii, od zachodu – z Norwegią i Finlandią. Z pozostałych stron obwód otoczony jest przez wody Morza Białego i Morza Barentsa..
Po II wojnie światowej w skład obwodu weszły pewne obszary odebrane Finlandii, m.in. port w Pieczendze (fin. Petsamo).

Podstawą gospodarki jest górnictwo (wydobycie apatytów i nefelinów, rud niklu, miedzi, żelaza). W obwodzie istnieje rozwinięty przemysł rybny, wydobywczy, chemiczny, drzewny oraz hutnictwo (głównie metali nieżelaznych). Mniejsze znaczenie gospodarcze ma hodowla reniferów i myślistwo, które pozostają głównym zajęciem rdzennych mieszkańców obwodu – Lapończyków.

Głównym producentem energii elektrycznej na terenie obwodu jest Kolska Elektrownia Atomowa o mocy 1760 MW. Pozostałe elektrownie i elektrociepłownie mają w porównaniu z nią znacznie mniejszy potencjał i tak druga pod względem mocy Elektrociepłownia Apatycka ma moc 323 MW, a trzecia w kolejności Elektrociepłownia Murmańska tylko 12 MW. Istotną rolę w energetyce odgrywa energia pozyskiwana przez elektrownie wodne. Ich łączna moc na terenie obwodu to 1550 MW, co niemal dorównuje elektrowni atomowej

Na terenie obwodu znajduje się unikalna elektrownia, wykorzystująca do produkcji energii pływy morskie (Kisłogubska elektrownia pływowa ros. Кислогубская приливная электростанция), jedyny tego typu obiekt w Rosji.

piątek, 17 maja 2024

50(90, 150, 190, 750) - Obwód Moskiewski

Chłopaki nic się nie stało, rafinerie płoną, części brak, Sovietia coraz bliższa racjonowaniu paliwa, a czystki w MON, no cóż:-)))
Bardzo interesujący odcinek, naprawdę warto wysłuchać w całości.


Miłe wieści z Krymu, ATACMSy działają i są bardzo skuteczne.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/ukrai%C5%84ski-atak-na-baz%C4%99-belbek-rosjanie-stracili-cenny-sprz%C4%99t/ar-BB1mrO0a?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=2bc5e99464184819ac7a2f26fcf5c049&ei=10

Dla zniwelowania niemiłych wieści z Krymu, propaganda informuje o pociągach pełnych nowoczesnych czołgów, które pędzą w kierunku frontu. Kto jeszcze w to wierzy? Czy na taktyka wojenna polega na trąbieniu wszem i wobec o ilościach broni kierowanej na front?! W tym przypadku "najnowocześniejszych na świecie"  23 czołgach ?
No raczej nie, a podawanie owych informacji ma poprawić morale soviet grażdan, a świat zmrozić informacją, popatrzcie sankcje nie działają, nasza produkcja wojenna furczy! 
Info o pociągu czołgów zmierzających na front z uralskiej fabryki traktorów, to najprawdziwsza prawda, lecz jeden szczegół jest inny, to naprawione nietanałogi dotknięte wojną, ot co.

https://tech.wp.pl/pociag-pelen-czolgow-rzeka-maszyn-dotarla-na-front,7028114545892320a

Nietęgą minę miał Wowa podczas pierwszej sesji spotkania z Towarzyszem Xi, a ponieważ oglądałem ową wstriecz na falach chińskiej TV, to trudno mówić o tendencyjności przekazu.

https://www.msn.com/pl-pl/podroze/news/w%C5%82adimir-putin-wybra%C5%82-cel-pierwszej-podr%C3%B3%C5%BCy-po-zaprzysi%C4%99%C5%BCeniu-zabiera-ze-sob%C4%85-znane-nazwiska/ar-BB1mnSU1?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=b40e66fda2c94db0baf65f5e664b1894&ei=19 


Obwód Moskiewski - Serce Sovietii, cóż będę mówił, póki co najbogatszy rewir, gdzie ludziom żyje się dobrze, bo tutaj zabraknąć niczego nie może.
Jaki los obecnej stolicy upadającego Imperium? Smutny, Nowa Rosja, po Putinie, będzie chciała zerwać wszelkie więzi z Sovietią, a symbolicznym aktem będzie detronizacja Moskwy.
Otwartym pozostaje, kto poniesie sztandar Rusi, może wróci ona do źródeł, czyli Rusi Kijowskiej, a Moskwa, no cóż pozostanie mało znaczącym miastem gubernianym.
Symbolicznym aktem upadku będzie likwidacja Mauzoleum Lenina i pochowanie truchła "Wodza Rewolucji" w zwykłym cmentarnym grobie.


Obwód moskiewski (ros. Московская область, potocznie Подмосковье – czyt. Podmoskowje) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, położona w zachodniej części kraju, dookoła stolicy państwa – Moskwy, która jednak w skład obwodu nie wchodzi i stanowi odrębny podmiot Federacji.
Obwód moskiewski zajmuje obszar 45 800 km². Region leży we wschodniej Europie, w centralnej części Niziny Wschodnioeuropejskiej w międzyrzeczu Oki i Wołgi. Rozciąga się między 54° i 57° szerokości geograficznej północnej, 35° i 40° długości geograficznej wschodniej.
Obwód moskiewski zamieszkuje 6 628 100 osób (2006 r.), co w zestawieniu z powierzchnią regionu daje średnią gęstość zaludnienia na poziomie 144,1 os./km², tj. najwyższą spośród rosyjskich regionów. W rzeczywistości gęstość ta jest mocno zróżnicowana regionalnie i w przyległych do Moskwy rejonach jest znacznie wyższa niż na oddalonych od miasta terenach, gdzie spada do ok. 20 os./km². Rzadko zaludniona jest także wschodnia część niziny mieszczorskiej – poniżej 20 os./km².

Około 90% ludności stanowią Rosjanie; nieco ponad 2% stanowią Ukraińcy, zaś na pozostałą część populacji składają się przedstawiciele ponad 100 narodów.






środa, 15 maja 2024

49 - Obwód Magadański

Wzbogacony uran nie z Sovietii, Ameryka dociska Wowę! Co na to Ambasador, ano ni mniej ni więcej, że w sumie, to zbawienne dla soviet gospodarki. No cóż można i tak, tylko kto w to uwierzy?

Anatolij Antonow, rosyjski ambasador w USA powiedział, że decyzja Waszyngtonu doprowadzi do „wstrząsów w globalnej gospodarce”, ale „nie przyniesie oczekiwanych wyników”.

- Delikatna równowaga pomiędzy eksporterami i importerami uranu została zakłócona — ocenił Antonow. - Życie potwierdziło, że rosyjska gospodarka jest gotowa na wszelkie wyzwania i szybko odpowiada na pojawiające się trudności, a nawet czerpie korzyści z tej sytuacji. Tym razem będzie tak samo — dodał.


Doktor ekonomii na MON, no cóż to rozpaczliwa próba odwrócenia nieuchronnego. Najzabawniejsze, że porównują go z fizis do Suworowa i w tym upatrują szansy na ratunek z opresji. 
Kremlin Kabaret w rozkwicie.




Tragiczne skutki prowadzenia Wojny, nie bezpośrednie, ale jakże spektakularne i symboliczne w swej wymowie dla całej Sovietii.


Obwód Magadański - okrutna subpolarna kraina, większa od Polski ze śladową ilością stałych mieszkańców(poniżej 200 tys.). Miejsce zsyłki i kaźni naszych Rodaków, których zaprzęgano do ciężkiej niewolniczej pracy w licznych kopalniach złota, wolframu, kobaltu, uranu, a nawet cyny. 


Kołyma – nieformalne określenie największej grupy obozów pracy przymusowej na północnym wschodzie ZSRR (Jakucka ASRR, obwód magadański). Nazwa pochodzi od położenia w dorzeczu Kołymy. Przez więźniów obszar ten był nazywany Przeklętą Wyspą. Teren podległy gułagom miał powierzchnię 2,6 mln km².
Obozy wchodziły w skład Siewwostłagu (Północno-Wschodnie Poprawcze Obozy Pracy, Северо-Восточный ИТЛ, działające na rzecz „Dalstroju”), utworzonych w 1932 w wyniku odkrycia na bezludnych, niezagospodarowanych obszarach bogatych zasobów naturalnych: węgla, platyny, złota (w żyłach i piaskach złotonośnych), uranu, rudy cyny i ołowiu, molibdenu, ropy naftowej. W 1931 Eduard Berzin na rozkaz Stalina zaczął organizować przedsiębiorstwo górnicze „Dalstroj” podległe NKWD. W lutym następnego roku przybyli pierwsi więźniowie. W pierwszych latach funkcjonowania obozów śmiertelność wynosiła nawet prawie 80%[potrzebny przypis].

Więźniowie obozów byli zatrudnieni głównie w górnictwie, eksploatacji lasów i przy budowie infrastruktury. Obozy były znane z wysokiej śmiertelności z powodu surowego klimatu oraz złych warunków bytowych – kierowani tam byli więźniowie „szczególnie niebezpieczni” dla władzy radzieckiej. Pracę przerywano dopiero przy –54 °C.

W drugiej połowie lat 40. zaczęto wydobywać tam rudę uranu.

„Pojemność” obozów kołymskich wynosiła w 1953 – 200 tysięcy więźniów (całego „Dalstroju” ok. 2–3 mln). W obozach więźniowie polityczni i kryminalni byli przetrzymywani razem. Więźniowie kryminalni nie pracowali, ich normę wydobycia musieli wykonać więźniowie polityczni. W tym samym roku rozpoczęła się stopniowa likwidacja obozu. Ostatecznie zamknięto go w 1957.

Encyklopedia PWN podaje że w okresie działania obozów na Kołymie w latach 1937–1953 zmarło tam 2 lub nawet 4 mln więźniów[1], co jednak stoi w sprzeczności z ujawnionymi dokumentami ZSRR, skąd wiadomo, że w całym Gułagu zmarło 1 606 748 zesłańców.

Jeden z łagrów, przygotowany pokazowo, wizytował w maju 1944 wiceprezydent USA Henry Wallace.

Więźniami Kołymy byli m.in. Jewgienija Ginzburg, która opisała pobyt w obozie w książce Stroma ściana, a także Warłam Szałamow, Anatol Krakowiecki i Ryszard Kaczorowski.

W Stolicy Obwodu, Magadnie zamieszkuje prawie połowa jego mieszkańców - ok. 92 tys.
Otwartym pozostaje, ilu obecnie niewolników zasila GUŁagi?


Magadan (ros. Магадан) – stolica obwodu magadańskiego w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, port nad Morzem Ochockim; 92 tys. mieszkańców (2020)
Klimat Magadanu jest subarktyczny. W styczniu temperatura spada do –40 °C, natomiast w lipcu notuje się temperatury od 12 do 16 °C.

Magadan położony jest nad Morzem Ochockim w Górach Kołymskich pokrytych tajgą oraz tundrą.
W roku 1928 na miejscu obecnego miasta została założona pierwsza osada o nazwie Nagajewo. Intensywna rozbudowa zaczęła się w 1933 roku w wyniku decyzji wysokiego funkcjonariusza OGPU Eduarda Berzina, założyciela Dalstroju – organizacji będącej w strukturach NKWD, która powstała by zająć się eksploatacją zasobów mineralnych Kołymy – początkowo głównie złota (1940 – 80 ton), a w czasie wojny również cyny i innych cennych przemysłowo metali: wolframu, kobaltu, uranu[3] – używając więźniów jako siły roboczej. Ekstensywna polityka wydobywcza stała się główną siłą napędową rozwoju miasta (od 1939 roku noszącego nazwę Magadan), czyniąc z niego centrum tranzytowe zarówno więźniów, jak i towarów.

Na przełomie 1940 i 1941 roku transporty przywiozły do Magadanu około 12 000 Polaków, w większości jeńców wojennych i ich rodzin. Z nich zaledwie 583 osoby zostały uwolnione w 1942 w ramach akcji rekrutacyjnej II Korpusu generała Andersa.

Na wzgórzu Krutaja nad Magadanem 12 lipca 1996 roku wzniesiony został pomnik Maska Boleści poświęcony pamięci ofiar obozów pracy przymusowej na Kołymie.


Obwód magadański (ros. Магаданская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej. Znajduje się na Dalekim Wschodzie Rosji. Wchodzi w skład Dalekowschodniego Okręgu Federalnego.

Obwód położony jest w północno-wschodniej części Rosji. Od południa graniczy z Krajem Chabarowskim, od zachodu z Jakucją, od północy z Czukotką, częściowo od wschodu z Krajem Kamczackim a pozostałą część od wschodu oblewają wody Morza Ochockiego.
W roku 2000 szacowano ludność obwodu na ok. 233 tys. mieszkańców. Gęstość zaludnienia tym samym wynosiła 0,5 osoby na km². Spis powszechny z 2002 roku wykazał, że żyło w obwodzie magadańskim 182 726 ludzi. Gęstość zaludnienia obwodu (powierzchnia obwodu wynosi 461 400 km²) tym samym wynosiła 0,4 osoby na km². Oznacza to, że w ciągu dwóch zaledwie lat populacja na tym obszarze zmniejszyła się o ok. 52 tys. ludzi. Według szacunków w roku 2010 w obwodzie zamieszkiwało 157 000 (0,35 osoby na km²).

Co po upadku Sovietii? Zapewne ta bogata w minerały i bezludna zmarzlina zainteresuje wielu, ale ja stawiam na Cesarstwo Nipponu.







poniedziałek, 13 maja 2024

48 - Obwód Lipecki

Szojgu dostał kopa w górę, będzie przełożonym Miedwiediewa, zastąpił Patruszewa. Na stanowisku MON, ekonomista Andriej Biełousow. Ciekawe posunięcie, czyżby Putin zaczął liczyć, do tej pory rozkradane i w inny sposób marnotrawione diengi? Zapewne tak, ale, ale, to o trzy lata za późno! Zanim się rozpoczęło wojenkę, trza było zreformować cały system gospodarczy, teraz jest już po ptakach, a ruchy kadrowe nic nie zmienią. Od mieszania czaj słodszy nie będzie.



Obwód Lipecki - niewielki, ale dość gęsto zaludniony rejon na południowy zachód od Moskwy. Oględność Wiki wskazuje, że produkcja tam furczy.
Jakie losy po upadku, duża niewiadoma, być może ta europejska część składająca się z kilku obwodów, która jest mocno uprzemysłowiona, przypadnie zwycięskiej Ukrainie w ramach rekompensaty.


Obwód lipiecki (ros. Липецкая область, Lipieckaja obłast’) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.
W obwodzie rozwinął się przemysł hutniczy, elektromaszynowy, chemiczny, materiałów budowlanych oraz spożywczy[2]. W regionie uprawia się zboże, słoneczniki, buraki cukrowe, ziemniaki oraz hoduje się bydło, trzodę chlewną.
Obwód utworzono 6 stycznia 1954.





O rzeczywistej sytuacji gospodarczej Sovietii. Warto posłuchać.




sobota, 11 maja 2024

47 - Obwód Leningradzki

We czwartek 9 maja,  odbyła się najskromniejsza w historii rządów Wowy, Parada Zwycięstwa. 
Czy była to ostatnia z jego udziałem, a zarazem ostatnia w niesławnej historii tego kałmuckiego państwa, miejmy nadzieję, że tak.






Miłe dla ucha i oka wiadomości o degrengoladzie gospodarczej Sovieta.



Obwód Leningradzki - północno zachodnie rubieże Sovietii, historycznie nobilitowane przez Piotra I, który w rejonach Jeziora Ładoga na smrodliwych bagnach wymyślił nową stolicę Imperium, 
Sankt - Petersburg.
Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy)[3] (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg, Пи́тер, Pitier; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 5 384 342[1].

Petersburg jest miastem wydzielonym Federacji Rosyjskiej i stanowi jej odrębny podmiot. Jest stolicą Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego i obwodu leningradzkiego, chociaż sam do niego nie należy.
Nazwa miasta w ciągu wieków ulegała zmianie. Pierwotnie na cześć św. Piotra miasto nazywało się Сан(к)тпитербурхъ, co było wzorowane na niderlandzkiej wymowie Sint Petersburg, a wynikało z faktu, iż car Piotr I w młodości przebywał przez pewien czas w Holandii. Później ustabilizowała się nazwa w obecnym odniemieckim brzmieniu.

Otwartym pozostaje pytanie, co po upadku Moskwy? Czy tzw. Obwód Leningradzki wraz z Petersburgiem przejmie na siebie godność Nowej Rosji, czy też zwróci się w kierunku Finlandii i Krajom Bałtyckim? Najbardziej realnym wydaje się to pierwsze.


Obwód leningradzki (ros. Ленинградская область, Leningradskaja obłast´) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.
Obwód leningradzki leży w północno-wschodniej Europie, na północnym zachodzie europejskiej części Rosji, nad Morzem Bałtyckim. Region zajmuje obszar 85 300 km², co stanowi ok. 0,5% powierzchni całej Federacji Rosyjskiej. Z północy na południe obwód ciągnie się na długości 320 km, zaś ze wschodu na zachód – 450 km.

Obwód leningradzki graniczy:

na północy – z Republiką Karelii
na wschodzie – z obwodem wołogodzkim
na południowym wschodzie – z obwodem nowogrodzkim
na południu – z obwodem pskowskim
na południowym zachodzie – z Estonią
na zachodzie – z Petersburgiem
na północnym zachodzie – z Finlandią
Od zachodu do obwodu przylega Morze Bałtyckie










Obszar obwodu jest terenem o dużej wilgotności. Istnieje tutaj znaczna liczba rzek i jezior. Ponadto wielkie ilości wody znajdują się w bagnach, zajmujących dużą część regionu.
Na terenie obwodu znajduje się ok. 1800 jezior, w tym Ładoga i Onega – największe jeziora Europy.
Na terenie obwodu żyje 1894,0 tys. osób (2021), co stanowi 1,29% całej populacji Rosji. Średnia gęstość zaludnienia w regionie to 22,57 os./km². Najgęściej zaludnione są rejony leżące w pobliżu Petersburga, zaś najsłabiej – wschodnie obszary obwodu.

Części niektórych rejonów obwodu (m.in. wyborgskiego, wsiewołoskiego, kirowskiego i in.) wchodzą w skład aglomeracji petersburskiej.
45% mieszkańców stanowią osoby w wieku produkcyjnym. Spośród nich 39% pracuje w przemyśle, 34% – w sferze usług, 18% – w rolnictwie, a 9% – w transporcie.
Rdzennymi mieszkańcami regionu są ludy ugrofińskie: Wepsowie, Iżorowie i Karelowie oraz Finowie. Obecnie populacja tych nacji na terenie obwodu jest bardzo nieliczna, zaś 90% populacji stanowią Rosjanie.
Podstawą gospodarki regionu jest zróżnicowany przemysł: maszynowy, chemiczny, metalurgiczny, lekki, spożywczy itp.

Ważnym elementem infrastrukturalnym Obwodu jest nowoczesny kompleks internmodalny Ust - Ługa, zaprojektowany i zrealizowany przez firmę Simens. Ten kolejowo - portowy gigant jest w pełni zautomatyzowny i obługuje strategiczne towary Sovieta, gaz, ropę, węgiel. Pomyślany jako antidotum uniezależniający Rejon od krajów bałtyckich. 
Miał być ponadto ważnym elementem niesławnej pamięci rurociągu Nord Stream 2.
W wyniku Wojny i zamknięcia sie Europy na Sovietię i skutecznego zdominowania Morza Bałtyckiego przez NATO, korzyści płynące z Terminala są o wiele mniejsze od zakładanych.
Należy dodać, że ów cud techniki był już w tym roku "dronowany" przez Ukraińców. 
Dodatkowo wielce problematycznym pozostaje bieżące utrzymanie wielce skomplikowanej infrastruktury. Części zamienne oraz obsługa techniczna pochodziła z Niemiec, a sankcje spowodowały, że źródełko z częściami zamiennymi wyschło, a ruskie drutowanie skomplikowanego, nowoczesnego sytemu, powoduje jego szybką degenerację. 


czwartek, 9 maja 2024

46 - Obwód Kurski

W temacie perspektyw Wowy i jego kamandy, bardzo po mojemu.


Zabawne informacje, szczególnie groźny tytuł. Soviet produkuje, Soviet dostarcza na Wojnę "najnowocześniejsze" samoloty, problem w tym, że owe nietanałogi, to najlepsze na co ich stać, a w rzeczywistości są o wiele gorsze od dość wiekowych F- 16. 


Chińczyk gra z Wową w dupniaka? Raczej tak, bo przecież Kraj Rad mają w kieszeni, a Soviet łyka cały badziew, bo alternatywą pozostaje tylko Iran i Korea Kima.


Według Instytutu Gaidara chińskie towary stanowią 43 proc. całego importu do Rosji, który w ubiegłym roku wyniósł 285 mld dolarów. Dla Chin Rosja jest rynkiem o wtórnym znaczeniu, na który przypada zaledwie 3 proc. dostaw.

Mój ulubiony grubasek z Czeczenii, ledwo dycha, ale, ale, na intonizację przyjechał. Niezmiennie stawiam na Czeczenię jako iskierkę, która roznieci Wieli Pożar i kolaps Imperium.


Obwód Kurski - niewielki dość gęsto zaludniony, najważniejsze dla Obwodu jest miasto Kursk. 
Cechą charakterystyczną, anomalie magnetyczne z uwagi na duże złoża rudy żelaza. Najpewniej w mieście Kurski przemysł maszynowy kwitł, ale jako że teraz to Obwód graniczny z Wojną, za dużo tam nie produkują.
Drzewiej Kurski był miastem granicznym Litwy, ale, ale, zapewne z pewnością po upadku Sovietii, przypadnie Ukrainie w ramach reparacji wojennych.



W XIV-XVI w. sięgały tu wschodnie granice Litwy, obejmując m.in. miasta Kursk i Rylsk. Od 1547 obszar leżał w granicach Rosji.
Obwód został utworzony 13 czerwca 1934.
Kursk (ros. Курск) – miasto (szczególnego znaczenia dla obwodu i rejonu) w Rosji, w obwodzie kurskim (jego stolica). Jest także centrum administracyjnym kurskiego rejonu, w którego skład jednak nie wchodzi stanowiąc samodzielną jednostkę administracyjną (okręg miejski) obwodu.
Miasto położone jest w południowo-zachodniej Rosji, na Wyżynie Środkoworosyjskiej, na szlaku drogowym i komunikacyjnym prowadzącym z Moskwy do Jałty. Miasto sławne również ze względu na anomalie magnetyczne, powodowane występowaniem złóż żelaza.
W mieście rozwinął się przemysł maszynowy, elektrotechniczny, chemiczny, włókienniczy, skórzano-obuwniczy, materiałów budowlanych, szklarski oraz spożywczy.
Jest jednym z najstarszych miast Rosji, po raz pierwszy wymienionym w dokumentach w 1032. Około 1237 zostało doszczętnie zniszczone przez Tatarów Batu-chana i zostało odbudowane po 1283.

W składzie Wielkiego Księstwa Litewskiego w okresie od 1362 do 1500 roku (formalnie do 1503). Następnie zdobywany kilkakrotnie przez oddziały Rzeczypospolitej w trakcie wojen z Moskwą w latach 1612, 1616, 1617 oraz 1634.

Według danych z carskiego spisu powszechnego Kursk zamieszkiwali w 1897 roku głównie Rosjanie (92,4%), Ukraińcy (2,6%), Żydzi (2,0%) i Polacy (1,6%) (według kryterium językowego)[3].

W lipcu 1943 na odcinku frontu na zachód od miasta rozegrała się jedna z największych bitew II wojny światowej – bitwa na łuku kurskim.







wtorek, 7 maja 2024

45 - Obwód Kurgański

Na froncie, jak donoszą, Soviet przewaga, prą do przodu, wiosek kilka zdobywają, tysiące swoich przy tym na śmierć posyłają. Podobno Charków może być zagrożony. 


Pamiętajmy jaką datę mamy! Przed 9 Maja, a także dzisiejszą szopką inauguracji nowej kadencji, Wowa rozkazał jakikolwiek sukces osiągnąć, więc umierają drużynami, plutonami, kompaniami. Tak naprawdę przełomu nie uzyskując.
Najważniejsze zmagania dzieją się zupełnie gdzie indziej, na rynkach finansowych i w sferze gospodarczej. 


W dniu zaprzysiężenia na nową kadencję, rubel nie może spaść na bruk Placu Czerwonego, więc pompują resztki twardej waluty wykupując ptasie truchło, jak ktoś mądry wspomniał, dziennie na reanimację ptaka przeznacza się tam ok. 180 mln USD!!! Mimo tych zabiegów, trynd dla rubla okrutnie niekorzystny.
USD/RUB - 91,33
EURO/RUB - 98, 24
PLN/RUB - 22, 78

Baryłka w trendzie spadkowym i to widać od tygodnia.
78, 67/83, 53 USD
Złota Soviet póki co nie sprzedaje, więc cena się trzyma.
2 330, 35 USD/ uncję.

Na Defiladę Zwycięstwa przyjadą zaproszeni gości, nic to że mocno egzotyczni, chodzi o zatuszowanie efektu osamotnienia.


Obwód Kurgański - zgodonie z zapisami Wiki, ,  mały rolniczy skrawek graniczący z potężnym Kazachstanem. Jednak sąsiedztwo z obwodami typowo przemysłowymi jak czelabiński i swiedłowskim oraz tiumeńskim to dowód inne również poza rolnicze walory Obwodu.
Powołanie obwodu w czasie Wojny, a potem Order Lenina, to najlepszy dowód na pozarolniczą działalność godspodarczą.
Po upadku należy zakładać, że wchłonięci zostaną przez Kazachstan.


Obwód położony jest w południowo-zachodniej Syberii. Na jego terytorium znajduje się 9 miast, 6 osiedli typu miejskiego i 1261 innych zamieszkanych miejscowości. Na południu graniczy z Kazachstanem, na zachodzie z obwodem czelabińskim, na północy z obwodem swierdłowskim i na wschodzie z obwodem tiumeńskim.
Obwód utworzono 6 lutego 1943.
Order Lenina – 30 października 1959.
W obwodzie uprawia się zboże, rośliny pastewne, ziemniaki oraz warzywa. Rozwinął się przemysł elektromaszynowy, spożywczy, materiałów budowlanych, chemiczny oraz lekki.






Świetne zestawienie handlu pomiędzy Sovietią, a Chinami, surowce po zaniżonych cenach w jedną, a produkty wysoko przetworzone w drugą, wypisz wymaluj relacje kolonialne.



Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...