środa, 31 lipca 2024

Polecanka

Marcin Strzyżewski, jak zwykle konkretny, warto. Co jest ważniejsze, sukces terytorialny, czy straty ludzkie i materialne.


W nawiązaniu jak wyżej, Sovieckie "sukcesy", okupione coraz większymi ofiarami i biciem głową w mur, no cóż, świetna strategia. Ciekawym, jak nastrój głównodowodzącego, gen. Teplinskiego(VDV), niedawno pisali, że nie najlepiej, podobno oszalał!



wtorek, 30 lipca 2024

Podzwonne - to już jest koniec!

Na tym kończę systematyczny opis gnijącego państwa. Pozostałe numerki tablic rejestracyjnych, to dodatkowe oznakowania miejsc wcześniej opisywanych. Ostatnim samodzielnym numerem, była pierwsza w kolejności mego opisywania, Czeczenia (95).


Podsumowując, opublikowane dywagacje dotyczące przyszłości dzisiejszych autonomii, republik, obwodów, to tylko i wyłącznie moje niczym nie podparte antycypacje. 
Jaka będzie konfiguracja polityczna, upadłego Imperium, jaki będzie podział skóry po Niedźwiedziu, pożywiom, uwidim.
Jednak wśród spekulacji i wróżenia z fusów, już dziś można wskazać pewniaki oraz ich miejsce w nowym rozdaniu.
  1. Tereny zagrabione Ukrainie, w całości powrócą do macierzy.
  2. Czeczenia jako pierwsza odzyska niepodległość.
  3. Moskwa utraci stołeczność na rzecz Petersburga i ostanie się mało znaczącym gubernianym miastem.
  4. Królewiec i cały obecny Obwód, powrócą na łono Europy, w konfiguracji wolnego obszaru. Miejmy nadzieję administrowanego przez USA.
  5. Wyspy Północne(w nomenklaturze Sovieckiej - Kuryle), powrócą do Japonii. 
No i jeszcze "autocytata" podsumowująca.

niedziela, 28 lipca 2024

94 - Miasto Bajkonur

Soviecka gospodarka, dzięki szaleństwu Wowy cofnęła się do czasów gorbaczowowskiej Sowietii. Logiczne reformy z czasów Jelcyna, których efekt skutecznie konsumował Putin, zostały zastopowane w drugiej dekadzie XXI wieku. Powróciło centralne planowanie z widomym skutkiem dla gospodarki.
Obecnie, sprawnie działa jedynie, maskirowka i propaganda, która stara się przekonać biedniejących grażdan, oraz Zachód, że Wojna to świetne antidotum, rozkręcające gospodarkę i niezależność ekonomiczną Kraju Rad.


Miasto Bajkonur - miasto na terenie Kazachstanu, dzierżawione przez Sovietię z przesławnym kosmodromem z którego startował w przestrzeń Jurij Gagarin. 



Bajkonur (kaz. Байқоңыр, Bajkongyr; ros. Байконур), w latach 1958–1995 Lenińsk – miasto w Kazachstanie, w obwodzie kyzyłordyńskim, na skraju Kara-kum Nadaralskiego, administrowane przez Rosję; stanowi miasto wydzielone, zbudowane dla pracowników kosmodromu Bajkonur. W 2009 roku liczyło ok. 36 tys. mieszkańców[2]. W 2021 roku było to 76 tys. mieszkańców. Założone w 1955 roku k. miejscowości Töretam (Tiuratam).

Bajkonur to również nazwa kazachskiej wioski odległej kilkaset kilometrów od kosmodromu – po locie Gagarina była ona podawana przez ZSRR jako rzekoma lokalizacja kompleksu. W wiosce tej wystawiane były wówczas, dla utrzymania pozorów, makiety rakiet.

28 marca 1994 roku Rosja podpisała z Kazachstanem dwudziestoletnią umowę dzierżawczą dotyczącą Bajkonuru. W jej ramach Rosja płaci corocznie 115 milionów dolarów amerykańskich w zamian za możliwość korzystania z centrum kosmicznego (miasta oraz kosmodromu).

Kazachstan z czasem zaczął naciskać na Rosję o zmianę warunków dzierżawy, co zaowocowało podpisaniem w 2004 nowej umowy o warunkach korzystania z kosmodromu, jednocześnie termin umowy dzierżawczej został przedłużony do 2050.




Dla bezpieczeństwa swego upadającego programu kosmicznego, przeniesiono główny kosmodrom w okolice targanego zawieruchami Archangielska do miejscowości Plesieck. Obecnie jest to najdalej na północ wysunięty kosmodrom na świecie.
W tym miejscu należy wspomnieć, że wszelkiego rodzaju kosmiczna infrastruktura startowa innych państw kosmicznych jest logicznie, zlokalizowana w rejonach południowych, gdzie zmienne i niepewne warunki pogodowe nie zagrażają programom startów kosmicznych. 
Plesieck stał się więc, kolejnym Soviet Nietałogiem:-)))





piątek, 26 lipca 2024

93(23, 123) - Kraj Krasnodarski - już był




Pani Elwira podniosła stopy procentowe do 18!!! Zabójstwo dla przedsiębiorców oraz inwestycji i droga na dno! 
Brawo, tak trzymać:-)))



Kraj Krasnodarski 

 

92 - Miasto Sewatopol - czasowo pod okupacją Soviecką

Kondycja finansowa, ciekawe, ciekawe, a zwłaszcza ekspresowe topnienie Funduszu Narodowego Dobrobytu.
Przed Wojną 112 mld USD, obecnie i do tego oficjalnie 53 mld USD. W trakcie Wojny, oficjalnie opylili 100 ton złota.



Pan Marek Meissner, jak zwykle konkretnie. Liniowi bojcy, dostatają 200 gramów spirtu na dobę, a wojenni grabarze 250. Infrastruktura się sypie, bo zaniechano wszelkich remontów.




Miasto Sewastopol - krymskie miasto należące do Ukrainy, po Wojnie, wraz z całym Krymem powróci pod skrzydła Ukrainy. 


Dla przypomnienia, rejony pod czasową okupacją nie są przeze mnie opisywane, bo nie można ich traktować jako russsssskie.

środa, 24 lipca 2024

91(39)Obwód Królewiecki - już był








Obwód Królewiecki



90(50, 150, 190, 750) - Obwód Moskiewski - już był

Wszystko się kończy i to szybciej niż zakładaliśmy! Mobik który niedawno poległ na froncie Specjalnej Operacji Wojskowej miał 74 lata!


Tanki, tanki, tanki:-)

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/kolejny-transport-czo%C5%82g%C3%B3w-na-front-zamiast-nowo%C5%9Bci-jad%C4%85-same-zabytki/ar-BB1qor7w?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=e33f5b25be614426a82aa5aa722d99dd&ei=4


Obwód Moskiewski



89 - Jamalsko - Nieniecki Okręg Autonomiczny

Lufy w krzokach:-)


Jak jest lato, to "prąd się psuje"!



Jamalsko - Nieniecki Okręg Autonomiczny - arktyczna kraina ponad dwa razy większa od Polski zaludniona przez pół miliona ludzi. Ropa i gaz to bogactwo wysysane spod zamarzniętej ziemi.
Jaka przyszłość po upadku Sovietii, bogactwa determinują, a śladowe zaludnienie daje duże możliwości nowej układanki. Ja optuję za nowym układem południkowym.


Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny (ros. Ямало-Ненецкий автономный округ) – jednostka podziału administracyjnego w obrębie Federacji Rosyjskiej.
Okręg położony jest w strefie arktycznej Niziny Zachodniosyberyjskiej na Skrajnej Północy o powierzchni 769 tys. km², tj. obszar ca 2,4 raza większy od terytorium Polski. Najdalej na południe wysunięty skrawek okręgu oddalony jest na południe od północnego kręgu polarnego o 800 km. Ponad połowa terytorium leży za kręgiem polarnym. W skład terytorium okręgu wchodzi Półwysep Jamalski.

Od wschodu graniczy z Krajem Krasnojarskim, od południa z Chanty-Mansyjskim Okręgiem Autonomicznym – Jugrą, od zachodu z Republiką Komi i Nienieckim Okręgiem Autonomicznym, a od północy oblewają go wody Morza Karskiego.
Teren Okręgu leży w trzech strefach klimatycznych: polarnej, subpolarnej i umiarkowanej chłodnej. Miejscowy klimat charakteryzuje się dużymi zmianami temperatury i innych warunków pogodowych na przestrzeni roku, długą, chłodną i surową zimą z silnymi burzami śnieżnymi i zamieciami.

Najniższa zanotowana temperatura to –56 °C. Lato jest krótkie, średnio trwa ok. 50 dni.

Strefa klimatu polarnego obejmuje wyspy na Morzu Karskim oraz północną część Półwyspu Jamał i Półwyspu Gydańskiego. Tu właśnie najbardziej widoczne są cechy klimatu Okręgu: zima jest bardzo długa i ciężka, a burze śnieżne i zamiecie – najsilniejsze. Także tu notuje się najniższe temperatury (absolutne minimum –56 °C).

W okresie zimowym grubość pokrywy śnieżnej nie przekracza 40 cm. Wiosna pojawia się późno. Temperatury nocą nie spadają poniżej 0 °C jedynie w lipcu. Często występuje wysoki poziom zachmurzenia. Jesienią do pochmurnej pogody dołączają silne wiatry.





poniedziałek, 22 lipca 2024

88(24;84;124) Kraj Krasnojarski - już był



Wieszczony desant morski na Odessę jest tak mało realny jak chiński na Tajwan. Sovieci stracili większośc ODSów, a pozostałe przy życiu używają jako okręty towarowe do zaopatrywania Krymu. Zatonęły sny o morskiej potędza.


Wczasowisko na Krymie, no cóż, Ruski naród specyficzny i do tej pory próbował oddechu w epicentrum zawieruchy wojennej. Jednak ostatnio, animusz odszedł w siną dal i mimo wielkich promocji wakacje na Krymie do popularnych nie należą. 
Najzabawniejszy akapit z linku poniżej, z którego wynika, że wojna to pikuś, bo gdyby obrona przeciwlotnicza działała skutecznie, to wczasowiczów by nie brakowało:-)
„Na masową rezygnację z wakacji na Krymie ma wpływ niska jakość działania systemów obrony przeciwlotniczej” – ocenił ukraiński wywiad wojskowy HUR na Telegramie.


Ilu Ruskich spitoliło z kraju i dokąd? Ciekawe, ciekawe, do nas się nie pchają:-)


Kraj Krasnojaraski.

87 - Czukocki Okręg Autonomiczny

Elwira Nabiullina z karabinem maszynowym, tak, tak, to się dzieje w Sovietii. Nowych czołgów brak, a na remoty, sił starczy do 2024 roku. 


Sovietia w czarnym zadku, już sama zapowiedź Ameryki o rozmieszczeniu rakiet w Niemczech, powoduje u nich rozstrój żołądka, podobną taktykę zastosował Ronald Reagan i pogrązając gospodarczo Sowietię Gorbaczowa.




Czukocki Okręg Autonomiczny - zmarznięta na kość, dalekowschodnia kraina, ponad dwa razy większa od Polski, zamieszkiwana przez pięćdziesiąt tysięcy grażdan. 
Kraj na krańcach świata, wydobywają tam złoto i węgiel, o innych minerałach cicho sza.
Po upadku Sovietii, zapewne zagospodarują rejon Japończycy w kooperacji z sąsiadującymi z Czukotką Amerykanami.


Klimat Czukotki jest niezwykle surowy – na wybrzeżach morski, we wnętrzu okręgu – kontynentalny. Zima trwa do 10 miesięcy. Średnia temperatura stycznia wynosi od –15 °C do –39 °C, a lipca od +5 °C do +10 °C. Roczna suma opadów 200–500 mm. Pod ziemią obecna wieczna zmarzlina.

Czukocki Okręg Autonomiczny, Czukotka (ros. Чукотский автономный округ, czukocki: Чукоткакэн автономныкэн округ) – jednostka terytorialna Federacji Rosyjskiej, położony na północnym wschodzie państwa. Należy do rejonów Dalekiej Północy. Powierzchnia 737 700 km².

Centrum administracyjnym Czukotki jest Anadyr. Na terenie okręgu znajduje się jeden z największych parków narodowych w Rosji – Park Narodowy „Beringia”[2] i Rezerwat „Wyspa Wrangla”

Czukocki Okręg Autonomiczny położony jest na kontynencie azjatyckim, obejmuje Półwysep Czukocki i pewną liczbę wysp (Wrangla, Ajon, Ratmanowa i in.). Otoczony morzami: Wschodniosyberyjskim, Czukockim i Beringa. Większość obszaru położona za Północnym Kołem Podbiegunowym. Graniczy z Jakucją, Krajem Kamczackim i obwodem magadańskim.

Klimat Czukotki jest niezwykle surowy – na wybrzeżach morski, we wnętrzu okręgu – kontynentalny. Zima trwa do 10 miesięcy. Średnia temperatura stycznia wynosi od –15 °C do –39 °C, a lipca od +5 °C do +10 °C. Roczna suma opadów 200–500 mm. Pod ziemią obecna wieczna zmarzlina.

Liczba ludności Czukockiego Okręgu Autonomicznego wynosiła w 2010 roku około 50 526 mieszkańców.
Czukocki Okręg Autonomiczny powstał 10 maja 1930. Gubernatorem regionu w latach 2000–2008 był znany oligarcha i polityk, Roman Abramowicz.




piątek, 19 lipca 2024

86 - Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny - Jugra

Niektórzy nasi "eksperci", wciąż twierdzą, że Sovietia produkuje ponad 1000 czołgów rocznie, prawdziwe dane są ciut inne, a i to zapewne zawyżone. Według poniższego stać ich na 30 sztuk, a pozostałe na liniach produkcyjnych Rostechu, to remontowane starocie wyciągnięte z magazynów lub uszkodzone na Wojnie.


Japończycy wspierają Ukrainę pokaźnymi kwotami, mój dalekowschodni faworyt coraz bardziej aktywny na militarnej arenie świata, brawo!


Powtórka z historii, Wariag już kiedyś, za sprawą Japonii, poszedł na dno?:-)))






Wowa w durnia z Saszą gra?
Może jednak jest inaczej,
Baćka chłopski rozum ma,
Z Wową tonąć nie chce raczej :-)




Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny - Jugra - duża(534 801 km²) syberyjska, azjatycka kraina położona przy granicy z Europą, ludzi tam na lekarstwo(1 688 378), a największym skarbem Chanatu są złoża ropy i gazu, odkryte nie tak dawno, bo w latach 50 ubiegłego wieku.
Jaki los tej bagiennej krainy jezior i tajgi, po upadku Sovietii? Czy Chanat połączy się z innymi, zasobnymi w bogactwa w układzie południkowym, być może.


Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny – Jugra (ros. Ханты-Мансийский автономный округ – Югра, Chanty-Mansijskij awtonomnyj okrug – Jugra) – jednostka podziału administracyjnego w obrębie Federacji Rosyjskiej, wchodząca w skład obwodu tiumeńskiego.
Chanty-Mansyjski OA – Jugra położony jest w zachodniej Syberii, na kontynencie azjatyckim, tuż przy granicy z Europą. Okręg leży w północnej Rosji, na wschód od Uralu, na równinnym terenie wchodzącym w skład środkowej części Niziny Zachodniosyberyjskiej. Jugra leży między 58° a 66° szerokości geograficznej północnej. Kraj z północy na południe rozciąga się na długości 900 km, a ze wschodu na zachód – na 1400 km.

Od północy Okręg graniczy z Jamalsko-Nienieckim Okręgiem Autonomicznym, od północnego zachodu – z Republiką Komi, od południowego zachodu – z obwodem swierdłowskim, od południa – z wchodzącymi w skład obwodu tiumeńskiego rejonami: Tobolskim i Uwackim. Na wschodzie Jugra graniczy z Krasnojarskim Krajem, zaś na południowym wschodzie – z obwodem tomskim.

Łączna długość granic Chanty-Mansyjskiego OA wynosi 4750 km.

Ponad połowę obszaru Okręgu porasta tajga. Przez terytorium Jugry płyną liczne rzeki i strumienie. Na terenie obwodu znajdują się niezliczone jeziora oraz zajmujące wielkie obszary bagna.
Na obszarze obwodu położona jest ogromna liczba większych i mniejszych jezior, w tym ponad 29 000 o powierzchni przekraczającej 1 ha, a także 4 zajmujące obszar ponad 100 km². Są nimi: Kondinskij Sor, Leuszynskij Tuman, Bandemtor i Tromemtor.

Na terenie Jugry znajdują się bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, których eksploatacja jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Zostały one odkryte w latach 50. XX w. Złoża te stanowią część Zachodniosyberyjskiego Zagłębia Naftowego. Pierwsze złoże gazu w rejonie tego zagłębia zostało odkryte 21 września 1953 właśnie na terenie Chanty-Mansyjskiego OA, w pobliżu miasta Bieriozowo, zaś ropa naftowa odkryta została w 1959 r. Na terenie okręgu pierwszy odwiert powstał 25 września 1959 w rejonie wsi Szaim (dzisiejsze miasto Uraj).

Blisko 30 mln ha lasów dostarcza surowca dla przemysłu drzewnego i papierniczego. Ponadto na terenie okręgu rozwinięte związane z lasem myślistwo oraz pozyskiwanie owoców runa leśnego. Duże znaczenie ma rybołówstwo oraz chów reniferów i zwierząt futerkowych. Rolnictwo z powodu trudnych warunków klimatycznych i niekorzystnych warunków glebowych nie odgrywa znacznej roli.

W XIX w. na terytorium Jugry kontynuowana było osadnictwo rosyjskie. Obszar dzisiejszego obwodu był jednym z wielu miejsc zsyłki przeciwników politycznych caratu, w tym Polaków.






czwartek, 18 lipca 2024

85(38; 138) - Obwód Irkucki - już był




Obwód Irkucki 




 

84(24; 88; 124) - Kraj Krasnojarski - już był

Sovietia powoli się sypie, nawet "atomówki" szwankują, a na potrzeby wojenne, czyszczą magazyny, na front jadą muzealne T - 62 nie, nie to raczej T - 54!




Kraj Krasnojarski








83 - Nieniecki Okręg Autonomiczny

Bardzo interesujący wywiad, chociaż b. długi, warto wysłuchać całego. Najważniejsze, o czym nie wszyscy wiedzą, Wowa, dzięki Wojnie, prawie przejadł tzw. Fundusz Dobrobytu Narodowego, czyli 200 mld USD!


 
Nieniecki Okręg Autonomiczny - europejska, północna kraina na skraju zimnych mórz, Białego, Barentsa i Morza Karskiego, o powierzchni pół Polski, zamieszkiwana przez niecałe 45 tysięcy grażdan. Tutaj trysk ropa i buzuje gaz, dlatego to cenny skrawek upadającego imperium.
Jaki los po kolapsie Sovietii? Rozsądnym wydaje się stworzenie "wydobywczej zony" poprzez przyłączenie sąsiadującego z opisywanym, Okręgu Jamalsko - Nienieckiego.



1.Czukocki
2.Chanty-Mansyjski
3. Nieniecki
4. Jamalsko-Nieniecki.


Nieniecki Okręg Autonomiczny (ros. Ненецкий автономный округ, nieniecki: Ненёцие автономной ӈокрук) – okręg autonomiczny Federacji Rosyjskiej administracyjnie należy do obwodu archangielskiego. Położony w Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym. Stolicą okręgu jest Narjan-Mar.
Nieniecki Okręg Autonomiczny położony jest w europejskiej części Rosji, nad Morzem Białym, Morzem Barentsa i Morzem Karskim. Obejmuje północno-wschodni skraj obwodu archangielskiego z półwyspem Kanin oraz wyspami Kołgujew i Wajgacz. Administracyjnie graniczy od południowego zachodu z rejonem miezieńskim, od południa i południowego wschodu z Republiką Komi, a od wschodu z Jamalsko-Nienieckim Okręgiem Autonomicznym.

Okręg leży w północnej części Niziny Wschodnioeuropejskiej nazywanej Niziną Diwińsko-Peczorską. Większa część okręgu znajduje się za kołem podbiegunowym północnym. Największą rzeką jest Peczora.
Gospodarka Nienieckiego Okręgu Autonomicznego zdominowana jest przez wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Dziedziny te stanowią około 99% działalności przemysłowej w okręgu.
Okręg utworzono w 1929 jako Nieniecki Okręg Narodowy, w 1977 został przemianowany na Nieniecki Okręg Autonomiczny.




wtorek, 16 lipca 2024

82 - Tzw. Republika Krymu

W Gdańsku w Nowym Porcie płonęły, ostatniej niedzieli, magazyny portowe. Jak zwykle w przypadki nie wierzę, pozostaje refleksja jeno, te ruskie kieszonkowe dywersanty, to kretyni, wszak podpalili magazyn z zabawkami i tekstyliami z Chin.


Wowa podnosi podatki, brawo, brawo, brawo, najwyższa już pora.

W Niżnym Nowogrodzie, wznawiają produkcję, Wołgi! Jedyny problem z nazwą, bo owa nowa, w różnych odmianach, to klon chińskich cudów techniki. Proponuję podrasować pierwotną nazwę na Kitaj Volga:-)


Krym - ukraiński półwysep, czasowo okupowany przez Sovietię. Pierowotnie, trzon ludności stanowili Tatarzy, ale w wyniku permanentnych wywózek i dobrowolnych przesiedleń, obecnie są niewielką mniejszością, do tego mocno prześladowaną przez okupantów.
Po załamaniu się Sovietii, powróci do Ukrainy. Problematycznym pozostaje, czy będzie wola, aby repatriować na półwysep Tatarów, raczej wątpię.


Półwysep Krymski, Krym (ukr. Кримський півострів, Krymśkyj piwostriw; Крим; ros. Крымский полуостров, Krymskij połuostrow; Крым; krymskotat. Къырым ярымадасы, Qırım yarımadası; Къырым, Qırım) – półwysep pomiędzy częścią północną Morza Czarnego a częścią zachodnią Morza Azowskiego, zwany w starożytności Chersonezem Taurydzkim bądź Taurydą, połączony jest z lądem tylko wąskim Przesmykiem Perekopskim, pomiędzy morzami Czarnym i Azowskim, a na wschodzie oddzielony od lądu Cieśniną Kerczeńską. Powierzchnia ok. 27 tys. km².
W 1954 został przekazany z Rosyjskiej FSRR do Ukraińskiej SRR – najpopularniejsza wersja głosi, że z okazji trzechsetnej rocznicy ugody perejasławskiej, która zjednoczyła (według przyjętej w Związku Radzieckim interpretacji historii) Ukrainę z Rosją. W dokumentach dotyczących przekazania Krymu nie ma jednak o tym informacji. Istnieją różne wersje tłumaczące ten krok – według jednej Krym miał być osobistym darem I sekretarza KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Nikity Chruszczowa dla Ukrainy, co miało być „odkupieniem win” za jego działalność w tej republice w czasach stalinowskich. Inna sugeruje, że głównym powodem była gospodarka – nowi koloniści rosyjscy, przybyli na Krym po deportacji Tatarów, nie potrafili sobie poradzić w miejscowym klimacie. Według Chruszczowa potrzebni tam są ludzie, przywykli do ciepłego i suchego klimatu, tacy, którzy kochają sady i kukurydzę, a nie ziemniaki – czyli Ukraińcy. Według Siergieja Chruszczowa, decyzja jego ojca była czysto administracyjna i dotyczyła dużej, jak na ZSRR, inwestycji związanej z budową kanału wodnego łączącego północny Krym ze zbiornikiem Kachowskim na Dnieprze. Chodziło o uproszczone finansowanie przez jedną republikę kosztownych prac hydraulicznych. Forma przekazania Krymu Ukraińskiej SRR z jednej strony budzi wątpliwości co do jego zgodności z prawem (w warunkach radzieckich stanowiło to kwestię drugorzędną), zaś z drugiej – stała się podstawą dla poglądu (prezentowanego przez stronę rosyjską), że również po cesji samo miasto Sewastopol pozostało w granicach RFSRR; w praktyce ówczesnego ZSRR, traktowano je jako część USRR. Niemal cały obszar półwyspu wchodził w skład Republiki Autonomicznej Krymu; ponadto znajduje się tu miasto wydzielone (na prawach jednostki administracyjnej pierwszego rzędu) Sewastopol, zaś północna część należącej do Półwyspu Krymskiego Mierzei Arabackiej od 1955 przynależała do obwodu chersońskiego.

W styczniu 1994 wybory prezydenckie na Krymie wygrał Jurij Mieszkow, związany politycznie z Blokiem Rosja i Republikańską Partią Krymu. Z jego inicjatywy, Rada Najwyższa Krymu postanowiła wrócić do wariantu konstytucji w brzmieniu sprzed uzgodnionych ze stroną ukraińską poprawek. Nowo wybrany ukraiński prezydent, Leonid Kuczma, zdecydowanie jednak wystąpił przeciwko tym zmianom. Z jego inicjatywy 17 marca 1995, Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła dwie ustawy: o zmianie konstytucji i niektórych ustaw. Zgodnie z ich postanowieniami, Republika Krymu nabywała status administracyjno-terytorialnej autonomii, w ramach Ukrainy, a krymska konstytucja musiała być zatwierdzona przez Radę Najwyższą w Kijowie. Miasto Sewastopol otrzymało status administracyjnej jednostki, wydzielonej ze składu autonomii Krymu, a podległej bezpośrednio władzy centralnej w Kijowie.

Zarys historyczny
W pierwszym ćwierćwieczu XVIII wieku ludność Krymu (należał w większości do Chanatu Krymskiego, a pewne części do Turcji) stanowiła ok. 467 tys. (95,1% Tatarzy krymscy, 2,6% Grecy, 2,1% Ormianie, 0,2% Krymczacy i Karaimi). To była największa liczba mieszkańców Krymu przed podbojem rosyjskim, gdyż po wojnie rosyjsko-tureckiej 1768−1774 ludność zmniejszyła się do 454,7 tys., ale później całą ludność chrześcijańską (Grecy i Ormianie, łącznie 31 tys.) na rozkaz carycy rosyjskiej Katarzyny II wysiedlono z Krymu, tworząc kolonie greckie na północ od Morza Azowskiego (okolice Mariupola) oraz kolonię ormiańską Nor-Nachiczewan w pobliżu Rostowa nad Donem (obecnie miasnikowski rejon podmiejski obwodu rostowskiego, ormiańskie miasto Nachiczewan w 1928 przyłączono do Rostowa).

Przed wcieleniem do Imperium Rosyjskiego i w pierwszych latach po aneksji, z Krymu do Imperium Osmańskiego wyjechała większość ludności tatarskiej (w tym ok. 200 tys. osiedlono w Rumelii na terenie obecnej Bułgarii południowej). Do 1785 ludność Krymu spadła do 46,5 tys. płci męskiej (w tym Tatarzy krymscy 84,1%, czyli 39,1 tys.). Ludności greckiej i ormiańskiej wcześniej wysiedlonej do Rosji zabroniono powrotu na Krym, ale przesiedleńcom z Turcji czasem darowywano ziemie na Krymie (Grekom w Bałakławie).

Po wojnie rosyjsko-tureckiej 1787−1791 nasilił się napływ ludności z Rosji. Tak w 1793 ludność Krymu stanowiła 128 tys. (w tym Tatarzy krymscy 87,8%, Grecy 2%, Romowie 2,6%, Ormianie 0,6%, Żydzi 1,2%, jak też Rosjanie 5% i Ukraińcy 0,7%), w 1835 na Krymie mieszkało już 279,4 tys. (w tym Tatarzy krymscy 83,5%, Rosjanie 4,4%, Ukraińcy 3,1%, Romowie 2,4%, Grecy 2%, Ormianie 1,5%, Karaimi 1,1%, Żydzi 0,9%, Niemcy 0,7%, Bułgarzy 0,4%).

Kilka lat przed wojną krymską (w 1850) ludność Krymu wzrosła do 343,5 tys. (w tym 77,8% Tatarzy krymscy, 7% Ukraińcy, 6,6% Rosjanie, 2% Grecy, 1,9% Romowie, 1,3% Karaimi, 1% Ormianie, 1% Niemcy, 0,9% Żydzi, 0,5% Bułgarzy). W czasie wojny krymskiej część Tatarów aktywnie uczestniczyła w wojnie przeciw Rosji i po wojnie wyemigrowała wraz z rodzinami do Turcji (ok. 18,5 tys.). Władze rosyjskie w czasie wojny dokonały wysiedlenia znacznej części Tatarów ze strefy nadmorskiej Krymu w głąb terenu. Ludność Krymu zmalała do 331,3 tys. w 1858 (73% Tatarzy krymscy, 12,6% Rosjanie, 4% Ukraińcy, 2,4% Grecy, 2% Romowie, 1,8% Żydzi, 1,5% Niemcy, 1,3% Ormianie, 0,8% Karaimi, 0,6% Bułgarzy).

Drugi exodus Tatarów z Krymu miał miejsce na początku lat 60. XIX wieku.

Tatarzy krymscy tracili stopniowo swoje ziemie. Na początku XIX w. w posiadaniu Tatarów pozostawało 30% gruntów ornych, lecz w połowie XIX w. ich obszar zmniejszył się dwukrotnie, przy tym ludność tatarska wzrosła z 140 do 240 tys., to spowodowało, że 52% chłopów tatarskich nie posiadało ziemi. Dążenie do wolności i ziemi, jak też propaganda islamska, spotęgowane przez działania władz rosyjskich (zabroniono powrotu do domów ludności wysiedlonej w czasie wojny), spowodowały masowe odejście ludności tatarskiej do Imperium Osmańskiego. Ogólny ubytek ludności Krymu w 1860 wyniósł 117 tys. – z 306 tys. do 189 tys. osób. W latach 1861–1862 wyjechało jeszcze 15 tys. Tatarów. Przesiedleńców ulokowano głównie na terenie Dobrudży południowej (w obecnej Bułgarii). Razem z Tatarami wyjechali też Nogajowie z Kubania. Emigrantów wywożono drogą morską, przy tym ok. 60 tys. zginęło w morzu z wyczerpania, chorób i z powodu zatonięcia statków. Mimo bardzo trudnych warunków w miejscu osiedlenia tylko bardzo mała część emigrantów wyraziła chęć powrotu na Krym, ale władze rosyjskie nie sprzyjały temu.

W wyniku emigracji całkowicie opustoszało 278 osiedli w ujezdzie perekopskim, 20 w ujezdach symferopolskim i jałtańskim, oraz 196 w eupatoryjskim. Znaczne połacie ziemi opustoszały i jej cena spadła 7-krotnie. Do prac polowych używano wojska. W 1864 ludność Krymu wynosiła 198,7 tys. (w tym 50,3% Tatarzy krymscy, 28,5% Rosjanie i Ukraińcy, 6,5% Grecy, 5,3% Żydzi, 2,9% Ormianie, 2,7% Niemcy, 1,7% Karaimi, 1,6% Bułgarzy). To był ostatni moment, kiedy Tatarzy Krymscy stanowili większość na Krymie.

Pierwszy spis powszechny Rosji w 1897 odnotował gwałtowny wzrost ludności Krymu (w wyniku przyrostu naturalnego, ale głównie napływu) do 546,7 tys. (w tym Tatarzy krymscy 35,7%, Rosjanie 33,1%, Ukraińcy 11,8%, Niemcy 5,8%, Żydzi 4,4%, Grecy 3,1%, Ormianie 1,5%, Bułgarzy 1,3%, Polacy 1,2%, Turcy 0,3%). Osadnicy niemieccy stanowili aż 23% ludności pow. perekopskiego, 12% pow. eupatoryjskiego i 4% pow. symferopolskiego. Bułgarzy mieszkali głównie w pow. teodozyjskim, gdzie stanowili 5% ludności. W pow. perekopskim pojawili się osadnicy czescy i estońscy. W ujezdach kontynentalnych guberni taurydzkiej (berdiański, melitopolski, dnieprowski) dominowali Ukraińcy, przed Rosjanami. W ujezdach Krymu (symferopolski, eupatoryjski, jałtański, teodozyjski) dominowali Tatarzy przed Rosjanami, w ujeździe perekopskim u nasady półwyspu istniała równowaga czterech narodowości (Tatarzy, Rosjanie, Ukraińcy, Niemcy), w gradonaczalstwach (miastach wydzielonych) Sewastopol i Kercz-Jenikale zdecydowaną większość stanowili Rosjanie, którzy dominowali również w miastach guberni[21].

W 1902–1903 ruszyła nowa fala uchodźstwa ludności tatarskiej do Turcji. Jak i dawniej przyczyny były natury gospodarczej (odsetek gospodarstw tatarskich nieposiadających własnej ziemi sięgnął 64%). Do Turcji zdążyło wyjechać 13 tys. osób narodowości tatarskiej, ale władze rosyjskie zabroniły dalszego wydawania paszportów, by zapobiec masowej ucieczce Tatarów.

Od 1921 do czerwca 1922 Krym – podobnie jak sąsiednie rejony Ukrainy, Rosji (Powołże) i Kazachstanu – dotknęła klęska głodu, pogarszana jeszcze rekwizycjami płodów rolnych przez władze bolszewickie[22]. Na terenie Krymu zmarło z głodu około 100 tys. osób[22][23], 50 tys. ludzi opuściło półwysep szukając pożywienia, co łącznie oznaczało ubytek 21% mieszkańców tego rejonu. Klęską dotknięte były głównie rolnicze obszary zamieszkane przez Tatarów. Podczas gdy w Bakczysaraju zmarło z głodu 55% mieszkańców, w Biłohirsku 48%, to w Symferopolu 13%, zaś w Sewastopolu 11%[22].

W okresie 1929–1930 miała miejsce kolektywizacja, połączona z represjami wobec duchowieństwa (w tym muzułmańskiego) oraz narzuceniem językowi krymskotatarskiemu w 1928 alfabetu łacińskiego zamiast arabskiego, zaś w latach 1931–1933 kiedy Ukrainę i niektóre regiony Rosji (w tym Kubań i Kazachstan) nawiedziła śmiertelna klęska głodowa, wielki głód ominął Krym. W okresie wielkiego terroru w latach 1937–1938 NKWD przeprowadził dużą akcję przeciwko dotychczasowej elicie komunistów i inteligencji (w tym i krymskotatarskiej). W sumie wydarzenia te, po 1922, doprowadziły do śmierci kolejnych 40 tys. Tatarów krymskich; tym niemniej liczba Tatarów krymskich wzrosła z 179 tys. według spisu z 1926 do 219 tys. według spisu z 1939.

W czasie II wojny światowej, władze sowieckie dokonały latem 1941 deportacji z Krymu ludności niemieckiej, a w czasie okupacji hitlerowskiej władze okupacyjne wymordowały ludność żydowską, krymczacką oraz romską. W akcjach eksterminacyjnych brały udział też krymskotatarskie oddziały ochotnicze[24]. Mordów na ludności cywilnej dokonywano także w czasie akcji pacyfikacyjnych spowodowanych aktywną partyzantką sowiecką. W myśl planów niemieckich Krym zasiedlony miał być przez Niemców i nosić nazwę Gotenland (Kraj Gotów)[25]. Po wyzwoleniu Krymu przez Armię Czerwoną w maju 1944, Józef Stalin, pod pretekstem, że w czasie okupacji ludność krymskotatarska kolaborowała z niemieckimi najeźdźcami, zadecydował o wysiedleniu wszystkich Tatarów krymskich oraz Ormian, Greków i Bułgarów z Krymu do sowieckich republik Azji Środkowej (przede wszystkim Uzbeckiej SRR). Formalną decyzję w tej sprawie podjął 11 maja 1944 Państwowy Komitet Obrony ZSRR, decyzja była sygnowana przez Stalina. Główną akcję deportacyjną przeprowadził NKWD w dniach 18–20 maja 1944. W czasie akcji wysiedlono z Krymu około 200 tysięcy Tatarów krymskich. W miejsce wysiedleńców przybyli osadnicy, głównie rosyjscy i ukraińscy.



niedziela, 14 lipca 2024

81(59; 159) - Kraj Permski - już był

Spadł kolejny Suchoj Superjet 100. Dla przypomnienia, to najnowsze cudo soviet techniki, ich samodzielna(?)konstrukcja, odważna konkurencja dla zachodnich pasażerów. Duma i nadzieja na eksport, niestety w obliczu poważnej ilości niekontrolowanych "uziemień", chętnych na zakup, lawinowo ubywa.


Szef WDW i pupil Wowy, zwariował!



Kraj Permski - powtórka, link do Kraju, poniżej.

80(75) - Kraj Zabajkalski - już był




Kraj Zabajkalski - opisywany pod pierwszym z numerów czyli 75, dla porządku po raz wtóry umieszczam, bez opisu, linkując jeno do Wiki.


79 - Żydowski Obwód Autonomiczny

Żydowski Obwód Autonomiczny - dziwaczny sztuczny twór na krańcu świata, ze stolicą w Birobidżanie. Jak to w Sovietii, wszytko jest wielkim picem i tak w Obwodzie, Żydów jest jak na lekarstwo. 

Według danych z 2005 Rosjanie stanowią 88,8%, Ukraińcy 4,5%, Żydzi 1,8%, inni 4,9%.

Dalekowschodnia kraina wymyślona przez Stalina, a ponieważ Gruzin był wściekłym antysemitom, to zafundował im autonomię w okolicach Pacyfiku i w bliskim sąsiedztwie Chin.
Po upadku Kremla, Obwód bez wystrzału przejmą Kitajce.


Żydowski Obwód Autonomiczny (ros. Еврейская автономная область, jid. ‏ייִדישע אויטאָנאָמע געגנט‎ Jidisze Ojtonome Gegnt) – terytorium wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej, stanowi część Dalekowschodniego Okręgu Federalnego. Od południa graniczy z Chinami (wzdłuż rzeki Amur), na zachodzie z obwodem amurskim, a na wschodzie z Krajem Chabarowskim.
Ziemie nad rzeką Amur zamieszkane były w czasach przedhistorycznych przez plemiona Tunguzów. Rosyjska kolonizacja terenów obecnej republiki rozpoczęła się w XVII wieku. Po zajęciu przez wojska rosyjskie region zasiedlany był przez Kozaków, staroobrzędowców, rosyjskich chłopów, a od końca XIX wieku przez Koreańczyków.

W okresie rewolucji bolszewickiej w Rosji ziemie te weszły w skład Republiki Dalekiego Wschodu, która istniała w latach 1920–1922. Później stanowiły część Kraju Chabarowskiego. W 1928 władze radzieckie postanowiły zasiedlić te tereny ludnością żydowską. Był to jeden z planów polityki etnicznej Józefa Stalina, którego celem było przeciwdziałanie szerzącemu się w ZSRR ruchowi syjonistycznemu.

Żydowski Obwód Autonomiczny w składzie Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej powstał 7 maja 1934. W latach 30. XX wieku wielu Żydów w ZSRR zmuszono do migracji do Birobidżanu. Mimo to Żydzi w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym nigdy nie stanowili nawet jednej trzeciej mieszkańców.

Od 1991 Żydowski Obwód Autonomiczny znajduje się w składzie Federacji Rosyjskiej; jako jedyny z pięciu radzieckich obwodów autonomicznych nie awansował do statusu republiki autonomicznej. Utrzymał dawny status i nazwę, pomimo że liczba Żydów jest w nim znikoma.

Kraj położony nad rzeką Amur, przy granicy z Chinami. Przez terytorium Żydowskiego OA przechodzi Kolej Transsyberyjska.

Rozwinięty przemysł elektrotechniczny, maszynowy i odzieżowy, nadto metalowy, materiałów budowlanych, skórzany, drzewny i spożywczy. Eksploatacja rud ołowiu i cyny, wydobycie surowców skalnych (wapienie, dolomity). Uprawa pszenicy, jęczmienia, owsa, ziemniaków i warzyw. Chów i hodowla bydła, trzody chlewnej i drobiu. Główne ośrodki: Birobidżan, Obłucze, Bira, Leninskoje.






piątek, 12 lipca 2024

78(98, 178, 198) - Miasto Petersburg

Amerykany wiedzą o tym już od dawna, ciekawe czemu teraz to upubliczniają? Czyżby rychły koniec Wowy?
Swoją drogą, link mówi o stratach w ludziach, a to tylko jedna strona Soviet Maskirowki, druga wciąż nie upubliczniona, czyli pogłębiająca się zapaść produkcji wojennej, póki co Amerykanie uprzejmie milczą:-)


Miłe wieści o finansach Sovietii, kiedy nadejdzie armagedon, no cóż, poczekamy.

Władze Rosji powołują się na cyfry wzrostu PKB, jednak zdaniem Miłowa, "to absolutnie nic nie oznacza", bo sam wzrost PKB w oderwaniu od innych wskaźników nie odzwierciedla sytuacji gospodarki.
 W ZSRR PKB rósł do samego końca, dopóki kraj się nie zawalił. W sklepach już nic nie było, ale PKB rósł. Dlaczego on rośnie teraz? Władze wzięły pieniądze z rezerw i włożyły je w kompleks zbrojeniowy. Wojskowa część gospodarki, owszem, wykazuje szybki wzrost, ale właśnie dzięki tym pieniądzom. Wszystko pozostałe – albo w ogóle nie rośnie, albo się zmniejsza. W sumie wychodzi 3 proc. wzrostu. Trzeba jednak pamiętać, że gospodarka wojenna to jest 5-7 mln ludzi, mniej niż 10 proc. siły roboczej. Wydatki na armię to 6-7 proc. PKB, ale jest jeszcze przecież 93-94 proc., czyli cała reszta - wyliczył Miłow.

Jak zauważył, "w warunkach ogólnej stagnacji ta 'dokładka' zbrojeniowa może stworzyć wrażenie, że gospodarka rośnie". - Problem z nią jest taki, że ona zależy wyłącznie od pieniędzy w budżecie, a te się kończą. To jest model na krótki okres - ocenił ekonomista.


Sovietia obcina o 25% forsę na badania i rozwój, no cóż może i logiczne, wszak za czasów Wowy nic sensownego nie wymyślili, a to co mieli i mają, to wszystko ukradzione z Zachodu.


Miasto Petersburg - wilgotny, bagienny moloch, postawiony przez ambitnego Piotra Pierwszego. Zgodnie z moimi przewidywaniami miasto przyszła stolica Nowej Rosji. Póki co w obliczu trwającej Wojny, obok Moskwy, Pitier w specjalnej strefie zaopatrzenia, Wszak Wowa wie, że pożywką wszelkich rewolucji są puste żołądki grażdan z wielkich miast.


Petersburg , Sankt Petersburg (war.)[3], ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg)[a]; dawniej: Piotrogród (ros. Петроград Pietrograd), Leningrad (ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 5 384 342.

Petersburg jest miastem wydzielonym Federacji Rosyjskiej i stanowi jej odrębny podmiot. Jest stolicą Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego i obwodu leningradzkiego, chociaż sam do niego nie należy.

Nazwa miasta w ciągu wieków ulegała zmianie. Pierwotnie na cześć św. Piotra miasto nazywało się Сан(к)тпитербурхъ, co było wzorowane na niderlandzkiej wymowie Sint Petersburg, a wynikało z faktu, iż car Piotr I w młodości przebywał przez pewien czas w Holandii. Później ustabilizowała się nazwa w obecnym odniemieckim brzmieniu. Po wybuchu I wojny światowej, 31 sierpnia 1914 roku niemiecko brzmiącą nazwę zamieniono ze względów patriotycznych na jej rosyjskie tłumaczenie „Piotrogród” (Петроград). Prawie dziesięć lat później, 26 stycznia 1924 Piotrogród stał się „Leningradem” – w ten sposób uczczono pamięć Włodzimierza Lenina, zmarłego przywódcy Rosji Radzieckiej. 6 września 1991 miastu przywrócono dawną nazwę.
Piter” (Пи́тер Pitier) – to z kolei nieoficjalna, pieszczotliwa, potoczna nazwa miasta, która funkcjonowała już w XIX wieku, była używana zarówno w czasach radzieckich, jak też obecnie. Stosuje się też określenia Культурная столица (Stolica Kultury), Северная столица (Północna Stolica), Вторая столица (Druga Stolica), Северная Венеция (Wenecja Północy), Северная Пальмира (Palmyra Północy), Петрополь (Pietropolis), Невоград (Newograd), Окно в Европу (Okno do Europy).

Zalecaną polską nazwą miasta (egzonimem), zgodnie z ustaleniami Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych jest tradycyjna forma „Petersburg”. W 2006 roku Komisja dopuściła używanie egzonimu wariantowego „Sankt Petersburg”, w dalszym ciągu zalecając w języku polskim używanie nazwy „Petersburg”
Petersburg jest największym po Moskwie ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym Rosji, jednak pod względem odwiedzin turystów przewyższa stolicę, i tak np. w 2004 było ich 3,4 mln. Przez UNESCO został ogłoszony „ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata”, m.in. w związku z opiniami, że jest jednym z najwspanialszych zespołów urbanistycznych świata.
Sprawą prestiżową dla władców Rosji z dynastii Romanowów było uzyskanie dostępu do Morza Bałtyckiego. Przez ponad sto lat kolejni carowie bezskutecznie starali się osiągnąć wyznaczony cel. Dopiero w okresie rządów Piotra I Rosjanie znaleźli się nad Bałtykiem. Dzięki wojnie północnej, którą toczył ze Szwedami w latach 1701–1721 oraz zwycięstwie w bitwie pod Połtawą w 1709, a także korzystnych ustaleniach pokoju w Nystad (fin. Uusikaupunki), mógł przystąpić do zagospodarowywania nadmorskich obszarów.

Głównym marzeniem cara było zbudowanie od podstaw miasta, które miało świadczyć o narodzinach potęgi państwa rosyjskiego. Prace budowlane, w których brali udział najwybitniejsi architekci ówczesnej Europy, rozpoczęły się już w 1703 na zdobytej rok wcześniej od Szwecji Wyspie Zajęczej (fin. Jänissaari), położonej w Ingrii u ujścia Newy. Był to obszar podmokły i słabo zaludniony, toteż osuszenie tych terenów było podstawowym wyzwaniem dla budowniczych. Pierwszą budowlą wzniesioną na obszarze Wyspy Zajęczej była Twierdza Pietropawłowska, którą rozpoczęto wznosić na mocy rozkazu cara z dnia 16 maja (27 maja według kalendarza gregoriańskiego) 1703. Dzień ten jest uznawany za datę założenia miasta. Na płycie kamiennej specjalnie przygotowanej na tę uroczystość wyryto następujący napis:

„Roku pańskiego 1703, 16 maja założone zostało przez cara i wielkiego księcia Piotra Aleksiejewicza miasto Sankt-Petersburg.”
Caryca Elżbieta kazała wybudować sobie w Petersburgu pałac, wzorowany na francuskim Wersalu – tzw. Pałac Zimowy. Jako pierwsza zamieszkała w nim cesarzowa Katarzyna II.














środa, 10 lipca 2024

77(97, 99, 177, 197, 199, 777, 799) - Miasto Moskwa

Soviecki "ekspert" o wyższości ichniego wojennego lotnictwa nad całym światem, czyli żałosne zaklinanie nieprzyjemnej rzeczywistości. 
Nie dość, że nawet najnowsze, latające ruskie cuda, są technicznie o dekadę zapóźnione, to jeszcze marność wyszkolenia lotczików powoduje, że boją się zapuszczać nad Ukrainę. 
Soviet strategia użycia samolotów, do dziś obowiązująca, mówi, wystartuj, odpal rakietę, uciekaj. Wciąż nie szkolą pilotów do walki powietrznej z przeciwnikiem, ale jako działonowych do odpalania rakiet, stąd ich piloci nie muszą wykazywać się wyjątkową sprawnością fizyczną i refleksem, w większości są to leciwe, opasłe i zapijaczone grubasy. 
Stąd bardzo zabawnym pozostają opowieści z mchu i paproci, "radzieckiego eksperta lotczika". 



Miasto Moskwa - stolica upadającego kraju, jedno z najdroższych miast świata, natomiast dzięki rozpętaniu Wojny, nieaktualnym stało się stwierdzenie w Wiki, o ważności jako ośrodek światowych finansów.
Po upadku miasto utraci status stołecznego na rzecz Sankt Petersburga, powoli tracąc jakiekolwiek znaczenie.
Mało tego nie wejdzie w skład, Nowej Rosji, pozostając dziwacznie samotnym tworem w granicach administracyjnych obecnej stolicy.



Moskwa (ros. Москва, wym. [mɐ'skva]) – stolica Rosji i największe miasto tego państwa, położone w Centralnym Okręgu Federalnym.

Liczy 12 655 050 mieszkańców (stan na 2021 rok[3]), przy czym cała aglomeracja liczy 17,2 mln mieszkańców (2020). Jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji i świata.
Miasto jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków finansowych świata. W światowym rankingu pod względem kosztów życia Moskwa zajęła w 2006 pierwsze miejsce jako najdroższe miasto świata, w 2009 była trzecia[4]. W rankingu miast światowych miesięcznika „Forbes” Moskwa zajęła w 2011 po raz kolejny z rzędu pierwsze miejsce pod względem liczby zamieszkujących ją miliarderów (79 osób)[5]. Wcześniej, w 2009, w rankingu tym przejściowo z pierwszego spadła na trzecie miejsce[6].

W 1990 historyczne centrum miasta (Kreml oraz plac Czerwony wraz z nawiązującymi do nich obiektami) zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.





poniedziałek, 8 lipca 2024

76 - Obwód Jarosławski

Obwód Jarosławski - niewielka obszarowa kraina na wschód od Moskwy. Z uwagi na oględność Wiki, zakładam, ze jest to znaczące zaplecze, Stolicy.
Po upadku, zerwie więzy z zapadającym się miastem Moskwa i połączy w nowy organizm z innymi sąsiednimi obwodami. W jakiej konfiguracji, pożywiom uwidim.


Obwód jarosławski (ros. Ярославская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej w Centralnym Okręgu Federalnym.
Obwód położony jest w zachodniej części Rosji. Obejmuje obszar 36 400 km². Graniczy z obwodami: twerskim, moskiewskim, iwanowskim, włodzimierskim, kostromskim i wołogodzkim. Takie położenie geograficzne daje wiele korzyści, ze względu na stosunkowo niewielkie odległości od Moskwy i Sankt Petersburga. Ponadto, centrum administracyjne obwodu – miasto Jarosław – jest ważnym węzłem komunikacyjnym, w którym krzyżują się magistrale kolejowe, trasy drogowe i wodne.
Obwód utworzono 11 marca 1936 roku.
W obwodzie mieszka 1 241 424 ludzi, 1 011 966 żyje w miastach, 229 458 na terenach wiejskich.
W obwodzie rozwinął się przemysł maszynowy, włókienniczy, chemiczny oraz rafineryjny. W regionie uprawia się zboże, rośliny pastewne, ziemniaki, len, warzywa oraz hoduje się bydło.




sobota, 6 lipca 2024

75(80) Kraj Zabajkalski

Kretyński, bo bezrefleksyjne straszenie Soviet sprawnością, bezbłędnie celny komentarz pod nim. 
Artykuł z maja, ale taka narracja wciąż jest powielana, a Soviet się cieszy. 


  1. qumaty
    28 maja 2024 o 22:44ODPOWIEDZ 

    „jak informują media, badanie Bain & Company oparte jest na danych dostępnych publicznie”

    Może wyjaśnię coś na przykładzie: jest sobie gdzieś zakład produkujący sobie amunicję w czasie pokoju. Robi sobie w 8 godzinnej zmianie dajmy na to 100 pocisków. No ale wojna. Przychodzi rozkaz powoić produkcję! Zatrudniają ludzi, druga zmiana robi drugie 100 pocisków – plan wykonany. Pojawiają się jednak pierwsze trudności. Maszyny są obciążone dwa razy bardziej i jest tylko 8 h na naprawę usterek. No ale wojna idzie źle i znów rozkaz. Zwiększyć produkcję! To trzecia zmiana staje i klepią juz 300 pocisków na dobę, ale klepią przez chwilę, bo kłopoty narastają jeszcze bardziej. Każda usterka, na każdej zmianie zatrzymuje CAŁY zakład do jej usunięcia, bo zwyczajnie nie ma czasu na ŻADNE prace serwisowe. Doba ma 24h i żaden „prikaz” tego nie zmieni. Maszyny zatem tylko jęczą i zużywają się 3 razy szybciej. Ile tak popracują? Już przed wojną nie były nowe, więc różne usterki są non stop. Produkcja spada do powiedzmy 250 sztuk dziennie i żadne zaklęcia już jej nie podniosą. Rozkalibrowane maszyny robią pociski z coraz większą tolerancją, jakość też zatem spada. I żeby nawet na kolanach minister obrony błagał, to o żadnym dalszym wzroscie produkcji nie ma mowy, bo trzeba by wybudować nowy zakład. W rosyjskich realiach to 5-6 lat i to przed sankcjami. Rosjanie wycisnęli wszystko z tego co mają, wyszli na plateu swoich mocy i nie są w stanie w warunkach sankcji robić więcej, taniej i lepiej. Ergo – ten artykuł to stek bzdur powielający tezy ruskiej propagandy.

  2. W KREMLINCE m.in. o drastycznym ograniczeniu importu cytrusów, a mydło o dżinsy będą sprowadzać z ...Korei Północnej. Ot, taki mało istotny problem, a w rzeczywistości silny sygnał, świadczący o ogromnych brakach dolarów. No i info o tym jak w trybie ekspresowym dekapitalizują się maszyny wydobywające ropę.


  3. Marcin Strzyżewski o resursach, których już nie ma, urządzenia techniczne ledwo zipią, a wymagalne przeglądy, dające gwarancje sprawnego działania nie są przeprowadzane. Czy czeka ich czas spadających wind?!

  4. Kraj Zabajkalski - azjatycki kraj o jedną trzecią większy od Polski z milionową populacją. W Wiki zupełny brak konkretów w temacie bogactw naturalnych i bardzo oględnie o przemyśle. Upadek zapewne z pewnością spowoduje, że ta biedna  kraina będzie musiała prosić się o opiekę. Czy Chińczycy zechcą, nie wiadomo, wszak Kitaj po cichu się zwija.
  5. Kraj Zabajkalski (ros. Забайкальский край) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym ze stolicą w Czycie.
  6. Leży we wschodniej Azji. Graniczy na północy z Jakucją, na północnym wschodzie z obwodem amurskim, na wschodzie z Chinami, na południu z Mongolią, na zachodzie z Buriacją a na północnym zachodzie z obwodem irkuckim. Zachodnia granica kraju biegnie wzdłuż Gór Jabłonowych. Ważniejsze rzeki to Szyłka i Argun tworzące po połączeniu Amur oraz mniejsze Ingoda i Onon (tworzące Szyłkę).
  7. Przez kraj przebiega linia główna kolei transsyberyjskiej oraz kolej Bajkalsko-Amurska na północy kraju (rejon kalarski).
  8. W 1989 roku obszar obecnego kraju zamieszkiwało 1 377 975 osób, w 2002 1 155 346 osób[4], w 2008 roku populację szacowano na 1 118 931 osób[5], a w 2010 zaludnienie spadło do 1 107 107 mieszkańców. W skład populacji wchodziły wówczas narodowości:

    Rosjanie – 89,9%
    Buriaci – 6,8%
    Ukraińcy – 0,6%
    Tatarzy – 0,5%
    Białorusini – 0,2%
    Azerowie – 0,18%
    Ewenkowie – 0,1%



Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...