czwartek, 29 lutego 2024

11 - Republika Komi

Co do osiągnięć soviet techniki mam określone zdanie. Ciekawe,  czy produkcja nowoczesnych Ład przebiega podobnie jak pancernych nietanałogów, czyli najlepszych czołgów na świecie?
Pytanie raczej retoryczne, a w fabrykach Czelabińska,  zapewne z pewnością produkcja furczy jak w Iżewsku i Togliatti:-)


Na Stacji Benzynowej Rosja, może zabraknąć benzyny, brawo Towarzysze, tak trzymać:-)))


Kolejne najlepsze na świecie samoloty i najwspanialsi lotnicy dołują, miło.



Beztroska czy zwykła głupota, to wykańcza Sovietów na Wojnie. Z jednej strony upadające gospodarka, a z drugiej kretyni na stanowiskach dowódczych. Brawo Towarzysze, szczere słowa uznania.



Republika Komi - zmarznięta kraina GUŁagów, które do tej pory tam funkcjonują. Na obszarze o 1/3 większym od Polski zamieszkuje nieco ponad milion ludzi. Bogactwem naturalnym obszaru był i jest węgiel, złoto i diamenty. 
Jakie perspektywy, po rychłym rozpadzie Sovietii,  dla tej "więziennej" Republiki? Hm, na złoto i diamenty na pewno znajdzie się amator, no chyba że złoża już zupełnie wyeksploatowane.


 


Komi (ros. i komi Коми), pełna nazwa Republika Komi (ros. Республика Коми, komi Коми Республика) – republika w składzie Federacji Rosyjskiej.
Republika Komi leży po zachodniej stronie gór Ural, na północnym wschodzie Niziny Wschodnioeuropejskiej, w północno-wschodniej europejskiej części Rosji. Graniczy z Krajem Permskim, obwodami: archangielskim, kirowskim, swierdłowskim oraz z okręgami autonomicznymi: Nienieckim, Chanty-Mansyjskim i Jamalsko-Nienieckim.

Terytorium republiki zajmuje 415 900 km² (15. na terenie Rosji), zamieszkuje ją zaledwie 1 019 000 mieszkańców (54. na terenie Rosji), gęstość zaludnienia równa jest 2,44 osoby/km². Stolicą republiki jest Syktywkar, położony w południowo-zachodniej części republiki. Językami urzędowymi są język rosyjski i język komi.

Lasy zajmują ponad 70% terytorium republiki, a bagna około 15%.

Ponad 32 800 km² północnej części Republiki Komi jest pokryte dziewiczymi lasami Komi. Jest tu Peczorsko-Iłycki Rezerwat Biosfery, który wraz z Parkiem Narodowym „Jugyd Wa” został w 1995 wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W latach 30. odkryto na terenie Komi duże zasoby węgla kamiennego (eksploatacja rozpoczęła się jednak dopiero w latach II wojny światowej, gdy Wehrmacht zajął dostarczające węgla na potrzeby radzieckiej gospodarki obszary zagłębia Donbasu). W latach 30. rozpoczęto w Komi budowę przemysłu, zbudowano koleje i drogi. Spowodowało to szybki napływ osadników (głównie Rosjan) i wzrost zaludnienia.

Od lat 30. do 50. XX wieku obszar republiki był ważnym punktem na mapie radzieckiego systemu obozów – Gułagów. Część ówczesnych obozów funkcjonuje do dziś jako więzienia lub kolonie karne.

Na terenie republiki wydobywa się: węgiel, ropę naftową, gaz ziemny, złoto i diamenty.

Po upadku ZSRR przemysł republiki (główne źródło dochodów mieszkańców) znalazł się w kryzysie. Spowodowało to znaczną emigrację, w konsekwencji czego w latach 1990–2007 liczba mieszkańców kraju spadła o 22%.

niedziela, 25 lutego 2024

10 - Republika Karelii

Druga rocznica wybuchu Wojny została uczczona zrzuceniem obornika przed willą Soviet Ambasadora. Brawo, łajno powinno ozdobić wejścia do wszystkich placówek Sovietii w Polsce. 


I jeszcze bilansik ostatnich kilku dni, Soviet Lotcziki eto nietanałogi ili nieloty? Hm, jedno i drugie:-)))




Republika Karelii - starożytne ziemie, przechodzące z rąk do rąk. Obecnie w łapach Sovietów, ale, ale, po upadku zapewne z pewnością z przytupem powrócą na łono Finlandii.



Mapa historycznej Karelii. Jasnozieloną barwą zaznaczono rosyjską Republikę Karelii, zaś na żółto i różowo - fragmenty krainy należące do Finlandii. Tzw. Przesmyk Karelski, na mapie oznaczony jako Karelian Isthmus, będący fragmentem historycznych ziem karelskich, nie wchodzi obecnie w skład tego kraju i jest częścią rosyjskiego obwodu leningradzkiego




Karelia (ros. Карелия, karel. i fiń. Karjala); oficjalna nazwa Republika Karelii (w urzędowym na terenie kraju języku rosyjskim – Республика Карелия – Riespublika Karielija, w karelskim Karjalan tazavaldu, fińskim – Karjalan tasavalta) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.
Historycznie Karelia obejmowała nieco większe terytorium, poza powierzchnią obecnej republiki składały się na nie także pewne obszary wchodzące obecnie w skład Finlandii i Rosji właściwej, a południowy skrawek kraju, zwany Przesmykiem Karelskim sięgał Morza Bałtyckiego.
W listopadzie 1992 odbył się pierwszy narodowy zjazd Karelów, Finów i Wepsów. Miał on na celu wspólne działania w celu ochrony własnego dziedzictwa kulturalno-historycznego, walkę o przyznanie językowi karelskiemu statusu języka urzędowego oraz powstrzymanie procesu spadku udziału procentowego Ugrofinów w populacji kraju. Działania w tym kierunku doprowadziły do powołania 20 stycznia 1994 Wepskiej Gminy Narodowej – autonomicznej jednostki administracyjnej w obrębie Rejonu prionieżskiego.

Poza oficjalnymi organizacjami, dążącymi do poszerzenia sfery autonomii w ramach Rosji, działają też dwa bliżej nieokreślone ugrupowania mające na celu przyłączenie Karelii do Finlandii. Trudno oszacować skalę poparcia mieszkańców kraju dla tych idei, jednak prawdopodobnie nie jest to zbyt popularna koncepcja, gdyż narody potencjalnie zainteresowane takim rozwiązaniem, tj. Finowie i Karelowie stanowią zaledwie 1/8 populacji, a ponadto ci z mieszkańców Karelii, którzy (głównie z powodów ekonomicznych) chcieliby zamienić obywatelstwo rosyjskie na fińskie, nie starają się tego uzyskać w drodze zmiany przynależności politycznej kraju (co biorąc pod uwagę przyczyny polityczne i demograficzne jest nierealne), a wybierają emigrację. W samej Finlandii, starającej się utrzymywać poprawne stosunki z Rosją, żadna poważna siła polityczna nie występuje z podobnymi propozycjami.


Wycinki z historii, dla zainteresowanych szczegóły w linku wyżej.

Zasiedlanie obszaru dzisiejszej Karelii rozpoczęło się w IX-VIII tys. p.n.e. Głównymi zajęciami ówczesnych mieszkańców było myślistwo i rybołówstwo. Byli przedstawicielami kultury Suomusjärvi, do której przynależeli przodkowie ludów ugrofińskich. Pozostawiły po sobie zabytki, m.in. w postaci petroglifów. Od ok. 1500 roku p.n.e. zaczęto obrabiać brąz i stopniowo koczowniczy tryb życia ustępował uprawie roli i hodowli. Mimo to, ze względu na surowy klimat, przez długi czas nie odgrywały one istotnej roli. W połowie I tys. p.n.e. na terenach kraju rozpoczęto produkcję żelaza z lokalnych złóż, a narzędzia z niego produkowane zaczęto używać w życiu codziennym oraz jako przedmiot handlu. Obszary kraju zamieszkiwały wówczas plemiona ugrofińskie, które przez tysiące lat migrowały falami z dorzecza Wołgi i Kamy - przodkowie dzisiejszych Karelów (na większości terytorium), Wepsów (w pobliżu jezior Ładoga i Onega), oraz Lapończyków (na północy). W początku I tys. p.n.e. część Karelów zasiedliła tereny położone w pobliżu Zatoki Botnickiej i Morza Białego.

W 1710 r. car Piotr I pokonał Szwedów w rejonie Przesmyku Karelskiego i zajął historyczne karelskie ziemie w tej części kraju, zaś na mocy traktatu pokojowego z Nystad (fin. Uusikaupunki) w 1721 r. formalnie przyłączył do Rosji pozostającą dotychczas w rękach szwedzkich południowo-zachodnią Karelię.

W XVIII w. większość terytorium Karelii wchodziło w skład najpierw guberni petersburskiej, następnie nowogrodzkiej, a od 1784 r. - guberni ołonieckiej (ze stolicą w Pietrozawodsku). Pozostała część znajdowała się w składzie guberni wyborskiej i archangielskiej.

Po opanowaniu przez w Rosję szwedzkiej Finlandii i utworzeniu w 1809 r. Wielkiego Księstwa Finlandii - autonomicznej prowincji Cesarstwa Rosyjskiego włączono w jego skład tereny północnej części Przesmyku Karelskiego oraz pewne obszary na północ od niego, pozostające dotąd w bezpośredniej władzy Rosji. Ziemie te, od czasu exodusu Karelów z początku XVII w. zamieszkane były niemal w całości przez Finów, osiadłych na częściowo wyludnionych terenach. W kilku wioskach na pograniczu mieszkali Rosjanie, a na północy przez Karelów.

W listopadzie 1939 roku między ZSRR a Finlandią wybuchła tzw. wojna zimowa (fin. Talvisota). Jej celem było opanowanie Finlandii przez Związek Radziecki i ustanowienie w niej władzy radzieckiej. Zdecydowany opór Finów w połączeniu z nieudolnością radzieckiego dowództwa uniemożliwiły zrealizowanie tego celu, ostatecznie jednak rosyjska przewaga liczebna spowodowała, iż przełamali oni tzw. linię Mannerheima i znaleźli się pod Viipuri (Wyborgiem). Mimo osiągniętych sukcesów i odparcia Armii Czerwonej na innych odcinkach frontu, 13 marca Finowie byli zmuszeni podpisać traktat pokojowy, na mocy którego większość ziem fińskiej Karelii przeszła w ręce ZSRR. Tereny te były zrujnowane przez działania wojenne, a ponadto część pozostałego majątku narodowego przeniesiono do Finlandii. Zamieszkująca przekazane ZSRR obszary ludność w zdecydowanej większości (ok. 420 tys.osób) opuściła domy, repatriując się do Finlandii.

Po wojnie zimowej, 31 marca 1940 Karelska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka została powiększona o część odebranych Finlandii terenów i przekształcona w Karelo-Fińską Socjalistyczną Republikę Radziecką będącą 16. republiką związkową w składzie ZSRR. Przekształcenie Karelskiej ASRR w Karelo-Fińską SRR miało być kolejnym krokiem w kierunku zamierzanej aneksji Finlandii.

9 sierpnia 1990 r. w warunkach narastającego kryzysu ZSRR Rada Najwyższa Karelii przyjęła deklarację o suwerenności. Nie miała ona jednak znaczenia prawnego; z punktu widzenia prawa ZSRR możliwość secesji miały jedynie republiki związkowe. 13 listopada 1991 zmieniono oficjalną nazwę kraju - odtąd nazywa się on Republika Karelii (lub Republika Karelia). 31 marca 1992 r. władze Karelii zawarły porozumienie, na mocy którego kraj stał się pełnoprawnym podmiotem Federacji Rosyjskiej. Rozpoczął się proces demokratyzacji (który uległ zahamowaniu) i budowania zrębów gospodarki rynkowej.


sobota, 24 lutego 2024

09 - Republika Karaczajsko - Czerkieska

Wczoraj po raz kolejny potwierdziła się teza o marnym wyszkoleniu soviet lotczików, zestrzelenie następnego A50, czyli ruskiego AWACSa, to kompromitacja! Czy Wowa znowu zwolni głównodowodzącego Sił Ko(s)micznych i Powietrznych, nie wiada, poczekamy, zobaczymy.



Problemy z utrzymaniem porządku w rejonie Kaukazu zaczęły się od wojny Azersko Ormiańskiej, gdzie ci drudzy mieli gwarancje Sovietii i w wyniku niemocy Kremla, polegli w wojnie o sporne terytoria. Teraz mają pretensje do Moskwy i grożą wyjściem z sojuszu, który jest papierowy. Czyżby sygnał dla innych ludów kaukaskich, że czas zemsty nadszedł?





Karaczajo-Czerkiesja niewielka i mało znacząca republika granicząca z Gruzją. Co stanie się z wytworkiem czasów CCCP, trudno powiedzieć. Najrozsądniejszym dla ludów i krajów Kaukazu, byłoby stworzenie wspólnej państwowości np. Republiki Kaukazu. Jednak w tym rejonie ludy, dumne, bitne i mściwe, wspólne funkcjonowanie pod jednym sztandarem będzie trudnie.


 




Karaczajo-Czerkiesja (ros. Карачаево-Черкесская Республика; abaz. Къарча-Черкес Республика[2], karaczajsko-bałkarski Къарачай-Черкес Республика, nog. Карашай-Шеркеш Республикасы[3], kabard. Къэрэшей-Шэрджэс Республикэ) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, część okręgu północnokaukaskiego, ze stolicą w Czerkiesku, utworzona 12 stycznia 1922 roku. Centrum administracyjnym rejonu karaczajewskiego i siedzibą Państwowego Uniwersytetu Karaczajewo-Czerkieskiego jest drugie miasto pod względem liczby mieszkańców Karaczajewsk.
Republika leży w zachodniej części Kaukazu Północnego. Większą część powierzchni zajmują przedgórza i pasma górskie Wielkiego Kaukazu.

Karaczajo-Czerkiesja od południa graniczy z Gruzją, od wschodu z Kabardo-Bałkarią i Krajem Stawropolskim, od północy i zachodu z Krajem Krasnodarskim.
Demografia
Karaczajowie 41,0%, Rosjanie 31,6%, Czerkiesi 11,9%, Abazyni (Abazyjczycy, Abazyńczycy) 7,8%, Nogajowie 3,3% (2010).

piątek, 23 lutego 2024

08 - Republika Kałmucji

Ukraina czeka na F - 16, a szkolenie pilotów wciąż w toku. To jest dobra wiadomość, bo będą to pierwsi Ukraińcy przygotowani do walk powietrznych według modelu Zachodniego, a właściwie amerykańskiego.
Ruski model, tłustego, niemarwego i skacowanego lotczika, już na zawsze odleci w okolice Kremla:-) 


W kwestii lotnictwa strategicznego, Wowa przleciał się nowym - starym bombowcem i jako najwyższy ekspert od wszystkiego, zaaprobował jego wprowadzenie do służby. Hm, poczułem smrodek spoconego Kima:-)



Republika Kałmucji - okrutnie pokiereszowana przez Wojnę, Wowa bez zahamowań używa Kałmuków jako mięsa armatniego. Kraj jeszcze europejski, sąsiadujący z rosyjskimi enklawami, ale bliziutko im do Kaukazu. Czy po upadku Sovietii przystąpią do nowej wspólnoty kaukaskiej, przy okazji łącząc się z Krajami Stawropolskim i Krasnodarskim?






Kałmucja (ros. Калмыкия, kałm. Хальмг Таңһч), pełna nazwa: Republika Kałmucji (ros. Республика Калмыкия, kałm. Хальмг Таңһчин балһсн) – autonomiczna republika w Federacji Rosyjskiej, zamieszkana głównie przez Kałmuków i Rosjan.
Kałmucja położona jest na południowo-wschodnich krańcach europejskiej części Rosji. Od południa graniczy z Krajem Stawropolskim, od południowego wschodu – z Dagestanem, od północy – z obwodem wołgogradzkim, od północnego wschodu – z obwodem astrachańskim, a od zachodu – z obwodem rostowskim. Na kilkudziesięciokilometrowym odcinku kraj ma dostęp do Morza Kaspijskiego.
Głównymi zasobami naturalnymi Kałmucji są węgiel kamienny, ropa naftowa i gaz ziemny. Te dwa ostatnie są częścią tzw. złóż kaspijskich.
Budżet republiki wynosi ok. 100 mln. dolarów (USA).

Na terenie kraju wydobywa się rocznie ok. 200 tys. ton ropy naftowej. Ponadto ważnymi dla gospodarki kopalinami są gaz ziemny i węgiel kamienny.

Istotne znaczenie ma rolnictwo. Grunty orne znajdują się głównie w zachodniej, mniej suchej części kraju. Mimo niezbyt sprzyjających warunków klimatycznych uprawia się tutaj m.in. zboża, ziemniaki, warzywa. W 2000 łączna produkcja wszystkich zbóż wyniosła 228 tys. ton, w 2001 – 406 tys. ton, a w 2002 – 432 tys. ton.

Duże znaczenie ma też chów zwierząt, zwłaszcza owiec. Rocznie pozyskuje się z nich ok. 9 tys. ton wełny.

Przemysł skoncentrowany jest głównie w Eliście; w innych miastach i osiedlach istnieją jedynie niewielkie zakłady (np. spożywcze ukierunkowane na zaspokajanie lokalnych potrzeb.

Kałmucję zamieszkuje 288 675 osób (2005). Mimo dodatniego przyrostu naturalnego liczba mieszkańców spada (w 2002 żyło tutaj jeszcze 292 410 osób), a to za sprawą emigracji mieszkańców w poszukiwaniu pracy do innych części Rosji. Ponieważ wyjeżdżają głównie osoby narodowości rosyjskiej, ich udział w populacji systematycznie się zmniejsza; wzrasta tym samym udział Kałmuków, którzy po raz pierwszy od lat 30. stanowią bezwzględną większość mieszkańców kraju.

Z powodu niekorzystnych warunków klimatycznych obszar republiki jest słabo zaludniony; średnia gęstość zaludnienia to niespełna 4 os./km², przy czym istnieją duże różnice między poszczególnymi częściami kraju: część zachodnia jest zasiedlona gęściej, zaś półpustynne tereny na wschodzie są niemal bezludne.

Ponad 1/3 populacji żyje w stolicy kraju – Eliście.

Religią tradycyjnie wyznawaną przez Kałmuków jest buddyzm tybetański. Kałmucja jest największym w Europie skupiskiem wyznawców tej religii. Drugą ważną grupą wyznaniową na terenie republiki są prawosławni, rekrutujący się głównie spośród Rosjan. Po czasach przymusowej ateizacji w okresie ZSRR pozostała spora grupa niewierzących. Istnieją także niewielkie grupy wyznawców innych wyznań, m.in. różnych odłamów protestantyzmu; oraz Świadkowie Jehowy.

Teren dzisiejszej Kałmucji w przeszłości zamieszkiwały różne ludy koczownicze. Do XVII wieku większość terenów tego kraju zajmowali tureccy Nogajowie.

Kałmucy wywodzą się od mongolskich Ojratów i do końca XVIII w zamieszkiwali na terenach zachodnich Chin (Dżungaria) i częściowo Mongolii. Pod koniec XVII w. część Ojratów wywędrowała z dawnej ojczyzny na zachód i w początku XVIII w. dotarła nad Morze Kaspijskie. Kałmucy wyparli z okolic dolnej Wołgi Nogajów i zajęli stepowe obszary między rzekami Don i Jaik (dzisiejszy Ural), a następnie na terenach tych utworzyli Chanat kałmucki, obejmujący znacznie większe tereny niż dzisiejsza Kałmucja. Alfabet kałmucki został utworzony na bazie alfabetu staromongolskiego przez Dzaja Panditę (1599–1662 r. n.e.), ojrackiego misjonarza buddyjskiego.

W 1771, pod naporem rosyjskim większość Kałmuków postanowiła wrócić do dawnej ojczyzny; w czasie tej wędrówki znaczna część zginęła, natomiast ok. 13 tys. rodzin pozostało na terenie Kałmucji i podporządkowało się rosyjskiemu gubernatorowi.

W 1920 Kałmucy w ramach polityki korienizacji otrzymali ograniczoną autonomię w obrębie Związku Radzieckiego – Kałmucki Obwód Autonomiczny, przekształcony w 1935 w Kałmucką Autonomiczną Socjalistyczną Republikę Radziecką. Ze zmianą nazwy wiązało się poszerzenie sfery autonomii.

W 1943 Józef Stalin zdecydował o rozwiązaniu Kałmuckiej ASRR i wysiedleniu Kałmuków na wschód: Kraju ałtajskiego i krasnojarskiego oraz obwodów: omskiego i nowosybirskiego, skąd powrócili po jego śmierci w latach 1957–1959. Przyczyną represji wobec Kałmuków był fakt, iż w czasie II wojny światowej ok. 5 tys. przedstawicieli tej narodowości służyło we wspomagającym Niemców Korpusie Kawalerii Kałmuckiej. Po powrocie Kałmuków do ojczyzny w 1957 utworzono ponownie Kałmucki OA, a rok później – Kałmucką ASRR.

W 1991 Kałmucka ASRR została przekształcona w Republikę Kałmucji. 31 marca 1992 podpisano nowy układ o stowarzyszeniu z Federacją Rosyjską.

czwartek, 22 lutego 2024

07 - Republika Kabardyjsko - Bałkarska

Z Maybacha do Aurusa,
Czy przesiadka miła?!
Wowa carskim gestem,
Obdarował Kima! 




Chciejstwo Wowy przybiera coraz ciekawszą formę, biedny chłop już całkiem odleciany.



Kabardo - Bałkaria, kaukaska rebulika z najwyższym szczytem Kaukazu, Elbrusem. Co po rozpadzie Moskowii? Oczywistym, sami nic nie zdziałają, ale patrząc na mapę, wydaje się logicznym, że ludy Kaukazu połączą się tworząc samodzielne państwo. Kto z kim i na jakich zasadach, w moim przekonaniu krajem wiodącym będzie Czeczenia.



Kabardo-Bałkaria (ofic. Republika Kabardyjsko-Bałkarska; ros. Kabardino-Balkarija (trl.), Kabardino-Bałkarija (trb.); ofic. Kabardino-Balkarskaja Respublika (trl.), Kabardino--Bałkarskaja Riespublika (trb.); kbd. K˝èbèrdej-Bal˝k˝èr (trl.); ofic. K˝èbèrdej-Bal˝k˝èr Respublikè (trl.); krc. K˝abarty-Malk˝ar (trl.); ofic. K˝abarty-Malk˝ar Respublika (trl.)[2]) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej
Republika leży w zachodniej części Kaukazu Północnego. Znajduje się tam najwyższy szczyt Kaukazu i według niektórych źródeł (zależy to od przyjętej granicy między Europą a Azją) najwyższy szczyt Europy – Elbrus.

Znajduje się tam Park Narodowy „Przyelbrusie”[3], a także Kabardyjsko-Bałkarski Rezerwat Wysokogórski[4].

Kabardo-Bałkaria od południa graniczy z Gruzją, od zachodu z Karaczajo-Czerkiesją, od północy z Krajem Stawropolskim, od wschodu z Osetią Północną.
Kabardyjczycy to lud kaukaski, blisko spokrewniony z Adygejczykami oraz Czerkiesami zamieszkującymi sąsiednią Karaczajo-Czerkiesję. Natomiast Bałkarzy są ludem tureckim, spokrewnionym m.in. z Karaczajami, Kumykami oraz Nogajami.

Przedstawiciele obydwu nominalnych narodowości republiki wyznają przede wszystkim islam, natomiast Rosjanie w ogromnej większości przynależą do kościoła prawosławnego.

środa, 21 lutego 2024

06 - Republika Inguszetii

Dzisiejszy dodatek bieżący, bardzo trafnie określający obecną władzę, jako mafijno - bandycki syndykat, który prędzej, czy później sam się nawzajem powyrzyna. Oczywistym, że w mojej ocenie, nastąpi to lada dzień po niedzieli:-) 

Mafia się wyrzyna? Mszczą się na członkach rodziny. Kagiebowski modus operandi, w tradycyjnych sycylijsko- amerykańskich rodzinach nie do pomyślenia!


Kaukaska Republika Inguszetii jest tak mała, że na mapie Rosji prawie niewidoczna. Zamieszkała w ponad 90 procentach przez rdzennych Inguszy. Jednak fakt, pozostaje faktem, wydzielona z Czeczenii, do owej zapewne powróci po rychłym upadku molocha.





Inguszetia (ing. ГIалгIай Мохк, Ghalghaj Mochk) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, położona na północnych zboczach Kaukazu. W ramach federacji Inguszetia graniczy z Osetią Północną oraz Czeczenią, ma także zewnętrzną granicę z Gruzją.
Republika jest niewielka, odległość granic ze wschodu na zachód wynosi 72 km, z północy na południe – 144 km. Klimat kontynentalny, średnia temperatura w lipcu + 21 °C, średnia temperatura w styczniu -5 °C.

Według danych za 2004 w republice mieszkało ponad 468 tys. mieszkańców, w tym ludność miejska – 41,6%, wiejska – 58,4%.
Republika została utworzona 4 czerwca 1992. Jest ona prawną kontynuacją istniejącej od 1936 (z przerwą w latach 1944–1957) Czeczeńsko-Inguskiej ASRR, która z kolei powstała z Czeczeńsko-Inguskiego OA, utworzonego w 1934 z połączenia istniejącego od 1924 Inguskiego Obwodu Autonomicznego z Czeczeńskim OA.

wtorek, 20 lutego 2024

05 - Republika Dagestanu

Za chwilę kilka map i opis kaukaskiej Republiki Dagestanu. Jednak póki co miłe wieści z rejonów Kaukazu. Coś się tam dziać  musi, skoro główny szpion Wowy, Mikołajek wyje z Kirgistanu o niecnych knowaniach Zachodu i sianiu chaosu wśród ludów południowego Kaukazu. Hm, owych raczej podburzać nie trzeba, oni od zawsze pałają nienawiścią do Moskowii, a widząc postępujący rozkład imperium, zaczynają działać. Brawo, poczekajmy co się z tego nomen, omen jajka, wykluje.


Republika Dagestanu, w większości islamska, mniejszość rosyjska w śladowych ilościach. Spoglądając na mapę, wokół mieszanka wybuchowa, Azerbejdżan,  Gruzja, Czeczenia, można założyć, że po wybuchu będą dążyć do bliższej kooperacji z tymi sąsiadami, z dużym naciskiem na głodnych wolności Czeczenów.


 





Dagestan (ros. Дагестан, Dagestan), Republika Dagestanu (ros. Респу́блика Дагеста́н, Riespublika Dagiestan) – autonomiczna, wieloetniczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.
Republika graniczy z Kałmucją na północy, Krajem Stawropolskim na północnym zachodzie, Czeczenią i Gruzją na zachodzie i Azerbejdżanem na południu. Leży nad Morzem Kaspijskim. Stolicą Dagestanu jest Machaczkała.
Dagestan zamieszkuje ok. 3,1 mln mieszkańców (2021)[3], tworząc prawdziwą mozaikę etniczną: wyróżnia się tu zwykle 36 autochtonicznych narodowości, z których 12 posiada oficjalny status narodów. Poza nimi istnieją duże liczebnie społeczności Azerów i Rosjan. Ludność Dagestanu posługuje się językami należącymi do trzech różnych rodzin językowych. Struktura narodowościowo-językowa przedstawia się następująco:

narody mówiące językami nach-dagestańskimi:
Awarowie – ok. 777,8 tys. osób (27,6% mieszkańców republiki)
Dargijczycy – ok. 432,5 tys. (16,1%)
Lezgini – 350,7 tys. (13%)
Lakowie – 152,9 tys. (4,9%)
Tabasaranowie – 200,6 tys. (6,5%)
Rutulowie – 30,2 tys. (1,0%)
Agulowie – 30 tys. (1,0%)
Cachurzy – 9,1 tys. (0,4%)
Czeczeni – 96,3 tys. (3,6%) – wielu spośród nich to uciekinierzy z Czeczenii, którzy przybyli do Dagestanu po wojnie w Czeczenii; jeszcze w 1994 r. było ich tylko 62 tys.
narody mówiące językami tureckimi:
Kumycy – 367,5 tys. (12,9%)
Azerowie – 88.3 tys. (3.3%)
Nogajowie – 33,4 tys. (1,6%)
narody mówiące językami indoeuropejskimi:
Rosjanie – 100,6 tys. (3,2%)
Tatowie oraz Żydzi górscy – 10,8 tys. (ok. 0,3% ludności republiki).
Poza tym w mniejszej liczbie obecni są także Ukraińcy, Białorusini, Ormianie, Osetyjczycy oraz mniejsze wspólnoty językowo-kulturowe, których status jest sporny.

Głównymi językami Dagestanu są rosyjski (urzędowy), kumycki oraz awarski (język największego narodu dagestańskiego). Dziewięć języków Dagestanu pełni funkcję języków literackich, cztery (rutulski, agulski, cachurski oraz tacki) nie wykształciły normy literackiej.
Zdecydowana większość mieszkańców to wyznawcy islamu (sufizm). W ostatnich latach odnotowuje się konflikty na tle religijnym spowodowane pojawieniem się w połowie lat 90. i rozprzestrzenianiem się wahhabizmu.
W 2000 największy udział w gospodarce Dagestanu miało rolnictwo (35% – Dagestan jest najmniej zurbanizowaną republiką na Kaukazie), a następnie budownictwo (26%) i przemysł (24%).

Ze względu na 400 km linii brzegowej roponośnego Morza Kaspijskiego Dagestan ma ogromne znaczenie strategiczne dla Rosji.
Przez republikę przechodzą linie komunikacyjne z Azerbejdżanu oraz rurociąg tłoczący kaspijską ropę do Noworosyjska nad Morzem Czarnym poprzez terytorium Czeczenii.

niedziela, 18 lutego 2024

04 - Republika Ałtaju

Aplikując kolejny opis republiki nie mogę pominąć bieżących wieści z Kraju Wiecznej Szczęśliwości. Dlatego uprzejmie informuję, że njusy, będą poprzedzać "geografię".

Dzisiejsza ciekawostka, to robocza wizyta Carusia na Uralu w wielkim okręgu przemysłowym jakim jest Czelabińsk. Wowa podczas spotkań z mieszkańcami, rozpływał się nad niesamowitym wzrostem produkcji wszelakiej, która była możliwa, uwaga, uwaga, dzięki sankcjom. Czyli, Chili, Wojna dała impuls, Wojna umożliwiła rozwój, dzięki Wojnie ludziom żyje się lepiej. No cóż, można i tak.


Na platformie X pojawiło się nagranie z tego spotkania, udostępnione przez dziennikarza "Financial Times" Maxa Seddona. Widać na nim uśmiechniętego przywódcę Rosji, który w radosny sposób gratuluje zgromadzonym "produkcji, która jest imponująca". - Właśnie powiedziałem waszemu kierownikowi, że gdyby nie było ograniczeń, które nasi quasi-partnerzy nałożyli przeciwko Rosji na rosyjski przemysł, prawdopodobnie nie byłoby tylu zamówień - obwieścił Putin.

Delektując się pokrętnością wywodów, owego pożal się Boże stratega i zupełnego idioty ekonomicznego, należy zapłakać nad losem "Czelabińsków", kolosów przemysłu ciężkiego i maszynowego. Wszak w trakcie owej Wojny produkcja dla potrzeb wojennych furczy tam na trzy zmiany!
I tylko fabryk żal, bo to wszystko w trójnasób się dekapitalizuje, a forsy na amortyzację brak, zżera ją Wojna! Dla zapominalskich, maszyny i urządzenia w owych rozgrzanych do czerwoności fabrykach pochodzą z importu z Zachodu w większości od Niemca! Czy ktoś tam myśli o serwisowaniu czy remontach? Nawet gdyby, to części zamiennych niet, a jak już z przemytu, to bardzo okrężną drogą, nie wszystkie i bardzo drogie, z uwagi na ryzyko oskarżenia o łamanie sankcji.
Cały kraj do Wojny, zależał od dostaw z zagranicy, wśród decydentów gospodarczych panował błogi spokój i założenie, po kiego grzyba produkować, wszak dienieg u nas mnogo, a z każdego zagranicznego kontraktu zawsze można coś uszczknąć dla siebie.
Tak jest z nieszczęsnymi jajami, tak też jest z prawie całym parkiem maszynowym fabryk każdej maści. Pod względem samowystarczalność gorbaczowowska Sowietia była dla kraju Wowy wzorcem niedoścignionym, a przecież niechlubnie padła, dzięki niewielkiej ruchawce w Afganistanie i amerykańskim dozbrojeniom.

Wczorajsza wiadomość o zestrzeleniu trzech odrzutowców, dwóch Su 34 i jednego SU 35, to widomy dowód marności ruskich nietanałogów, wszak owe statki powietrzne, to najnowocześniejsze ruskie wyroby. 
Osobną sprawą jest kiepska jakość wyszkolenia soviet lotczików, ruskich "orłów" nie ćwiczą w doskonaleniu techniki latania, ale wymagają, bezawaryjnego wystartowania, odpalenia rakiety i bezpiecznego powrotu do bazy. Za sterami ruskich "suchojanów" siedzą więc w większości stetrane alkoholem tłuściochy nieloty.


Okręt desantowy, notabene produkt z naszej Stoczni Północnej, trafiony, zatopiony! To duży sukces, tym bardziej że przewoził cenny północnokoreański ładunek.


Na tym koniec dobrych wieści, powróćmy zatem do tematu głównego.

Republika Ałtaju, kraj syberyjski graniczny z Mongolią, Chinami i Kazachstanem, czy po rozpadzie Sovietii, wybierze drogę samodzielności, raczej wątpliwe, słabiutki przemysł, kraj w przeważającej części rolniczy. Naturalnym kierunkiem integracji wydaje się coraz mocniejszy Kazachstan. Można również rozważać naturalne połączenie z sąsiadującym Krajem Ałtajskim, lokomotywą przemysłu.








Republika Ałtaju (ros. Республика Алтай) – autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, leżąca w południowej części zachodniej Syberii, w zlewisku rzek Bija i Katuń. W ramach federacji Ałtaj graniczy z Tuwą, Chakasją, Krajem Ałtajskim oraz obwodem kemerowskim, ma także zewnętrzną granicę z Chinami, Mongolią i Kazachstanem.

Geografia
Klimat umiarkowany kontynentalny, z krótkim, gorącym latem i długą, mroźną zimą. Powierzchnia republiki zróżnicowana, charakterystyczne wysokie grzbiety gór Ałtaj, poprzecinane głębokimi dolinami rzecznymi, rzadko szerokimi kotlinami górskimi. Najwyższa góra republiki – Biełucha (ałtajski: Kadyn-Baży), której wysokość wynosi 4506 m jest jednocześnie najwyższym punktem Syberii.

Strefa czasowa
Republika należy do omskiej strefy czasowej (OMST). UTC +7:00 przez cały rok. Wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+6:00, a czas letni – UTC+7:00.

Historia
Tereny obecnego Ałtaju pozostawały w przeszłości kolejno pod zwierzchnictwem: kaganatu tureckiego (552–744), Ujgurów (do połowy IX w.) i Kirgizów (do początku XIII w.). W XIII w. obszar ten wszedł w skład imperium mongolskiego Czyngis-chana. Od XVIII w. stanowił rejon kolonizacji rosyjskiej. W latach 30. XIX w. wprowadzono alfabet dla języka ałtajskiego, rosyjscy uczeni zaczęli publikować słowniki i podręczniki gramatyki, założono również pierwsze szkoły. Na początku XX w. rozwinął się na tych terenach ruch religijny (łączący elementy lamaizmu i szamanizmu), będący wyrazem oporu miejscowej ludności przeciwko Rosji (stłumiony w 1904). W czerwcu 1922 utworzono na obszarze Ałtaju Ojrocki Obwód Autonomiczny, przekształcony w styczniu 1948 w Górnoałtajski Obwód Autonomiczny. Od czerwca do grudnia 1991 Górnoałtajska SRR, od marca 1992 Republika Ałtaju.

Demografia
Według danych za 2010 rok w republice mieszkało 206 168 osób. Następuje spadek udziału procentowego Rosjan, którzy w 1989 roku stanowili 60,36%, a w 2010 roku stanowili 55,68% ludności republiki, podczas gdy następuje ciągły przyrost udziału procentowego rdzennych Ałtajczyków, którzy stanowili w 1989 roku – 30,99%, w 2002 roku – 32,98%, w 2010 roku – 35,33% ludności. Poza tym Kazachowie (w 2010 roku – 6,07%), Ukraińcy oraz Niemcy. Ludność miejska: 26,4%, wiejska: 73,6%.

Gospodarka
Zakłady przemysłu włókienniczego, skórzanego, materiałów budowlanych, drzewnego i spożywczego. Na rzece Katuń elektrownie wodne Czemalska i Katuńska. Przez terytorium Ałtaju przechodzi Trakt Czujski (od Bijska do granicy z Mongolią). Region rolniczy wchodzący w skład Zachodniosyberyjskiego Regionu Ekonomicznego. Uprawa zbóż (głównie jęczmienia, owsa), roślin pastewnych, warzyw i drzew owocowych. Chów i hodowla bydła, kóz, owiec, jaków i marali. Myślistwo i eksploatacja lasów.

sobota, 17 lutego 2024

03 - Republika Buriacji

Wczoraj ubili Nawalnego,  no cóż, kałmucki modus operandi, mordowanie bezbronnych. Nie łudźmy się, że to coś zmieni, wszak nikt się nie zbuntuje. 
Rychłą przyczyną upadku Wowy nie będą bunty polityczne, ale ekonomia! Oznaki zapaści, mimo szalonej maskirowki, wypełzają i zaczynają kąsać kremlowski tron! Stąd też owe tchórzliwe i rozpaczliwe ruchy, pozbywania się przeciwników.
Z drugiej strony, Nawalny był ruskim nacjonalistą i nie po drodze Polsce z jego poglądami.





Republika Buriacji, kraj słabo zaludniony, z przewagą Rosjan. Mocno dotknięty branką na Wojnę z Ukrainą. Czy po rozpadzie Sovietii wybierze ścieżkę federacyjną z sąsiadami, trudno powiedzieć. 




Poniższy opis za encyklopedią PWN, warto zwrócić uwagę, że niesnaski związane z niesprawiedliwym podziałem zysków z kopalin, tlą kaganek buntu.


Buriacja, buriacki Burjadaj, ros. Buriạtija, Republika Buriacji, buriacki Burjaad Respublika, ros. Riespublika Buriạtija, republika w Rosji, w południowej części Syberii Wschodniej, w Zabajkalu;
972 tys. mieszk. (2010), pow. 351,3 tys. km2 , gł. Rosjanie i Buriaci; stol. Ułan Ude. Kraj górzysty (wysokość do 3491 m), położony w większości między Bajkałem a G. Jabłonowymi; klimat umiarkowany chłodny, wybitnie kontynent.; gł. rz. Selenga; ok. 70% pow. zajmują lasy. Wydobycie węgla brunatnego, rud wolframu, molibdenu, złota; gł. ośr. przemysłu przetwórczego Ułan Ude; rozwinięta hodowla owiec, bydła, trzody chlewnej oraz zwierząt futerkowych.
Historia.
Terytorium obecnej Buriacji w I tysiącl. wchodziło w skład różnych związków plemiennych i organizmów polit., m.in. Ujgurów; w XII–XIII w. zamieszkane przez plemiona mong. i tur., z których wykształciła się narodowość buriacka; w XVII–XVIII w. ziemie przyłączone do Rosji; w XVIII w. eksploatacja złota, w XIX w. węgla, budowa Kolei Transsyberyjskiej, rozwój przemysłu; miejsce zesłań polit.; po rewolucji październikowej zajęte przez jap. wojska interwencyjne i białogwardzistów; po zwycięstwie bolszewików 1921–22 utworzono 2 obwody autonomiczne w składzie Rep. Dalekiego Wschodu, połączone 1923 w Buriacko-Mong. ASRR w składzie Ros. FSRR; od 1958 — Buriacka ASRR w Ros. FSRR; po rozpadzie ZSRR i powstaniu Wspólnoty Niepodległych Państw Buriacji podpisała w marcu 1992 układ federacyjny z Rosją, ale później, z powodu kontrowersji wobec praw buriackich oraz podziału bogactw naturalnych i zasobów finansowych, odrzuciła go; mimo to nadal jest uważana za jeden z podmiotów Federacji Rosyjskiej.

czwartek, 15 lutego 2024

02(102) - Republika Baszkorstanu - Baszkiria

Baszkiria, to republika wielce zasobna w surowce strategiczne, jest póki co oczkiem w głowie Kremla.
Struktura narodowościowa republiki sprawia, że Rosjanie są w mniejszości i po rozpadzie dogorywającego Imperium należy zakładać połączenie się Republiki z sąsiadującym z nią bogatym Tatarstanem.  







Baszkortostan, Baszkiria[2] (Republika Baszkortostanu[2], ros. Республика Башкортостан, Riespublika Baszkortostan, baszk. Башҡортостан Республикаһы, Başqortostan Respublikahı) – autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. 
Położona jest w Europie i Azji, na wschód od Wyżyny Nadwołżańskiej, w dorzeczu rzek Ufa, Biełaja i Ural.
Baszkortostan zamieszkuje około 100 narodowości, wśród których najwięcej jest: Baszkirów 30%, Rosjan 36%, Tatarów 24%, Czuwaszy, Maryjczyków, Ukraińców i Niemców.
Republika Baszkortostanu jest jednym z najzasobniejszych w surowce naturalne regionem Rosji. Baszkortostan ma bogate złoża ropy naftowej (był jednym z głównych centrów wydobywania ropy w ZSRR), gazu ziemnego, węgla brunatnego i rud żelaza. Rozwinięte hutnictwo, przemysł chemiczny, maszynowy, drzewny i spożywczy. Baszkortostan ma też dużo obszarów leśnych. Stanowią one ponad 1/3 terytorium republiki – ok. 62 000 km², z czego ponad 10 000 km² to parki narodowe i miejsca chronione.

środa, 14 lutego 2024

01 - Republika Adygei

Najbiedniejsza, rolnicza Republika Adygei, zdominowana przez ludność rosyjską z niewielką ilością innych narodowości w tym bitnych Czerkiesów, teoretycznie nie stanowi żadnego zagrożenia dla sovieckiej dominacji w rejonie Kaukazu. Jednak jej położenie w samym sercu najludniejszego w całej Rosji, Kraju Krasnodarskiego położonego nad brzegami  Morza Czarnego, prawie dotykającego Wojny, może w niedalekiej przyszłości odmienić losy, tej "wsiowej" republiki. 
Swoją drogą, już samo jej powołanie w 1922 wydaje się niezrozumiałe i bez sensu, ale zapewne chodziło o spacyfikowanie zamieszkujących ten rejon, Czerkiesów.





Adygeja (czasem określana także jako Adygea; oficj. Republika Adygei, ros. Республика Адыгея, Riespublika Adygieja, adygejski Адыгэ Республик, Adygè Respublik) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, leżąca na południu jej europejskiej części.

Geografia
Republika Adygei leży na równinie u północnych stóp gór Kaukazu, w pobliżu Morza Czarnego, jednak nie mając do niego dostępu. Republika jest enklawą otoczoną terytorium Kraju Krasnodarskiego.

Lasy pokrywają niemal 40% powierzchni republiki.

Najwyższym punktem jest góra Czugusz (3238 m).

Miasta: Adygejsk, Majkop.

Strefa czasowa
Adygeja należy do moskiewskiej strefy czasowej (MSK). UTC +3:00 przez cały rok. Wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+3:00, a czas letni – UTC+4:00.

Gospodarka
Podstawę gospodarki republiki stanowi rolnictwo, jakkolwiek przemysł również odgrywa istotną rolę. Uprawa zbóż, słonecznika, buraków cukrowych; chów zwierząt. Rozwinięty przemysł żywnościowy, drzewny i celulozowo-papierniczy.

Ocenia się, iż republika ma stosunkowo duże złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Ludność
Tytularni Adygejczycy nie stanowili większości przy żadnym spośród radzieckich i rosyjskich powszechnych spisów ludności. Procentowy udział Agydejczyków zwiększa się jednak od 1970 roku. Od roku 1939 Rosjanie stanowią procentowo największą grupę ludności, która ilościowo zmniejsza się od 1989. W spisie powszechnym 2010 mniejszymi grupami byli Kurdowie z 4.528 (1,03%), Czerkiesi z 2.651 (0,60%), Tatarzy z 2.571 (0,58%) i Romowie z 2.364 (0,54%) osób. Językami urzędowymi są adygejski i rosyjski. Agydejczycy, Czerkiesi, Kurdowie i Tatarzy są w większości muzułmanami. Większość Rosjan, Ukraińców i Ormian stanowią natomiast chrześcijanie. Poza tym w Agydei żyją tysiące uciekinierów z niespokojnych obszarów Północnego Kaukazu.



poniedziałek, 12 lutego 2024

95 - last but not least

Republika Czeczeńska, ostatnia na liście tablic rejestracyjnych z numerem 95. Lepszym byłoby biblijne, ostatni będą pierwszymi. 
Czy ów kraj zmiażdżony przez Putina i rządzony przez namaszczonego przez niego grubaska, będzie pierwszym w serii secesji, w mojej ocenie tak. Lud tam pamiętliwy i rządny zemsty za śmierć i zniszczenia, a pod butem Sovietii jeszcze bardziej stwardniał. 
Czeczenia nie będzie musiała walczyć ot, zwyczajnie ogłosi niepodległość, a namiestników Moskwy, no cóż, nie chciałbym być w ich skórze. 




Czeczenia (czecz. Нохчийчоь/Noxçiyçö, ros. Чечня, Czecznia), Republika Czeczeńska (czecz. Нохчийн Республика / Noxçiyn Respublika; ros. Чеченская Республика, Czeczenskaja Riespublika) – republika autonomiczna ze stolicą w mieście Grozny, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. Jest położona na Kaukazie Północnym, graniczy z rosyjskimi Dagestanem na wschodzie, Inguszetią na zachodzie, Krajem Stawropolskim na północy oraz Gruzją na południu.

W czasie rozpadu ZSRR grupa przywódców czeczeńskich ogłosiła niepodległość republiki, która trwała od 1991 do 1994 r. pomimo braku oficjalnego uznania na arenie międzynarodowej. W 1992 r. Czeczenia (wraz z Tatarstanem) odmówiła podpisania układu stowarzyszeniowego z Federacją Rosyjską. Rosja nie uznała tej odmowy i w 1994 r. rozpoczęła wojnę mającą na celu opanowanie Czeczenii – konflikt w 1996 r. zakończył się zwycięstwem zwolenników niepodległości. Drugą próbę podporządkowania republiki Rosja podjęła w 1999 r., i po zajęciu całego terytorium przez wojska federalne ogłosiła w 2002 r. zakończenie wojny.

Oficjalne uzasadnienie władz Federacji Rosyjskiej wojny z Czeczenią mówi o obronie integralności terytorialnej Rosji i walce z separatystycznymi, terrorystycznymi, fundamentalistycznymi grupami muzułmańskimi[2].

sobota, 10 lutego 2024

Zmiany!

Generał Syrski za generała Załużnego, no cóż, Zełenski przestraszył się popularności tego drugiego. Pozostaje pytanie, czy to prawda  co napisali poniżej, ze Syrski jest dowódcą zafiksowanym na wykonaniu zadania, a więc nie liczącym się ze stratami. To było nie było soviecka szkoła działania.
Fachowcy są sceptyczni, co do tej zmiany, czas zweryfikuje decyzję. 


PS. Ciekawostka o możliwościach sowieckiej i sovieckiej techniki, co nierozerwalnie łączy się z możliwościami intelektualnymi ruskich konstruktorów. Rzecz o samolocie pionowego startu JAK 38. 
JAK od zawsze powtarzam, czego nie ukradną, tego nie zbudują, a nawet jak ukradną i zbudują, to i tak nie zadziała jak trzeba. Czy ktoś jeszcze pamięta jeszcze perturbacje z TU 144, czyli ukardzionego i źle skopiowanego Concorade'a?

piątek, 9 lutego 2024

Armia Staruszków

Zabawne posunięcia, emeryci na wojnę. No cóż, jak masz 65 lat, to w okopie się sprawdzisz, a jak jesteś 70 latkiem, to dowodzenie armią nie stanowi problemu:-)
Brawo Towarzysze, tak trzymać!


Kolejnym dowcipem jest reforma armii, bo dienieg coraz mniej, a Sierioża Szojgu się puszy. Warto poczytać o planach, aby mieć choć minimum info o skali wydatków. Samo przysposobienie 1 sołdata, to kwota ok. 120 tys. złotych!


Poniżej zamieszczam obecną mapę Sovietii, z podziałem na regiony, rejony i republiki. Najwyższa pora zacząć rozważania jak to wszystko się poszatkuje i pozmienia w wyniku zapaści wojenno gospodarczej. Póki co mapa. 


https://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_administracyjny_Rosji

Rozczłonkujmy upadający kraj na czynniki pierwsze, wg klucza tablic rejestracyjnych, wydaje się najrozsądniejsze, bo w ten sposób trudno coś pominąć. 
Poniżej rozkład wg numerów regionów uwidocznionych na sovieckich tablicach rejestracyjnych.


Tablice rejestracyjne i kombinacje cyfr są zgodne z następującymi terytoriami(źródło z linku jak wyżej). Oto, co oznaczają poszczególne cyfry:


1 – Republika Adygei
2, 102 – Republika Baszkortostanu
3 – Republika Buriacji
4 – Republika Ałtaju
5 – Republika Dagestanu
6 – Republika Inguszetii
7 – Republika Kabardyjsko-Bałkarska
8 – Republika Kałmucji
9 – Republika Karaczajsko-Czerkieska
10 – Republika Karelii
11 – Republika Komi
12 – Republika Mari El
13, 113 – Republika Mordowii
14 – Republika Sacha-Jakucja
15 – Republika Osetii Północnej-Alania
16, 116, 716 – Republika Tatarstanu
17 – Republika Tuwy
18 – Republika Udmurcka
19 – Republika Chakasji
21, 121 – Republika Czuwaska
22 – Kraj Ałtajski
23, 93, 123 – Kraj Krasnodarski
24, 84, 88, 124 – Kraj Krasnojarski
25, 125 – Kraj Nadmorski
26, 126 – Kraj Stawropolski
27 – Kraj Chabarowski
28 –obwód amurski
29 – obwód archangielski
30 – obwód astrachański
31 – obwód biełgorodzki
32 – obwód briański
33 – obwód włodzimierski
34, 134 – obwód wołgogradzki
35 – obwód wołogodzki
36, 136 – obwód woroneski
37 – obwód iwanowski
38, 85, 138 – obwód irkucki
39, 91 – obwód kaliningradzki
40 – obwód kałuski
41, 82 – Kraj Kamczacki
42, 142 – obwód kemerowski
43 – obwód kirowski
44 – obwód kostromski
45 – obwód kurgański
46 – obwód kurski
47 – obwód leningradzki
48 – obwód lipiecki
49 – obwód magadański
50, 90, 150, 190, 750 – obwód moskiewski
51 – obwód murmański
52, 152 – obwód niżnonowogrodzki
53 – obwód nowogrodzki
54, 154 – obwód nowosybirski
55 – obwód omski
56 – obwód orenburski
57 – obwód orłowski
58 – obwód penzeński
59, 81, 159 – Kraj Permski
60 – obwód pskowski
61, 161, 761 – obwód rostowski
62 – obwód riazański
63, 163, 763 – obwód samarski
64, 164 – obwód saratowski
65 – obwód sachaliński
66, 96, 196 – obwód swierdłowski
67 – obwód smoleński
68 – obwód tambowski
69 – obwód twerski
70 – obwód tomski
71 – obwód tulski
72 – obwód tiumeński
73, 173 – obwód uljanowski
74 – obwód czelabiński
75, 80 – Kraj Zabajkalski
76 – obwód jarosławski
77, 99, 177, 197, 199, 777, 799 – Miasto Moskwa
78, 98, 178, 198 – Miasto Petersburg
79 – Żydowski Obwód Autonomiczny
80, 75 – Kraj Zabajkalski
82 – Krym
83 – Nieniecki Okręg Autonomiczny
86, 186 – Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny – Jugra
87 – Czukocki Okręg Autonomiczny
89 – Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny
92 – Miasto Sewastopol
94 – Miasto Bajkonur
95 – Republika Czeczeńska

czwartek, 8 lutego 2024

Dzielenie skóry?

Pamiętajmy i bądźmy gotowi do zagospodarowania Królewca. Powie ktoś, dzielenie skóry na niedźwiedziu! Nie to rozsądna strategia. Wojna jaka jest każdy widzi, Soviet powoli zapada w nicość. Czy ktoś z zewnątrz połasi się na ich terytoria, pewno nie, sami się podzielą. Jedyna pewność, Królewiec wróci na łono Europy. Niemcy będą próbować, ale raczej Ameryka nie pozwoli. 
Polska jako najbliższy sąsiad, może wyciągnąć korzyści. Jakie korzyści czerpać zaraz po upadku? Dzisiejszy Okręg Królewiecki, to rezerwuar broni, z dużym naciskiem na okręty. Cały złom z Bałtijska, trza będzie zagospodarować. Część przysposobi Polska, wszak u nas okrętów prawie nie ma, pozostałe zdatne do służby, przypadną Ukrainie w ramach reparacji wojennych. A reszta, a reszta pójdzie na złom. Jeśli będziemy przygotowani logistycznie, otworzy się przed nami Eldorado. Jak każda gorączka, nie potrwa długo, ale przynajmniej na dwa, trzy lata będzie co złomować.
Infrastruktura komunikacyjna, czy PKP, a właściwie PLK są przygotowane na europeizację torów w Królewcu. Jeśli w odpowiedniej chwili będziemy mieli plany, to żaden Niemiec nas nie wyprzedzi, Amerykanie wybiorą szybszych i gotowych do natychmiastowego działania.

PS. Takich wrzutek jak poniższa jest multum, Rusek z Ameryki, to niby obiektywny gość. Zapomnijmy, to element Soviet propagandy i rozmiękczania zachodniej publiki, że nie warto inwestować w Wojnę.

środa, 7 lutego 2024

Wiesti

Kolejny śmieszny sondaż, bo kto uwierzy w jego prawdziwość, czy tzw. Centrum Lewady jest wiarygodny, bo niezależny? W Sovietii, wszystko co do tej pory może działać, jest w rzeczywistości, mniej lub bardziej zakamuflowaną tubą Kremla.
No i co, no i pstro, nie akceptowanie wysokich kosztów wojny, wszak normalne w każdym społeczeństwie. Dopóki jajec nie brakło, przeciętny Soviet był w każdej dziedzinie za wojną. Obecnie, wg Lewady też jest, ale jednak jajca powinny być i to tańsze.
Niestety przenicowane kremlowską agenturą, tzw. niezależne instytucje, kłamią w czambuł, przesyłając światu, sygnał że mimo kłopotów i postępującego ubóstwa, społeczeństwo murem stoi za Carem!
Swoista wrzuta dla Zachodu, zobaczcie wiarygodne, niezależne instytucje mówią, zbastujcie, Rusek nigdy nie odpuści, szkoda waszej forsy na Ukrainę.



Dlaczego trafili korwetę Iwanowca, zupełnie bezboleśnie. Poniżej ekspert rozważa różne opcje, ale jedna mówi o nieodpowiedzialności załogi i to jest zapewne przyczyna. Zwyczajnie, wszyscy, od kapitana do majtka byli pijani. 


Mój ulubieniec, Dima Miedwiediew w oparach spirytusowego absurdu, nie zawodzi. Niestety, podobno chłop podobno leci już tylko na oparach, żal trefnisia.


Deliryjny Dima grozi apokalipsą, sam z siebie? Nie, nie, kazali. Znak, że sytuacja Sovieta, tragiczna. 



Inny bystrzacha Walerek Gierasimow, czyli Szef Sztabu Drugiej Armii Świata, podobno ubity, albo tak raniony, że wyeliminowany. Podobno ostatnie fotki na których występuje, to fałszywki z doklejoną buzią. 

Goryl Sierioża, grozi krajom bałtyckim, no cóż, taki już jego małpi urok.


Jak donoszą dobrze poinformowani, Bank Centralny Rosji, rzucił na rynek ogromne ilości dolców, tym jakże nieodpowiedzialnym dla finansów państwa sposobem chcą zatrzymać postępujący upadek rubla!
Kretyństwo, zapewne na bezpośredni rozkaz Wowy, ma na celu zniwelowanie złych skojarzeń obywateli, dla których cena jednego dolara w okolicach stu rubli, jest oznaką zapaści państwa. Dwoją się zatem i troją, aby do tego nie dopuścić.
Stan na dzisiejszy poranek, to 91, 09 Rb 'a 1 USD, zatem mimo operacji zaporowych, jest źle:-)


Jak deklaruje ekspert choć wydatki Rosji wydają się, w kontekście relacji do PKB spore, to jednak gospodarka Federacji Rosyjskiej jest w opłakanym stanie wskutek sankcji i strat wojennych. Efekt? Rosja z pozornie większym procentem PKB wydawanym na wojsko, realnie zostaje wyprzedzona przez takie kraje jak Italia, Brazylia czy Kanada!


Makabreska, nie! Przerabiano to we Francji za Napoleona,  do bólu udoskonalono u Niemców za Hitlera. Małżeństwo z nieboszczykiem, aby zabezpieczyć poślubioną wdowę. Sto lat młodym parom!

Optymizm Baćki

Baćka tryska optymizmem, no cóż idą święta!  U nich juliańska obsuwa, a jako że Ukraina wróciła do kalendarza gregoriańskiego i świętuje jak...