sobota, 30 marca 2024

26(126) - Kraj Stawropolski

Miłe wieści z Kaukazu, Armenia coraz bardziej dystansuje się od Sovietii, złe pomruki Kremla nie pomagają. Póki co kraj testuje na ile może sobie pozwolić, za chwilę ruchawki rozpalą cały Kaukaz, 
a ogień wybuchnie w Czeczenii. Hm, ciekawe, Kadyrow milczy od prawie pół roku.


Japonia przestała udawać i zbrojenia ruszyły pełną parą. Wczoraj w rządowej japońskiej stacji telewizyjnej NHK, mocny materiał o Terytoriach Północnych, czyli okupowanych przez sovietów Kurylach. Najsłabsze ogniwo rejonu Pacyfiku, Sovietia ma się czego obawiać.


Wowa nie lubi już ikony Sowietii, ulubienicy "dawnego" Kremla, Ałły Pugaczowej! Mało tego, uznał ją za agentkę wrażego Zachodu! Paradne:-)))


Kraj Stawropolski - kraina przykaukaska, z dominacją Rosjan. Wiki jest bardzo oględna, co do potencjału gospodarczego i zasobów. 
Moje przewidywania, po upadku Sovietii, Kraj zasili nowy twór kaukaski powstały z połączenia obecnie sovieckich jednostek administracyjnych. 




Kraj Stawropolski (ros. Ставропольский край) – jednostka administracyjna Rosji w Północnokaukaskim Okręgu Federalnym ze stolicą w Stawropolu.
Kraj Stawropolski położony jest na Kaukazie, na południu europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Od północy graniczy z obwodem rostowskim, Kałmucją, od wschodu z Dagestanem, od południa z Czeczenią, Osetią Północną, Kabardo-Bałkarią oraz Karaczajo-Czerkiesją, a od zachodu z Krajem Krasnodarskim.
Przez Kraj Stawropolski przepływa rzeka Kubań
W 1989 roku Kraj Stawropolski zamieszkiwało 2 410 379 osób, w 2002 roku liczba ta wzrosła do 2 735 139 osób, a według spisu z 2010 roku liczba ludności wynosiła 2 786 281 osób. 

czwartek, 28 marca 2024

25(125)Kraj Nadmorski

Kraj Nadmorski - dalekowschodnia kraina wielkości pół Polski, leżąca nad Pacyfikiem, a dokładniej nad Morzem Japońskim, w bliskim sąsiedztwie Chin, Korei Kima i rzut beretem od japońskiego Hokkaido. 
Rejon uprzemysłowiony z miastami zamkniętymi z portem we Władywostoku, łakomy kąsek do przejęcia.
Jaka przyszłość tej pacyficznej enklawy, gdzie już obecnie większość aut ma po japońsku, kierownice z prawej? Oczywistym, pokojowo i spokojnie Japonia owe tereny zagospodaruje, pod czyją flagą, no cóż, pożyjemy, zobaczymy. 
Uwaga istotna, mój wariant "zagospodarowania", to opcja zakładająca, póki co mało realne założenie, zapaści Chin.






 






Kraj Nadmorski (ros. Приморский край) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym ze stolicą we Władywostoku.
Kraj Nadmorski stanowi najdalej wysuniętą na południowy wschód część Rosji. Znajduje się pomiędzy 42° i 48° szerokości geograficznej północnej i 130° i 139° długości geograficznej wschodniej. Jest rozciągnięty południkowo, a odległość od najbardziej wysuniętego punktu na północ do najbardziej wysuniętego na południe wynosi około 900 km.

Kraj Nadmorski graniczy z Chinami od zachodu, z Koreą Północną od południa, z Krajem Chabarowskim na północy i z Morzem Japońskim na wschodzie.
W 1989 roku zaludnienie kraju wynosiło 2 258 391 osób[2], w 2002 roku 2 071 210[3], a w roku 2010 spadło do 1 956 497 mieszkańców[4]. W roku tym w skład populacji wchodziły następujące narodowości.
W Kraju Nadmorskim rozwinął się przemysł hutniczy, górniczy, rybny, maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, drzewny, chemiczny oraz materiałów budowlanych[7]. W regionie uprawia się pszenicę, owies, ryż, soję, buraki cukrowe, słonecznik oraz hoduje się bydło, zwierzęta futerkowe.
Przez kraj przebiega linia kolei transsyberyjskiej, która kończy tu swój bieg, oraz liczne drogi w tym droga magistralna M60. We Władywostoku znajduje się największy rosyjski port morski na Dalekim Wschodzie oraz międzynarodowy Port lotniczy Władywostok.

wtorek, 26 marca 2024

24(84; 88; 124)Kraj Krasnojarski

Dobre wiadomości z Ameryki, nowa rakieta z głowicą w przygotowaniu. Podobną siurpryzę, onegdaj otrzymał Gorbaczow, co w połączeniu z wojenką w Afganistanie, spowodowało, że zmiękł. 
Wowa nie wymięka, bo jest pod ścianą, ale, ale, wydaje się że wewnętrzni oponenci nie zasypiają gruszek w popiele, chłopaki z GRU zaczynają działać.


Sprawność zachodnich rakiet jest porażająca, Ukraina ma tylko mikro próbki, tego czym naprawdę dysponuje Ameryka, ale to już wystarcza, aby Sovieci byli bezbronni.




Kraj Krasnojarski, potężna syberyjska kraina przecinająca Sovietię na pół, powierzchnia to prawie ćwiartka Europy. 
Upadek Sovietii na pewno spowoduje poszatkowanie Kraju na mniejsze, a co dla kogo i w jakiej konfiguracji, będzie ściśle związane z bogactwami naturalnymi, w mniejszym stopniu ze stanem infrastruktury i przemysłu, bo dróg tam prawie nie ma, a przemysł zatrzymał się na poziomie drugiej połowy XX wieku. 



https://pl.wikipedia.org/wiki/Kraj_Krasnojarski

Kraj Krasnojarski (ros. Красноярский край, Krasnojarskij kraj) – kraj w Rosji. Druga pod względem wielkości (po Jakucji) jednostka terytorialna Rosji. Stolicą jest Krasnojarsk (1 mln mieszkańców). Wchodzi w skład Syberyjskiego Okręgu Federalnego.
Kraj położony jest w środkowej Syberii, w środkowo-wschodniej Rosji. Jego powierzchnia wynosi 2 339 700 km², co stanowi 13% terytorium państwa. Administracyjnie kraj graniczy od zachodu z Jamalsko-Nienieckim i Chanty-Mansyjskim Okręgiem Autonomicznym oraz obwodami: tomskim i kemerowskim, od południa z republikami: Chakasji i Tuwy, a od wschodu z obwodem irkuckim i Jakucją (Republika Sacha). Na terytorium kraju, w okolicach jeziora Wiwi (rejon ewenkijski) znajduje się geograficzny środek Rosji.

Kraj jest silnie rozciągnięty południkowo. Terytorium kraju sięga od archipelagu Ziemia Północna na północy do pasma górskiego Sajanów na południu. Większa część kraju leży na obszarze Wyżyny Środkowosyberyjskiej. Część wschodnia leży na Nizinie Zachodniosyberyjskiej. Część północna obejmuje zachodnią Nizinę Północnosyberyjską, Półwysep Tajmyr oraz częściowo Półwysep Gydański.

Kraj znajduje się w zlewisku Oceanu Arktycznego, leżąc nad morzami: Karskim i Łaptiewów. Główną rzeką jest Jenisej. Inne ważne rzeki to: Podkamienna Tunguzka, Dolna Tunguzka, Angara, Chatanga, Kurejka, Piasina, Sym, Wielki Pit, Syda, Tuba, Oja, Kan i Mana. Największym jeziorem jest Tajmyr, a największym sztucznym zbiornikiem jest Zbiornik Krasnojarski na Jeniseju.
W związku z dużą rozciągłością południkową klimat kraju jest niejednolity. Rejony południowe i środkowe gdzie mieszka większość ludności leżą w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego natomiast północne w strefie klimatu subpolarnego i klimatu polarnego.

Większość kraju leży za granicą wiecznej zmarzliny. Przeważają tu tundra i tajga. Tereny rolnicze są niewielkie i znajdują się w południowej części kraju.
W Kraju Krasnojarskim wydobywa się węgiel brunatny, nikiel, miedź, żelazo, złoto oraz grafit. W regionie rozwinął się przemysł hutniczy, elektromaszynowy, chemiczny, drzewny oraz materiałów budowlanych. W regionie uprawia się zboże, len, konopie oraz hoduje się bydło, owce, kozy, trzodę chlewną, zwierzęta futerkowe, renifery.

Region był jednym z miejsc zsyłek Polaków na Syberię.
Przed utworzeniem kraju urodzili się tu feministka i publicystka Irena Krzywicka, porucznik artylerii Wojska Polskiego Leonard Korowajczyk, architekt i żołnierz Armii Krajowej Wacław Furmańczyk oraz dziennikarka Janina Rubach-Kuczewska, natomiast po jego utworzeniu urodzili się tu wokalistka jazzowa Fryderyka Elkana, duchowny zielonoświątkowy Kazimierz Sosulski oraz reżyser i krytyk teatralny Tadeusz Słobodzianek.
W Krasnojarsku znajduje zabytkowy neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego.
W Ujarze w 1920, będąc otoczoną przez bolszewików, skapitulowała 5 Dywizja Strzelców Polskich, biorąca udział w rosyjskiej wojnie domowej.
W Kańsku znajduje się pomnik polskiej żołnierki Anieli Krzywoń.


niedziela, 24 marca 2024

23(93;123)Kraj Krasnodarski

Sobotnia masakra w Moskwie, to blamaż Wowy i jego siłowników z FSB. Pozostaje pytanie czy wewnętrznej wojenki nie rozpętało zawsze niechętne Wowie GRU?



Sukcesy małe i duże, dwa odeesy na dnie, o samolotach i rafinerii krymskiej też warto wspomnieć. 


Rzecz o flocie cieni, ja to wiem, ale niedowiarki powinny poczytać:-)))


Kraj Krasnodarski - najludniejsza kraina Sovietii, obecnie najbardziej strategiczna jednostka organizacyjna Sovietii. To z Krasnodaru wychodzi najważniejszy most obecnej Wojny, Most Kerczeński. W środku Krasnodaru, opisywana już Republika Adygei. Upadek Mostu, upadek Sovieta, to będzie również nieuchronny koniec ludnego i uprzemysłowionego Krasnodaru ze słynnym kurortem Soczi. Trudno wyrokować jak potoczą się losy tej ruskiej enklawy miziającej Góry Kaukazu. Może wejdzie w skład Republiki Kaukaskiej?


 






Kraj położony jest nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, w Południowym Okręgu Federacji Rosyjskiej. Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni około 76 tys. km² (45. miejsce wśród rosyjskich okręgów), ma 5 125 221 mieszkańców (oficjalne dane z roku 2002), czyniąc go najludniejszym krajem w Rosji i trzecim okręgiem w całej Rosji.

Kraj Krasnodarski graniczy od południa z Gruzją, od wschodu z Karaczajo–Czerkiesją i Krajem Stawropolskim a od północnego wschodu z obwodem rostowskim. Na terytorium Kraju znajduje się enklawa – Republika Adygei.

Stolicą kraju jest Krasnodar, z 809 000 mieszkańców. Do innych dużych miast należą Soczi (328 800), Noworosyjsk (231 900) i Armawir (193 900)

Skład narodowościowy obwodu w 2010 roku według rosyjskiego spisu:
Rosjanie: 4 522 962 (86,54%)
Ormianie: 281 680 (5,39%)
Ukraińcy: 83 746 (1,60%)
Tatarzy: 24 840 (0,48%)
Grecy: 22 595 (0,43%)
Gruzini: 17 826 (0,34%)

Most Kerczeński - łączy krasnodarski Półwysep Tamański z Krymem, oczko w głowie Wowy. 





piątek, 22 marca 2024

22 - Kraj Ałtajski

Świetny wywiad z rosyjskim filozofem, analiza od środka, czyli Rosjanin o tym co obecnie dzieje się w Rosji. Niewielki cytat z owego, bo to niejako uzupełnia moje bieżące rozkładanie na czynniki Putinladnii.


Nawiasem mówiąc, pisałem o tym już w 1990 roku. Pisałem o Rosjach w liczbie mnogiej. Już wtedy widziałem nie tylko upadek Związku Radzieckiego, ale także rozpad Rosji jako najlepsze rozwiązanie, jako swoisty powrót do czasów rozbicia [feudalnego] z czasów Rusi Kijowskiej. Nie chodzi o rozdrobnienie, ale w istocie prawdziwą wielobiegunowość, wieloskładowość, z jednością języka. Z różnicami w podmiotach państwowych i, co za tym idzie, różnicami w interakcjach regionalnych. Niektórzy ciążą ku Dalekiemu Wschodowi, inni ku Zachodowi, jeszcze inni ku Skandynawii i tak dalej. Ta cała wielka przestrzeń zostałaby wreszcie sensownie zagospodarowana.

Coś na przykład [na wzór] Unii Europejskiej. Jak to nazwać? Konfederacja… Unia… Powiedziałbym Związek Państw Rosyjskich albo Związek Międzyrosyjski…
Source: https://jagiellonia.org/rosyjski-antyswiat-polityka-na-krawedzi-apokalipsy

Kraj Ałtajski - syberyjska jednostka administracyjna, przytulona do Republiki Ałtaju oraz do potężnego Kazachstanu. Wiki dużo nie mówi, więc zapewne z pewnością, to zona przemysłu ciężkiego. Co prawda tylko jedno miasto zamknięte Sibirskij, ale, ale wymownym, że info o strefie bardzo ograniczona. 
Ciekawostką, ale znamienną że na terenie niemiecki Rejon narodowy. Wniosek logiczny, po Drugiej Wojnie skomasowali tam niemieckich naukowców i inżynierów, "zdobytych" na Wojnie.
Konsekwencją upadku Sovietii, będzie zapewne połączenie z Republiką Ałtaju i wchłonięcie wszystkiego przez nowo rozdający w tym rejonie świata, Kazachstan.





Kraj Ałtajski (ros. Алтайский край) – jednostka administracyjna w Rosji.
Kraj położony jest w południowej Syberii. Na zachodzie graniczy z Kazachstanem, na północy z obwodem nowosybirskim, na wschodzie z obwodem kemerowskim, a na południowym wschodzie z Republiką Ałtaju.
W Kraju Ałtajskim znajduje się 12 miast stanowiących okręgi miejskie, 1 miasto zamknięte (Sibirskij) i 60 rejonów wiejskich, w tym jeden Rejon niemiecki narodowy

środa, 20 marca 2024

21(121) - Republika Czuwaska

Kolejna mało znacząca rolna republika, z ujemnym przyrostem naturalnym, za to świetny rezerwuar mięsa armatniego. W kontekście dotacji do Wojny(patrz Marcin Strzyżewski), każda z kadłubkowych republik ponosi coraz większe obciążenia związane z wypłatami dla żołnierzy, zapaść postępuje.
Po upadku Sovietii, Czuwaszja zapewne połączy się z Tatarstanem. 





Czuwaszja (czuw. Чӑваш Ен, ros. Чувашия), Republika Czuwaska (czuw. Чӑваш Республики, ros. Чувашская Республика) – republika w europejskiej części Federacji Rosyjskiej.
Północną jej granicę wyznacza rzeka Wołga. Na zachodzie graniczy z obwodem niżnonowogrodzkim, na północy z Republiką Mari El, na wschodzie z Republiką Tatarstanu, na południu z Obwodem Uljanowskim, na południowym zachodzie z Republiką Mordwy.

Stolicę – Czeboksary – zamieszkuje ok. 450 tys. mieszkańców. Inne główne miasta to: Nowoczeboksarsk, Kanasz, Ałatyr, Szumerla.
Czuwaszję zamieszkuje 1 207 875 osób (2021)[1]. Liczba mieszkańców kraju od lat systematycznie spada, czego główną przyczyną jest ujemny przyrost naturalny: w 2006 urodziło się 13 230 osób, a zmarło 18.838. W ciągu 2006 populacja republiki spadła o 6,0 tys. osób, z czego 5,6 tys. to wynik ujemnego przyrostu naturalnego, a 0,4 tys. – ujemnego wskaźnika migracji.
Autochtoniczni mieszkańcy kraju – Czuwasze stanowią ok. 2/3 ludności republiki i są czwartą co do wielkości rdzenną narodowością Federacji Rosyjskiej.
Na terenie Czuwaszji hoduje się:
zboża
groch
konopie
chmiel
bydło
trzodę chlewną
owce

poniedziałek, 18 marca 2024

20 - Nie ma takiego numeru

Nie ma takiego numeru na sovieckich tablicach rejestracyjnych, nie wiadomo czemu, czyżby liczba pechowa jak dla niektórych "13"?

Kronikarsko odnotować się godzi, ostatnie wybory w kraju wiecznej szczęśliwości niespodziewanie wygrał Wowa! Naprawdę nikt się tego nie spodziewał.


Czy były to już ostatnie wybory prezydenckie w tym kraju, wszystko na to wskazuje. Kraj zapada się w nicość, a kolejna elekcja zapewne z pewnością odbędzie się w zupełnie innej sytuacji geopolitycznej. 

Bieżące ciekawostki, wśród zapewnień o wciąż wspaniałej sytuacji gospodarczej Kraju Rad. Już nawet Malezja ma dość i rezygnuje z najlepszych samolotów świata.

niedziela, 17 marca 2024

19 - Republika Chakasji

O wyższości Sowiet techniki nad Zachodnią, a to przekłada się zapewne z pewnością na sukcesy Sovietii Wowy.



Republika Chakasji - kolejna z republik, której nazwa nic nie mówi, czy ktokolwiek słyszał, czy kto czytał, czy kto tam był? Zapewne wśród dziwnych administracyjnych stworów tego kałmuckiego państwa dojdziemy do kolejnych "pustych republik". 
Chakasja, kraj rolniczy z niewielką domieszką metali rzadkich, czyli molibdenu. Śladowe ilości mieszkańców, gdzieś na rubieżach Syberii. Co stanie się z owymi niby republikami po rozpadzie? Czy stworzona zostanie Republika Syberii? Trudno wyrokować, wszak ludzi tam mało, a zasobów pod ziemią co niemiara! Ja wciąż optuję za protektoratem Japonii, choć obecnie to chińska domena.






Chakasja (ros. Республика Хакасия, chak. Хака́с Респу́бликазы, tr. Chakás Respúblikazy) – autonomiczna republika w Federacji Rosyjskiej.
Republika położona jest w południowo-zachodniej części Syberii Wschodniej, w lewej części basenu Jeniseju, na wysoczyźnie Sajano-Ałtajskiej oraz w Kotlinie Chakasko-Minusinskiej.

Od północnego zachodu graniczy z obwodem kemerowskim, od południa i południowego zachodu z republikami Ałtaj i Tuwa, od północy z Krajem Krasnojarskim.
Chakasja to ważny obszar rolniczy. Uprawiana jest zwłaszcza pszenica. Chów zwierząt nastawiony jest na przemysł mleczarski, ważne miejsce w rolnictwie republiki zajmuje także chów owiec. Równocześnie umiejscowione są w niej zakłady przemysłowe. Prowadzi się wydobycie węgla, rozwinięty jest przerób drewna. Na przemysł Chakasji składają się również zakłady metalurgiczne, huty stali, wydobywa się molibden. Rozwinięty jest przemysł elektroenergetyczny, z hydroelektrownią Sajano-Szuszenską, najefektywniejszym tego typu obiektem w Rosji.

piątek, 15 marca 2024

18 - Republika Udmurcka

W ciągu trzech ostatnich dni Soviet starcił 10% mocy przerobowych swych rafinerii, a wszystko za sprawą celnych uderzeń ukraińskich rakiet i dronów, brawo.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/tak-ukrai%C5%84cy-%C5%9Bwi%C4%99tuj%C4%85-reelekcj%C4%99-putina-mia%C5%82o-by%C4%87-%C5%9Bwi%C4%99to-re%C5%BCimu-jest-koszmarna-farsa/ar-BB1jVSqp?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=0fdedbe1e4fd43d1f216e23203c4e60c&ei=9

W kwestiach problemów, Wowa wczoraj uruchomił kilka samolotów z rakietami i obstawą myśliwców i bąkał o triadzie atomowej. Sygnał dla wyborców, czy też jest aż tak źle, że znowu trzeba grozić atomem? Moim zdaniem i jedno i drugie.
W sprawie błędnej strategii, ciekawa wypowiedź szefa NATO, że Finlandia jeszcze nigdy nie była tak bezpieczna jak obecnie, bo Soviet wszystko co ma na lądzie, przesunął do walki z Ukrainą.


Strategicznie mało istotne, ale znamienne i godne odnotowania,  Rosjanie z Legionu Wolności Rosji, walczą z Sovietią Putina.



Archiwalny, ale świetny artykuł w sprawie strategii Sovietii. Znamiennym, że owa nie zakład niczego rozsądnego, wszak prowadzenie wojny z całym światem, wymaga potężnego zaplecza gospodarczego. Chore rojenia niejakiego Dunina, które w sposób karykaturalny próbował wcielać w życie Wowa i jego Kamanda, skończyło się gotowaniem żaby na Ukrainie. Dla usprawiedliwienie Wowy, dodam, chłop liczył na strach i panikę wśród zdegenerowanych dobrobytem państw Zachodu.


Udmurcja - europejska republika sąsiadująca z bogatym Tatarstanem, ludność (ok. 1,5 mln) w przewadze rosyjska. Jedyne prawdziwe bogactwo, to ropa. Upadek Sovietii, zapewne skieruje kraj ku Tatarstanowi.





Udmurcja (ros. i udm. Удмуртия), pełna nazwa Republika Udmurcka (ros. Удмуртская Республика, udmurcki Удмурт Республика lub Удмурт Элькун) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.
Republika Udmurcka leży w europejskiej części Rosji, we wschodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej, pomiędzy rzekami Kamą i Wiatką.
Obszar republiki zajmuje powierzchnię 42 100 km².
Republika graniczy z Krajem Permskim, obwodem kirowskim oraz republikami rosyjskimi: Baszkirią i Tatarstanem.
Naturalnymi surowcami są ropa naftowa, torf, wody mineralne.

środa, 13 marca 2024

17 - Republika Tuwy

W Królewcu oficjalnie mówią o gospodarczej zapaści, a w rzeczywistości jest o wiele gorzej! Jak długo jeszcze wytrzymają? Pożywiom, uwidim:-)


Wowa po raz kolejny wyskoczył ze straszakiem atomowym, sygnał że żaba poczuła wrzątek.


Republika Tuwy - rolniczy bezkres z hodowlą bydląt i innej zwierzyny np. wielbłądów. Na obszarze połowy Polski, 330 tysięcy mieszkańców. No cóż, póki co, rezerwuar mięsa armatniego. Po upadku Sovietii, zapewne połączą się z Mongolią.




Tuwa, Republika Tuwy (ros. Тува lub Тыва, tuwiński Тыва; historyczne nazwy: Tannu-Tuwa, Урянхайский край – Kraj Urianchajski) – republika autonomiczna w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. Graniczy z Mongolią oraz rosyjskimi jednostkami administracyjnymi: Republiką Ałtaju, Chakasją, Krajem Krasnojarskim, obwodem irkuckim i Buriacją.
Region rolniczo-hodowlany. Uprawa pszenicy, owsa, roślin strączkowych i warzyw. Chów i hodowla owiec, kóz i zwierząt futerkowych. Ważną rolę odgrywa też myślistwo. Eksploatacja złóż węgla kamiennego, soli kamiennej, azbestu i kobaltu. Przemysł materiałów budowlanych, skórzany, drzewny i spożywczy.

Tradycyjnym sposobem życia Tuwińców jest koczownicza hodowla koni, wielbłądów i bydła domowego, co jest charakterystyczne dla tej części Azji, ale również reniferów, co jest niespotykane tak daleko na południu. Wielbłądy hodowane są tu głównie dla wyjątkowo długiej i gęstej sierści, używanej do wyrobu lekkich i ciepłych tkanin[3]. Wciąż – szczególnie w południowej i wschodniej części kraju – funkcjonują kołchozy i sowchozy zajmujące się koczowniczym sposobem hodowli, a poszczególne brygady rozbijają jurty na letnich pastwiskach.

niedziela, 10 marca 2024

16(116; 716) - Republika Tatarstanu

Szwecja w NATO, F 35 z bronią termojądrową, brawo!
Wowa w czarnej d:-)


Dodatkowy szkopuł Sovieta, to odkryte niedawno, potężne złoża ropy naftowej na dnie morza w chińskiej strefie ekonomicznej. Znowu „trza”będzie obniżać cenę baryłki, bo inaczej nikt nie kupi:-)


Republika Tatarstanu - bogata w zasoby naturalne i samowystarczalna. Umiejętnie zarządzana i coraz zamożniejsza. Pragmatyczni obywatele, póki co kooperują w ramach Sovietii, ale z chwilą załamania się Kremla, bez specjalnych rozterek ponownie ogłoszą niepodległość. Jeśli Ukraina poczyni odpowiednie starania, co do wspólnej odbudowy Krymu i powrotu na wyspę Tatarów, to znajdzie w tej zamożnej Republice hojnego sojusznika. 




Tatarstan jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów Rosji, jest też drugim najbardziej uprzemysłowionym podmiotem Federacji (po obwodzie samarskim). Szczególnie silnie rozwija się ostatnio przemysł petrochemiczny i maszynowy.
Republika położona jest ok. 800 km na płd.-wsch. od Moskwy, między Wołgą i Kamą; na wschodzie sięga do Uralu.
Tatarstan ogłosił niepodległość 30 sierpnia 1990, a w 1992 (układ z 31 marca) jako jedna z dwóch republik (obok Czeczenii) nie podpisał umowy federacyjnej z Rosją. 15 lutego 1994 zawarto porozumienie między rządem Rosji i rządem Tatarstanu, na mocy którego Tatarstan stawał się „niepodległym państwem stowarzyszonym z Federacją Rosyjską”. Sformułowanie to zostało uznane przez obie strony, więc formalnie Tatarstan nie był częścią Rosji (miał z nią wspólną strefę ekonomiczno-walutową, armię i politykę zagraniczną), ale faktycznie nią był. W rewizji Konstytucji Tatarstanu dokonanej w roku 2000 Republika uznała się za część Federacji. Obecna autonomia Republiki nieznacznie tylko odbiega od autonomii innych republik. Dzieje się tak pomimo znacznych wpływów przywódców Tatarstanu na Kremlu. Tablice pojazdów zarejestrowanych w Tatarstanie mają oznaczenie 16 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.
Około 70% ludności Tatarstanu urodziło się na terenie Republiki, z tego 53,2% to Tatarzy, a 39,7% Rosjanie. Zamieszkują oni 21 miast i 22 osiedla typu miejskiego oraz 3081 innych zamieszkanych osad (2002). Wśród wyznań dominuje prawosławie (ok. 40%) i islam sunnicki (ok. 30%). Republika ma 2 języki urzędowe – rosyjski i tatarski. Mimo starań władz Republiki, aby w latach 2000–2010 stopniowo wprowadzać alfabet łaciński zamiast cyrylicy do języka tatarskiego – Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej w 2002 zakazał używania alfabetów niecyrylickich dla języków tzw. mniejszości wewnętrznych (wyjątek stanowi język karelski posiadający literaturę pisaną z okresu przedrosyjskiego w alfabecie łacińskim). Było to wymierzone właśnie w dążenia Tatarstanu.

piątek, 8 marca 2024

15 - Republika Osetii Północnej – Alania

Mój faworyt, Dima Miedwiediew znowu publikuje w pijanym widzie. Jego barokowe inwektywy, to miód malina. Tak pięknego obrazu bezsilnej nienawiści nie uświadczymy u żadnego innego Sovieta. Swoją drogą, dziwne że Wowa wciąż pozwala mu na tak kwiecisty bełkot, wszak to mocno kompromituje jego.


Ukraina, kraj bez floty wojennej, powoli, ale bardzo skutecznie likwiduje soviecką flotę wojenną. Niekompetencja dowódców i brak sprzętu, to najważniejsze przyczyny ruskiego upadku.


Osetia Północna (oficj. Republika Osetii Północnej – Alania, ros. Республика Северная Осетия – Алания, Riespublika Siewiernaja Osietija – Ałanija, oset. Цæгат Ирыстоны Аланийы Республикæ) – jedna z autonomicznych republik wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej, położona na Kaukazie Północnym.
Gorący teren Kukazu, to beczka prochu dla Sovietii, gdzie najpierw wybuchnie, a siły FSB sobie nie poradzą, zobaczymy. Osetia to jeden z tych bardzo zapalnych rejonów. Problemy, problemy, problemy, Osetia Południowa, Inguszetia, że o zatargach z Gruzją już nie będę wspominał.






Osetia Północna, zwana także Alanią, należy do Federacji Rosyjskiej. Leży na północnym skraju dużego kaukaskiego grzbietu górskiego, oddzielającego Kaukaz Północny od Kaukazu Południowego. Po drugiej stronie gór leży Osetia Południowa, należąca do Gruzji. Osetia Północna ma powierzchnię ok. 8 tys. km² i liczy około 700 tys. mieszkańców, z czego ok. 25% stanowią Rosjanie. Prawie połowa ludności mieszka w stolicy, Władykaukazie, która w czasach radzieckich nosiła nazwę Ordżonikidze.

Republika graniczy na południu z Gruzją i wchodzącą formalnie w jej skład separatystyczną Osetią Południową, na zachodzie z Kabardyno-Bałkarią, na wschodzie z Czeczenią i Inguszetią. Rosja leży na północy. Prawie 2 tysiące kilometrów dzieli Władykaukaz od Moskwy.

Stolicą Osetii Północnej jest Władykaukaz. Inne miasta to Ardon, Ałagir, Digora, Mozdok i Biesłan.

Osetia Południowa
Osetia Południowa w okresie ZSRR stanowiła obwód autonomiczny w ramach Gruzińskiej SRR. Po dojściu do władzy w Gruzji nacjonalistycznego prezydenta, Zwiada Gamsachurdii, który domagał się Gruzji dla Gruzinów, Osetia Południowa uchwałą osetyjskiej Rady Najwyższej proklamowała niepodległość. W odpowiedzi na to Gruzja anulowała autonomiczny status Osetii Południowej i uznała to terytorium za część Gruzji, wskutek czego doszło do brutalnych zamieszek, a w latach 1992-1993 – gdy odwołano pospiesznie wysłane w ten rejon oddziały specjalne rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – do wojny. Ta zakończyła się 24 czerwca 1992 zawieszeniem broni, którego realizację nadzorował obserwator Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), jak również rosyjskie siły pokojowe. Status Osetii Południowej do dziś nie jest wyjaśniony i nie ma perspektyw na rozwiązanie tego problemu.

Problem graniczny z Inguszetią
Na początku lat 90. Osetia Północna i Inguszetia wplątały się w konflikt zbrojny o wschodnią część rejonu prigorodnego, który obydwa narody traktowały jako należący do ich kraju. Problem dotyczący przynależności tego rejonu zaczął się w 1944, kiedy to po likwidacji Czeczeńsko-Inguskiej ASRR zamieszkujący dotychczas ten rejon Ingusze zostali w ramach stalinowskich represji deportowani do Kazachstanu, a obszar ten włączono do ówczesnej Północnoosetyjskiej ASRR. Mimo reaktywowania Czeczeńsko-Inguskiej ASRR (1957) i powrotu większości Inguszy do dawnych domów, tereny te pozostawiono w składzie Osetii. W konsekwencji konfliktu z lat 90. kilka tysięcy Inguszy, mieszkających dotąd w rejonie prigorodnym i w innych częściach Osetii Północnej, została wypędzona, a ich domy przydzielono uciekinierom z Osetii Południowej. Do dzisiaj kwestia ta nie została rozwiązana, zaś wypędzeni Ingusze żyją w większości w obozach dla uchodźców.

czwartek, 7 marca 2024

14 - Republika Sacha (Jakucja)

Republika Sacha, dawniej Jakucja - największy obszarowo administracyjny okręg na świecie, choć ludzi tam mało, poniżej miliona. Nie dziwota, wszak to Syberia, a zanotowany w styczniu 2004 rekord zimna wyniósł, minus 72, 2 stopnie Celsjusza.
Nie da się ukryć, że kąsek łakomy, bo Sovieci wydobywają tam, diamenty(1/4 światowej produkcji, złoto(w 2015 wydobyto tam 25 ton kruszcu!!!), węgiel, a złoża ropy i gazu starczą na setki lat.
W Jakucji 



Pod względem administracyjnym terytorium Jakucji podzielone jest na 34 ułusy (odpowiadające rejonom w większości innych podmiotów Federacji Rosyjskiej). Dwa największe miasta republiki – Jakuck i Neriungri nie wchodzą w skład żadnego ułusu i stanowią miasta wydzielone.






Główną gałęzią przemysłu Jakucji jest wydobycie diamentów. Obecnie na Jakucję przypada około 1/4 ich światowej produkcji. Oprócz diamentów prowadzi się wydobycie złota (w 2015 r. 25 ton). W 2012 roku wydobyto tu 13,4 miliona ton węgla[28]. Oprócz tego Sacha posiada ogromne zapasy ropy naftowej i gazu ziemnego. Największe w republice jest Talakańskie Zagłębie Naftowe z około 120 mln ton nafty.

Kto położy rękę po utrąceniu pazernej łapy moskiewskiego wora? Ja wciąż optuję za Japonią, nie opanują rejonu militarnie, ale pokojowo, gospodarczo. Powie ktoś, wszak Chinolom tam bliżej. 
No cóż, zobaczymy.

Jakucja (Republika Sacha, dawniej także: Republika Jakucka; ros. Республика Саха, Якутия, jakuc. Саха Өрөспүүбүлүкэтэ) – republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej (od roku 2000), położona w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym, geograficznie stanowi wschodnią część Syberii.

Jakucja jest największą pod względem powierzchni jednostką podziału terytorialnego na świecie (spośród państw jedynie Indie, Australia, Brazylia, ChRL, Stany Zjednoczone, Kanada i Rosja mają większą powierzchnię).

wtorek, 5 marca 2024

13(113) - Republika Mordowii

Specjalna operacja wojskowa w Inguszetii na Kaukazie. No cóż oficjalnie odtrąbiono zwycięstwo i kwita. W rzeczywistości coś interesującego się dzieje, mówią że Czeczeni zagrali pobudkę. Czy to wieści na wyrost, no cóż, pożyjemy, zobaczymy.


Kolejny okręt zezłomowany, a do tego ruch na Kerczenie zamknięty, poczekajmy na dobre wieści.


Republika Mordowii - mało znaczący twór w europejskiej części Sovietii, z populacją poniżej miliona. O przemyśle nie wspominają, natomiast GUŁagów kilka. Po upadku Sovietii, okręg raczej nie będzie optował za przynależnością do Guberni Moskiewskiej.





Mordowia, Republika Mordowii[2] (ros. Республика Мордовия, mordw. Мордовия Республикась), dawniej: Mordwa – republika położona w europejskiej części Federacji Rosyjskiej.
Mordowia położona jest we wschodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej. Zachodnie obszary republiki znajdują się w obrębie Niziny Ocko-Dońskiej. Części środkowa i wschodnia położone są w obrębie Wyżyny Nadwołżańskiej.
Mordowia graniczy na północy z obwodem niżnonowogrodzkim, na północnym wschodzie – z Czuwaszją, na wschodzie – z obwodem uljanowskim, na południu – z obwodem penzeńskim i na zachodzie – z obwodem riazańskim.
Należy zauważyć, że obecnie tylko jedna trzecia Mordwinów zamieszkuje w granicach Republiki Mordowia. Pozostali są rozproszeni na wielkim obszarze, obejmującym obwody samarski, penzeński, orenburski i niżnonowogrodzki oraz republikę Tatarstan. Na skutek stalinowskiej polityki deportacyjnej duża ich część znalazła się także w Azji Środkowej i na Syberii, jednak w ciągu ostatnich lat widoczny staje się znaczny przyrost naturalny wśród Mordwinów i duży spadek ludności rosyjskiej

sobota, 2 marca 2024

12 - Republika Mari El

Hiobowe wieści z Kremla o przygotowaniach do pełnoskalowej wojny z Zachodem, mają swoje uzasadnienie. Ogłupiałe dobrobytem społeczeństwa Zachodu należy przekonywać, że Ukrainę trzeba wspierać, bo inaczej zaleje nas dzicz.
Jak jest naprawdę? ISW opisuje przygotowanie Moskowii do odbudowy dwóch okręgów wojskowych, leningradzkiego i moskiewskiego. No tak, biedy Wowa na musiku, wszak rozpętana Wojna spowodowała że do tej pory przyjazne mu i wielce pokojowe kraje północy postanowiły się bronić, Finlandii i Szwecji nie można lekceważyć!
Jedyny szkopuł i potężny ból głowy Carusia, to diengi! 
Stworzenie nowych okręgów wojskowych i ich uzbrojenie, to koszt nieprawdopodobnie wysoki, wręcz nierealny. W sytuacji, gdy wszystkie granice już pozbawiono osłony, bo cała Armia Czerwona zaangażowana na Ukrainie, nawet tak egzotyczne jednostki jak Wojska Arktyczne:-) 
Jeśli do tego dodamy kompletne zacofanie techniczne i przez to permanentnie tracone "nowoczesne" samoloty i nietanałogowe rakiety, to stan przygotowań do rozprawy z Zachodem jest czystą mrzonką. To wypisz wymaluj, jak deklarowana dwa lata temu w Dzień Kosmonauty, wspólna eksploracja Księżyca przez ludzi Wowy i białoruskiego Saszy.
Swoją drogą, widoczny na zdjęciu Szef Sztabu Gierasimow zniknął z przestrzeni publicznej, co najmniej pół roku temu. To samo z onegdaj buńczucznym grubaskiem z Czeczenii, nie ma, zapadł się pod ziemię. Chłopaki, albo bardzo chore, albo już ich nie ma.


Republika Mari El - maleństwo bez znaczenia, przemysł śladowy, dominujące rolnictwo, niecały milion ludzi. Jaka perspektywa po rozpadzie? Jedyna szansa, to połącznie się z sąsiednim bogatym Tatarstanem.




Mari El (ros. i maryjski Марий Эл); pełna nazwa Republika Mari El[2] (ros. Республика Марий Эл; maryjski Марий Эл Республик) – autonomiczna republika Federacji Rosyjskiej, położona nad środkową Wołgą.
Republika znajduje się na wschodnim skrawku europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Kraj graniczy z obwodem kirowskim, Republiką Tatarstanu, Republiką Czuwaszji oraz z obwodem niżnonowogrodzkim.
Na terenie kraju znajdują się złoża torfu, gliny, kamieni używanych w budownictwie, wapniaki, piaski szklarskie i krzemionkowe, oraz źródła mineralne.
Głównymi gałęziami przemysłu są przemysł maszynowy i metalurgiczny. Produkują one elementy metalowe, przyrządy, elementy maszyn oraz techniczne oprzyrządowanie dla innych gałęzi lokalnego przemysłu, zwłaszcza leśnego i spożywczego, paszowego i związanego z hodowlą. Ponadto w kraju wytwarza się produkty przemysłu lekkiego, spożywczego, papierniczego oraz drzewnego (i związanego z nim – meblarskiego).
Główną gałęzią gospodarki rolnej jest chów i hodowla, obejmujące bydło domowe, trzodę chlewną, owce i drób.

Z upraw największe znacznie mają zboża (zwłaszcza jęczmień, i owies, w mniejszym stopniu żyto i pszenica) oraz rośliny pastewne, len, chmiel, ziemniaki i warzywa.

Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...